Scalda schrapt studie hotelmanagement I Dansend de dag uit Skelterend GroenLinks wil af van geheimhouding 26 ZEELAND i Schaliegas M. KONINGSSPELEN Zo'n 28.000 leerlingen van bijna 200 Zeeuwse basisscholen deden vrijdag mee aan de Koningsspelen. Toezicht op risicobedrijven naar Milieudienst zaterdag Kees Slager over zijn boek Verjaagd door vuur en water Maikel Harte w In het jaar 2012 verkeerde Nederland in een diepe, diepe economische crisis. In het hele land kromp de economie, op het platteland nog harder dan in de steden, in Friesland nog meer dan in Lim burg. Overal waren de cijfers in de min. Overal? Nou, er was één kleine, netelige provincie aan de boorden van de Ooster en de Westerschelde waar de economie toch nog groeide: Zeeland! Het zouden zomaar de eerste zinnen kunnen zijn van een aangepaste versie van de strip reeks rond Asterix, de Galliër die met zijn dorp als enige standhield tegen de Romeinen. Met als kwinkslag dat de Zeeuwen als enige groei weten te realiseren in deze tijden van economische malaise. Met dank aan de chemie, zo lees ik. En daar ligt schijnbaar meteen ook het gevaar, want tegelijker tijd staat de chemie in Europa onder druk vanwege de op komst van schaliegas (gas uit gesteenten). Met name in de Verenigde Staten wordt volop schaliegas gewonnen met als gevolg dat daar de energiekos ten veel lager zijn. Da moekoek ehn!, zou je zeggen, maar Gede puteerde Staten lieten gisteren weten dat er voor Delta geen ac tieve rol is weggelegd voor de winning van schaliegas. In Zee land zouden volgens GS sowie so geen mogelijkheden zijn om in te spelen op de schaliegasre- volutie. Dat verbaast me, want laatst viel in deze krant in een artikel nog te lezen dat er waar schijnlijk schaliegas in de bo dem van Tholen zit. Ik had om die reden al een optie genomen op een lapje grond op dat ei land, want in hetzelfde artikel stond dat door het schaliegas de positie van Dow Benelux on der druk kon komen te staan. Ik dacht: als Dow uit Zeeuws-Vlaanderen verdwijnt, dan moeten we naar Tholen. Dat wordt met al dat schaliegas in de bodem het Dubai van Ne derland, daar rijden ze straks al lemaal in Mercedessen en BMWs. De Verenigde Zeeuwse Emira ten, ik zag het al helemaal voor me. Maar dat gaat dus nu niet door. Wil er iemand nog een lapje grond op Tholen? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Scalda stopt per ko mend schooljaar met de opleidin gen Hotelmanagement en Gastro nomie in Zeeuws-Vlaanderen. Het aantal leerlingen is zo laag dat de opleiding niet meer renda bel is. De studenten moeten van af september naar Scalda in Mid delburg. Dat juist deze opleiding ver dwijnt in 's lands meest gastrono mische topregio, vindt Arold Ver- sluys, teamleider van de oplei ding Hotelmanagement en Gastro nomie jammer. Versluys: „In Zeeuws-Vlaanderen doen nog maar 28 leerlingen de koksoplei dingen en we hebben slechts ze ven studenten voor de richting 4 Verjaagd en water 2 mei 19.30 uur lezing Koperen Tuin in J Goes www.koperentuin.nl 3 mei 16.30 uur nterview doör Jan van Damme in de Drvkkery in Middelburg www.drukkerijmiddelburg.nl gastheer/gastvrouw. Dat is al niet veel, maar het aantal aanmeldin gen voor het nieuwe schooljaar is behoorlijk dramatisch; zes voor de koksopleidingen en nog maar drie voor gastheer/gastvrouw. Dat is niet rendabel en daarom is besloten deze opleidingen enkel nog in Middelburg te geven." Versluys heeft geen verklaring waarom deze opleidingen niet po pulair zijn. „En dan vooral hier in Zeeuws-Vlaanderen, waar de meeste tophorecazaken van heel Nederland zitten. De opleiding is gedegen en we kunnen fantas tische stageplaatsen aanbieden. Ik denk dat het toch vooral het alge mene beeld van de horeca is. Wer ken als andere mensen vrij zijn, spreekt tegenwoordig blijkbaar minder aan." Koninklijk feest MIDDELBURG - Het was vrijdag één groot oranje feest op bijna alle Zeeuwse basisscholen. Tijdens wat de 'grootste sportdag ooit' genoemd wordt, deden de kinderen vooral