Trijntje op Abdijplein Vère van uus (2)Nie alleên leie zunne CULTUUR 35 Zeeuws Palet Hanneke van Eijken, afkomstig uit Zeeland, presenteert vandaag in Utrecht haar debuutbundel Papieren veulens. ZATERDAG 27 APRIL 2013 MIDDELBURG - Trijntje Oosterhuis is dit jaar een van de artiesten die tij dens het Zeeland Nazomerfestival optreden op het Abdijplein in Mid delburg. De bekende zangeres, die eind ja ren negentig doorbrak met Total Touch, verzorgt zaterdag 31 augus tus een concert. De reeks optredens in het festival- hart wordt zaterdag 7 september afgesloten door Douwe Bob, die vorig jaar de titel Beste Sin- ger-Songwriter van Nederland in de wacht sleepte. Hij is donder dag 9 mei, op hemelvaartsdag, overigens ook te zien op Klomp pop in Ovezande. Op maandag 2 september - de tra ditionele vrouwendag van het fes tival - treedt zowel Rachèl Louise als Janne Schra op. De toegang is die dag gratis. Dinsdag 3 septem ber is het de beurt aan No Angry Young Man (popmuziek met klas sieke instrumenten) en de Am sterdam Klezmer Band. Op woensdagmiddag 4 septem ber verzorgt nederpopband VOF de Kunst eerst een kinderconcert met onder andere liedjes van An nie M.G. Schmidt en 's avonds te vens een optreden voor volwasse nen. Donderdag 5 september presen teert El Juntacadaveres, de acht- koppige jonge band rond de Ar gentijnse muzikant en componist Enrique Noviello, een mix van tango, rock en hiphop, Wie het festivalhart op 30 augus tus inluidt en de invulling van vrijdag 6 september worden bin nenkort bekendgemaakt. De dertiende editie van het Zee land Nazomerfestival is van 27 au gustus tot en met 7 september. MIDDELBURG - De leden van Het Zeeuws Palet exposeren vanaf vandaag tot en met 5 mei (dage lijks tussen 11.00 en 17.00 uur) schilderijen en beelden in de Kloostergangen en de Loggia van de Abdij in Middelburg. Eerste papieren veulens door Ali Pankow UTRECHT - „Zeeuwen hebben zout in hun bloed", zegt Hanneke van Eijken (1981). Zij is opgegroeid in Zonnemaire. Dat heeft invloed op haar leven en op haar gedichten. „Ik heb het prima naar mijn zin in Utrecht, maar ik mis de zee echt verschrikkelijk. Soms ga ik backpacken, maar ik zal nooit naar een land zonder kust gaan." De combinatie dichter en jurist/ wetenschapper verrast. Op haar elfde schreef ze gedichtjes in de trant van O, ik mis je zo. Hoe ging het verder? „Op mijn dertiende wist ik ineens zeker: 'ik wil advocaat worden'. Ik weet niet waar dat vandaan kwam. Ik vond het mooie statige mensen, die advocaten, en wilde zelf graag opkomen voor de zwakkeren, zo iets, denk ik." Als middelbare scholiere behaal de zij de finale in de poëziewed strijd 'Doe maar dicht maar'. La ter leverde zij met het gedicht Vuur nog een bijdrage aan een poëzie- en dansproject van Het Getij, werkplaats voor de Zeeuw se amateurkunst, maar van se rieus dichten kwam het niet in de eerste jaren van haar studie. Ze deed wel aan poetry slam en stond in 2010 zelfs in de finale van het Nederlands kampioen schap, maar ontdekte dat zij 'toch meer van het papier' dan van per formance is. „Op een bepaald mo ment ben ik dus weer gedichten gaan schrijven. Het was voor mij ook een manier me op een andere wijze te uiten dan alleen weten schappelijk. 'Op de rug van een stier' in mijn debuutbundel is een soort protest gedicht Ik ben zelf een groot voor stander van Europees recht en op een gegeven moment werd ik ge woon een beetje nijdig over het feit dat burgers zich zo weinig ver bonden voelen met Europa en dat je op verjaardagen van die kreten OP DE RUG VAN EEN STIER Iemand zei dat Europa niets meer is dan een grillige vlek op een wereldkaart zonder te beseffen dat goden van alle tijden zijn dat Europa vele vormen kent ze is een eiland in de Indische Oceaan een maan bij Jupiter zevenentwintig landen die als koorddansers In evenwicht proberen te blijven er leven godenkinderen die vergeten zijn wie hun vader is Europa is een vrouw met een kast vol jurken ze houdt er niet van een vlek genoemd te worden over de wraak van goden en vrouwen met jurken kun je beter niet lichtzinnig doen Hanneke van Eijken: 'Zeeuwen hebben zout in hun bloed. Ik heb het zelf goed naar mijn zin in Utrecht, maar mis altijd de kust', foto Anouk Prins hoort als 'Laat ze wegblijven die Polen'." Europees recht was gewoon een onderdeel van haar studie, maar voor Van Eijken was het alsof ze 'door de bliksem werd getroffen'. Die ervaring wees haar de rich ting naar wetenschappelijk onder zoek. Zij hoopt dit jaar te promo veren op haar proefschrift over de constitutionele