Heerts: 'Niet links of rechts, ik ben FNV' Nieuwe CPB-directeur 'minder kritisch en onafhankelijk' ECONOMIE 17 PIRATERIJ De PZC ziet vanaf 1 mei streng toe op de handhaving van het auteursrecht. Zij is een grijze muis. Het CPB heeft een directeur nodig die tegengas geeft ZATERDAG 27 APRIL 2013 op auteursrecht PZC let van onze redactie economie Aan journalistieke arbeid hangt een prijskaartje. Het maken van teksten, illustraties en foto's is een tijdrovend proces. Dat niet al leen: er is vakkennis en ervaring voor nodig. En bij de PZC natuur lijk ook gevoel voor de regio. Op basis van die vaardigheden maakt de redactie de krant en vult de website. Daarvoor betalen onze abonnees en adverteerders. Steeds vaker ervaren we dat der den er met onze kopij en foto's vandoor gaan. Websites stelen ons werk, soms enkele minuten nadat we het nieuws openbaar maken. Dat leidt niet alleen tot journalistieke irritatie, maar ook tot derving van inkomsten. Maar al te vaak is zo'n website opgebouwd rond advertenties. Zo worden wij tekortgedaan en u als betalende lezer ook. Dat illegale hergebruik gaat de PZC samen met moederbedrijf Wegener aanpakken. Tegelijk wil len we legaal hergebruik bevorde ren. Daarom worden binnenkort alle pagina's van de krant gescand door het opsporingsbureau Auxen te Eindhoven. Al onze tekstbestanden worden vergeleken met publicaties op in ternet. Uit die scans komt naar vo ren of teksten dan wel foto's van ons zonder toestemming zijn ge bruikt. Het gaat daarbij niet al leen om nieuwssites die meelif ten op onze inspanningen. Het gaat ook om clubbladen, websites Op basis van de auteurswet worden alle pagina's van de krant binnenkort gescand door een opsporingsbureau van bedrijven of instellingen, so ciale media zoals Facebook en Twitter, gespecialiseerde sites die teksten over bijvoorbeeld gezond heid, werk of geld overnemen. Mag er dan helemaal niets meer? Zo erg is het niet. We staan toe dat de eerste vijftig woorden van een artikel worden overgenomen op voorwaarde van bronvermel ding en een directe link naar het volledige artikel op onze website www.pzc.nl. Wie meer tekst wil plaatsen, moet daarvoor betalen. Voor dat gebruik zal de PZC 36 cent per woord in rekening breng en. De PZC zal eerder gemaakte indi viduele afspraken over oude arti kelen respecteren. Verder blijven uitzonderingen altijd mogelijk. Wil een bedrijf dat uitvoerig in de krant is beschreven de tekst graag plaatsen op de eigen site of gebruiken voor promotiedoelein den, dan is daar over te praten. We zullen per geval bekijken of een vergoeding nodig is en welk prijskaartje bij het gebruik past. Dit geldt ook voor buurten en ver enigingen. Hierbij is het uitgangs punt dat altijd toestemming nodig is. Tegen commercieel wedergebruik zonder toestemming zullen we optreden. Uiteindelijk krijgen kwaadwilligen een verwijderings- brief toegezonden, waarin we vra gen te stoppen met het overne men van onze artikelen. De vol gende stap is een schikkingsvoor stel, waarbij de economische waar de plus een opslag moet worden betaald. Herhaald misbruik eindigt altijd in een gang naar de rechter. Goedwillenden krijgen de spelre- SPELREGELS Het overnemen van publicaties en foto's van de PZC is uitsluitend ge oorloofd met onze toestemming. Er is één uitzondering: de eerste 50 woorden mogen gratis worden overgenomen mits er sprake is van bronvermelding en een door link naar de site www.pzc.nl Staat een artikel niet op onze site, maar uitsluitend in de papieren krant, dan mogen maximaal 50 woorden gratis worden overgeno men mits er de titel PZC, de editie en de datum van publicatie wor den genoemd. Wilt u meer tekst overnemen dan gels nog eens uitgelegd. Waarbij dan het doorlinken naar onze site centraal staat. Bedrijven en instel lingen die onze artikelen veelvul dig willen gebruiken kunnen we een licentieovereenkomst aanbie den. Wij vragen partijen die teksten willen overnemen dat met res pect voor onze arbeid te doen. Dat betekent dat altijd vooraf on ze toestemming moet worden ge vraagd. de genoemde 50 woorden, dan kunt u toestemming vragen via copyright@wegener.nl Aanvragen worden in de regel bin nen twee dagen afgehandeld. De economische waarde van tek sten bedraagt 36 cent per woord. Voor het overnemen van beeld (stilstaand en bewegend) is even eens toestemming nodig via copyright@wegener.nl Uniek beeldmateriaal (foto's, info- grafieken en bewegend beeld) zul len we niet altijd willen delen. Dat materiaal is dan uitsluitend in de krant of op onze website te zien. door Wilko Voordouw AMSTERDAM - Ton Heerts (46) zet te de FNV weer op de kaart. Nu wil hij de voorzitter worden. De ko mende dagen gaat hij nog campag ne voeren - tegen in ieder geval Ab- vakabo-voorzitter Corrie van Brenk - om de eerste