actieve spelletjes, wedstrijdjes en dansworkshops. Soms waren daarvoor hele straten afgezet, zoals in Koudekerke. De oranje T-shirts die alle kinderen kregen, moesten wel onder de jas sen verdwijnen, want het was koud en regenachtig. De dag begon met een gezond en feestelijk ontbijt, dat beschikbaar was gesteld door sponsors. Daar na keken leerlingen op televisie hoe prins Willem-Alexander en prinses Maxima in Enschede het startsein gaven voor de Konings spelen. De opening van de sport dag werd rechtstreeks uitgezon den door het Jeugdjournaal. In een kort vraaggesprek met het programma zei Willem-Alexan der dat de zenuwen voor de aan staande troonswisseling begin nen te komen. Ook prinses Mixi- ma is 'wel een beetje' zenuwach tig aan het worden. Willem-Alexander: „Het is van daag een heel apart moment. Het aftellen is nu echt begonnen. Za- De Ichtuskinderen doen de koningsdans, die bedacht is door sportoplei- ding Cios in Goes, foto Mechteld Jansen WOLPHAARTSDIJK - Kinderen van de Ichthusschool in Wolphaarts- dijk vermaakten gisteren zich pri ma met het programma van de Koningsspelen. Die begonnen 's morgens met een ontbijt in de klas. Hierna zijn alle leerlingen naar de bibliotheek in de school gegaan om de liveuitzending van de Koningsspelen te bekijken. De kinderen zongen en dansten mee toen op de televisie live het liedje 'Bewegen is gezond' werd MIDDELBURG - De Milieudienst Rijnmond (DCMR) krijgt vanaf 1 mei de coördinatie over de ver gunningverlening, het toezicht en de handhaving bij risicovolle bedrijven in Zeeland. DCMR is één van de zes gespecia liseerde regionale uitvoeringsdien sten voor controle van chemische en andere risicovolle bedrijven. Gedeputeerde George van Heukel- om (Handhaving) en zijn collega Rik Jansen van Zuid-Holland heb ben donderdagavond een samen werkingsovereenkomst onderte kend. De twee provincies lopen hiermee voorop in de formalise ring van deze specialisatie. uitgezonden. Daarna waren er spelletjes rondom de school voor groep 1 tot en met 4 en op het voetbalveld voor de overige groe pen. „Gelukkig was het het groot ste deel van de ochtend droog. Maar net voor het einde van de morgen is het wel hard gaan rege nen. Toen zijn de activiteiten naar binnen verplaatst", aldus Ma- riska Thorenaar, lerares op de school. De dag werd afgesloten met de koningsdans. Voor de Koningsspelen in Koudekerke Verkeste KOUDEKERKE - Het verkeer in Kou dekerke moest vrijdagochtend een blokje om, want de Tram straat was enkele uren exclusief het domein van dartelende kinde ren. Liefst zestien verschillende spelletjes haalde basisschool 't Klinket uit de kast om leerlingen van de hoogste vier klassen de komst van een nieuwe koning te laten vieren. Het schoolplein was er te klein voor, dus waagde de jeugd zich ook op straat: korfbal- MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks vindt dat de provincie soms te krampachtig omspringt met gevoelige informatie. Duidelijk voorbeeld is de gang van zaken rond de saneringskos- ten van de failliete fosforfabriek Thermphos en de investeringen van de provincie om de.komst van de marinierskazerne naar Vlissingen mogelijk te maken. In beide gevallen zijn de Staten achter gesloten deuren bijgepraat en kregen in die gevallen ook ge heimhouding opgelegd. Die geldt nog steeds en fractievoorzitter Leen Harpe van GroenLinks wil dat het college van GS uitlegt wat daar nu nog het belang van is. In schriftelijke vragen verwijst Har pe naar cijfermateriaal over Thermphos die voor de Staten on der de geheimhoudingsplicht val len. Terwijl dezelfde informatie voor Kamerleden vrij beschikbaar is en langs die weg de volgende dag ook 'gewoon in de PZC ston den'. Welke aspecten vallen dan wel en niet onder de geheimhou dingsplicht, wil Harpe weten. Hij betwijfelt of de vergaderingen over Thermphos volgens de letter van de Provinciewet wel officieel waren en of dan geheimhouding kan worden opgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26