betekenis van Eu ropees burgerschap. Papieren veulens is overzichtelijk ingedeeld met vier hoofdstukken: 'Ook steden hebben water nodig', 'Dit Huis''Schaduwkamers' en 'Begin'. „De bundel heeft zichzelf die kant op geduwd, een soort na tuurlijk proces", zegt Van Eijken. De invloed van haar jeugd aan de kust en haar fascinatie voor ste den spreekt uit het eerste deel. De gedichten in 'Dit Huis' getuigen van haar gevoel voor sfeer en gede tailleerd observatievermogen. Ver der geeft zij een inkijkje in haar angsten en de wijze waarop zij die tracht te bevechten. „Veel ge dichten hebben een autobiografi sche aanleiding en dan ver vreemd ik dat natuurlijk wel, want deze bundel is geen dag boek van Hanneke." De titel, Papieren veulens„Ik houd van paardrijden. Ik rijd drie keer per week op een paard bij de boer. Daar zie ik ook veulens ter wereld komen. Dit zijn mijn pa pieren veulens die nu de wei in gaan, misschien het begin van een kudde." Uitg. Prometheus/Bert Bakker; 17,90; ISBN: 978 90 446 2272 0. Kenners aode het me an- geraoie; je moest nie in je vakantie eêl de tied bie een strange of het zwembad van je hotel bluve leie, mè ook es het binnenland inhae, di een nachje slaope en geniete van het echte Portugese leven, vè re weg van aole toeristen. Thus ao'k m'n eihen a vöbereid en een paer stadjes gevonde, die nog ruust, ruumte en verleden uutae- demde. Wi je bie wieze van spre ken de Moren en de Romeinen nog zag lope...! Mee onze uurauto ondernaeme me dan ook een vö ons ongewisse reize langs prachtig gekleurde vel den, die nog nie verdord waere deu een verzengende zunne. Ri vieren, die nog echt stroomde en brem, die volop in de bloei stoeng. En voral rust en stilte was di! De Tom-tom stierde ons zelfs over onverharde we gen, vol bulten en pit ten en mee de nodige steênslag. Soms 'ree' dat ding gewoon dwas deu de natuur en waere me blie wi een min of meer be- schaefde weg te vin den. Alleên de Romeinen ontbrae- ke nog! Onze eeste 'anraoier' bleek wè een eêl stil stadje te wezen. Wat bejaerde vrouwen slofte over de verlaete hoofdstraete, de Moorse burcht lag er net zo verlaete bie en de waetervorziening van de Romeinen was overwoekerd mee vuulte. De 'koffie mee melk' bleek mè zestig cent te kosten en de juffrouw van de bediening ver- stoeng zelfs m'n vraehe nie of ze Engels praote! Dit was hin oord om een slaop- plekke te zoeken. Ier was niks te beleven. Dan mè 'plan B', op zoek nè een hotelletje in het 'levendige cen trum' van een wat hrötere stad! Leven dig.Het wier zwêten in een centrum vol nau we straetjes mee éénrichtings verkeer, opgebroke steegjes en nerregens parkeerplekken. De die re 'poussada' liete me toch mè vö wat 'n was en nae vee zoeken kwaeme me toch bie een onder kommen. Vier verdiepingen telde het hotel, ons zaete op den oog sten. De derde verdiepinge was leeg en wier een geluudswal, wan d'eeste twi etages waere ingeno- me deu een hroep studenten....! De lift was net kapot! Vö eên nacht moest het kunne. Aoles was erg klein, koud, mè wè schoon. Behulpzaemheid was troef! 't Wier nie drek een nacht om uut te rusten. Het twipersoöns- bed was wè erg smal. Je moest te- hliek draoie en 't liefst 'lepeltje- lepeltje' leie, wan 'rik an rik' of 'knie an knie' was nie te doen. De studenten zurgde die nacht vö de rest....! Die leste hroep zurgde d'r ook vö, da me nie drek een uutgebreid ontbijt aode. Ze aode vö ons nog wat 'krumels' overhouwe en de anvullingen bleve helaas uut...! Het broodrooster dee het geluk kig nog wè en..in de poussada was 't twi keer zö diere! Lope deu het echt Portugese cen trum. Straetjes wi zunne noch maene kwaeme, vee krotten tus sen goed onderouwe uzen. De mo numenten, herinneringen an eêuwenlange geschiedenis, zaehe d'r naebie zonder uutzonderinge, disselaot uut. De bewaekers van aol die bouwwerken zaete eigen lijk eêl de dag uut d'r neuze te eten, wachtend tot het wi aeven zou ore! Crisis overal..! De trugtocht was wi prachtig. M'aode hin spiet van onze 'vakan tie in de vakantie', 's Aevens aete me wi an de kust, het 'Primavera- menu' vö toeristen. De eetgelegen heid zat vol Nederlanders, die op strange en bie 't zwembad waere gebleve. 't Was net of je wi in ons land was. De bedienden riepe te pas en te onpas 'Dank oe wel' en ons zeide 'Obrigado'. Toch kan ik het iedereên anraoie; dompel je even onder in 't echte leven van je vakantieland. Het is leerzaem en het bluuft je langer bie dan een dagje an strange. Dat kunne me van de zeumer tuus ook! -><■

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 149