rechtstreeks geko zen FN V-voorzitter te worden. „Ik ben heel blij voor de leden dat er wat te kiezen valt." Hij denkt niet de voorzitter te worden van een bond die aan scheuring ten onder gaat. Dat lot leek deze week op de loer te lig gen toen Abvakabo FNV besloot niet in te stemmen met het zorg- akkoord. „Geen sprake van. Het is niet de eerste keer, en zal niet de laatste keer zijn dat een bepaalde FNV-bond iets niet doet. Als het om de zaak gaat, dan zullen de sectoren in opstand komen. Dat is hun verantwoordelijkheid. Ik ben niet bang dat er een scheuring op treedt of dat we in dezelfde ver deeldheid zullen terugvallen als in het nabije verleden." Volgens Heerts is de saamhorigheid groot, omdat er nu een heldere struc tuur staat, waarmee de federatie de toekomst in wil. Hij zegt te begrijpen dat de Abva kabo het zorgakkoord niet teken de. „Ik heb me er de afgelopen tijd ook mee bemoeid. De dingen die centraal geregeld moesten worden, zijn geregeld. De nullijn is van tafel, de financiering is gere geld, de nulurencontracten in de zorg mogen niet meer. En wat be treft de thuiszorg en de huishou delijke hulp: daar is de sector- bond zorg en welzijn aan de bal." Heerts heet in sommige kringen een rechtsbuiten te zijn. Maar dat bestrijdt hij: „Ik ben niet te van gen in rechts of links. Ik was een van de twee PvdA-Kamerleden die in 2009 voor de motie-Kant stemden, om voorstellen over de AOW-leeftijd pas na nieuwe ver kiezingen te behandelen. Zeer te gen de zin in van Wouter Bos. Ik was op zich niet tegen langer wer ken, maar vond het tempo te hoog. Links of rechts zijn politie ke begrippen. We moeten deze FNV-verkiezing buiten de poli tiek houden. Het is een afronding van een proces." De FNV-voorman is ervan over tuigd dat, ook zonder het in zijn ogen te solistische handelen van Rutte-2, werkgevers en werkne mers de handen ineen hadden ge slagen. „Omdat de overtuiging bij VNO-NCW voorman Bernard Wientjes was: het moet anders. Ook hij vond: we zijn wel uitge- flext. VNO heeft ook gezien dat er een aantal dingen goed uit de rails waren gelopen in de arbeids verhoudingen en met name in de doorgeschoten flex. Daarom blijft het akkoord ook staan als dit kabi net er niet meer is. Dit akkoord gaat richting 2020." Nieuwe CPB-directeur Laura van Geest, foto Joël van Houdt door Mo Prins DEN HAAG - De benoeming van Lau ra van Geest als directeur van het Centraal Plan Bureau (CPB) roept veel kritiek op. Gevreesd wordt dat zij zich als oud-medewerker van het ministerie van Financiën niet onafhankelijk zal opstellen. Laura van Geest (51) is nu direc teur-generaal rijksbegroting op het ministerie van Financiën. Haar politieke kleur is niet be kend. Eerder was ze in de race voor een topfunctie bij De Neder- landsche Bank (DNB). Ze heeft het merendeel van haar werkza me leven bij het ministerie ge werkt. En dat is precies het groot ste bezwaar van diverse critici. De benoeming is precies gegaan zoals hoogleraar Financiële Econo mie Sylvester Eijfïïnger had voor speld: bij gebrek aan beschikbare topeconomen is een loyale ambte naar achter het bureau vandaan geplukt. „Het CPB is geen zelf standig orgaan maar een agent schap van Economische Zaken. Je moet als directeur onafhankelijk doen of lijken terwijl je die posi tie feitelijk niet hebt. Die spagaat kun je alleen compenseren door er een topwetenschapper neer te zetten. Teulings kon met weten schappelijk gezag ingaan tegen de heilige begrotingsnorm van 3 pro cent. Van Geest is competent, maar zij heeft geen wetenschappe lijke statuur. Ze heeft het huidige begrotingsbeleid mede gevormd. Het wordt lastig voor haar om daar afstand van te nemen. Ter wijl een CPB-directeur zijn mond open moet durven doen. Ik ver wacht dat zij het kabinet minder kritisch en onafhankelijk zal vol gen dan Teulings heeft gedaan." Van Geest is de eerste vrouw die het CPB gaat leiden. Hoogleraar Economie Esther-Mirjam Sent is blij met de keuze voor een vrouw. „Diversiteit is een bewezen suc cesfactor. Het zijn doorgaans voor- Hoogleraar Esther-Mirjam Sent al heren die dit soort banen krij gen." Toch heeft ook Sent kritiek. „Van Geest is een grijze muis. Het CPB heeft een directeur nodig die te gengas geeft. Dat is lastig voor ie mand vanuit het ministerie." Sent maakt zich zorgen over het feit dat het CPB met Van Geest te veel blijft redeneren vanuit verou derde economische inzichten. „Het CPB gaat nog altijd uit van de koele, calculerende 'homo eco- nomicus' die puur rationeel han delt. Maar in het huidige economi sche onderzoek is juist veel meer aandacht voor begrensde rationali teit en voor gedrag, geluk en ethiek. Met iemand vanuit het mi nisterie krijgen die nieuwe inzich ten opnieuw geen stem."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17