TO©S FZC Plasterk: superprovincie in 2016 I I I I I 66 In de Kamer kun je veel leren, maar niet hoe je een gemeente moet besturen 2 IN HET NIEUWS COLOFON Maak iemand abonnee! BURGEMEESTERS Het burgemeesterschap lokt vooral CDA'ers en WD'ers. De SP zegt liever wethouders te leveren. ep PAUL KUSTERS toosenhenk.nl HQ EP Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl SP hoeft geen ambtsketens door Hans Goossen DEN HAAG - De SP is uitgegroeid tot een basisspeler in de politiek, maar als leverancier van burge meesters staat de partij nog op nul. En snel veranderen zal dat niet, gezien het uiterst geringe animo in SP-kringen om zelfs maar een gooi te doen naar de ambtsketen. Van de 1.800 kandida ten die in aanmerking wilden ko men voor burgemeestersvacatu res in 2012 en 2013 zijn er slechts zes tomatenrood. Zet dat eens af tegen het almaar groeiend leger van sollicitanten uit WD-kring. Of tegen de 440 kandidaten die het in de Tweede Kamer toch min der sterk dan de SP vertegenwoor digde CDA op de been brengt. Volgens partijleider Roemer is het vooral een kwestie van priori teiten stellen. Die eerste burge meester van SP-huize komt er wel. Op termijn welteverstaan. „Wij zijn nog een relatief jonge partij en zetten onze beste men sen daar in waar ze het hardste no dig zijn. Op plekken waar we ook invloed kunnen uitoefenen. Met het oog daarop leveren we liever wethouders dan burgemeesters", aldus Roemer die het toch niet kan laten er even aan te memore ren dat 'wij ook niet de partij voor baantjesjagers zijn'. Het is niet alleen een kwestie van niet willen, maar ook van (nog) niet kunnen, concludeert politico loog Marcel Boogers, verbonden aan de universiteiten van Tilburg en Twente. „De SP mag dan een grotere partij zijn dan het CDA, ze hebben ook heel weinig ge schikte kandidaten voor een bur gemeesterschap." Over het alge meen hebben de meeste sollicitan ten wel bestuurservaring opge daan, bijvoorbeeld als wethouder. Behalve die van de SP, daarbin nen is die ervaring nog in op bouw. „Daarom doen ze in dit spel ook niet mee", zegt .Boogers. Waarmee meteen ook de reden is genoemd waarom een partij als het CDA het burgemeesterskorps wel christendemocratisch groen weet te kleuren. „Het is een partij met een sterke bestuurderstradi tie. We zijn dan wel electoraal ge slonken, maar in gemeenten en provincies lopen nog heel veel mensen met ervaring rond, die zich hebben bewezen in bestuur lijke functies", weet Hubert Bruis, CDA-burgemeester in het progressieve bolwerk Nijmegen. Tot 2002 hanteerde het ministerie van Binnenlandse Zaken bij de in vulling van burgemeestersposten ook 'politieke spreiding' als een van de criteria. Die praktijk be hoort tot het verleden. Tegen woordig heeft de gemeenteraad Politicoloog Nico Baakman het voor het zeggen, al kan de mi nister formeel een voordracht naast zich neerleggen. „Veel meer dan politieke achtergrond is nu de kwaliteit van de kandidaat van belang", zegt Bruis. De sturing op benoemingen van uit Den Haag is afgenomen, maar volgens Boogers zijn er nog steeds mogelijkheden tot beïn vloeding. „Als een partij een stad graag wil hebben, zorgt ze voor extra goede kandidaten en nodigt ze mensen zelf uit te solliciteren." Uiteindelijk is de politieke kleur van een burgemeester van nul en generlei waarde, stelt de Maas trichtse politicoloog Nico Baak man. „Voor zijn wettelijke taken heeft hij geen politiek nodig." Partijloze kandidaten zijn deson danks vrijwel bij voorbaat kans loos. Of om het in de woorden van Baakman te zeggen: „Als je partijloos bent en een beetje door- hebt hoe het werkt, weet je dat je sollicitatie niet verder komt dan de brievenbus." Burgemeester Bruis kan zich daar bij best iets voorstellen. „Ik ben niet de CEO van een supermarkt, maar de voorzitter van een colle ge dat een gemeente moet bestu ren. Dan is het wel heel handig als je weet hoe de politiek werkt en contacten in Den Haag hebt." Ook Boogers benadrukt het be lang van een netwerk tot in de hofstad. „Voor een gemeenteraad kan dat bij de keuze voor een kan didaat de doorslag geven. Daar zal een raad meer naar kijken dan naar de politieke kleur van een sollicitant." Haagse contacten zijn ook weer niet zaligmakend, meent Baak man. Er komt meer kijken voor het burgemeesterschap. „Je ziet toch vrij vaak dat mensen vanuit de Tweede Kamer rechtstreeks naar een burgemeesterspost gaan. Nou, in de Kamer kun je best veel leren, maar echt niet hoe je een gemeente moet besturen." DEN HAAG - De provincies Noord-Holland, Utrecht en Flevo land hoeven pas in 2016 gefuseerd te zijn tot superprovincie. Volgens minister Ronald Plasterk (Binnen landse Zaken) is het niet haalbaar om alles rond te krijgen voor de verkiezingen van 2015. Daarom worden er in 2016 extra verkiezingen gehouden voor de superprovincie. Dat zei Plasterk vrijdag na afloop van de minister raad. „2015 was net iets te snel", aldus Plasterk. Politieke partijen had den bezwaar gemaakt tegen de haast, omdat zij vreesden kieslijs ten niet op tijd af te hebben door het krappe tijdschema. Ook van uit de provincies zelf was de mi nister gevraagd om het iets rusti ger aan te doen. Daar geeft Plas terk nu dus gehoor aan: „We mik ken op 2016 als fusiedatum". Verder gaat het nieuwe landsdeel bij wijze van proef een aantal ta ken van de rijksoverheid overne men, zei Plasterk. Er wordt nog ge keken welke werkzaamheden pre cies door de superprovincie ge daan kunnen worden, maar de mi nister denkt onder meer aan za ken als ruimtelijke ordening, mi lieu en verkeer. Ook is besloten dat andere provin cies niet hoeven te fuseren als ze dat niet willen. Plasterk gaat in ventariseren welke provincies sa men willen gaan, maar gaat het niet verplichten. Hij stelt best ge luiden te horen van welwillende i provincies, bijvoorbeeld in het noorden van het land. „Maar de opvatting van de provincie wordt doorslaggevend", aldus de minis ter. D66-Kamerlid Gerard Schouw reageerde ongerust: „Uitstel van hervormingen bij het sociaal ak koord, uitstel van hervormingen bij het zorgakkoord en nu ook uit stel van belangrijke bestuurlijke hervormingen. Laat dit vooral geen afstel zijn." Hij vindt de her vormingen van Plasterk noodzake lijk om een einde te maken aan de 'bestuurlijke spaghetti' in Ne derland. WD en PvdA besloten in het regeerakkoord om Neder land in de toekomst op te delen in vijf grote landsdelen, in plaats van de 12 huidige provincies. En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. (■4) www.pzc.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2