32 ZEELAND DAGBOEK Willem van den Berg (22), student van University College Roosevelt in Middelburg is één van de tien studenten van Nederlandse universiteiten die door vredesorganisatie IKV Pax Christi zijn opgeleid tot anti-kernwapenspecialist. Deze week was hij bij een conferentie in Genève om te lobbyen tegen kernwapens. Vrijdag 19 april 2013 Zaterdag Zondag Maandag Er heerst hier een echte Om 8 uur gaat mijn wekker en ik sta langzaam op. Vandaag begint mijn avontuur om te lobbyen tegen kernwapens bij de Nuclear Non Proliferation Treaty Preparatory Conference in Genève. Samen met ne gen andere Nederlandse studenten ga ik als activist van/bij IKV Pax Christi een weekje met diplomaten uit de hele wereld overleggen over kernwapens. Maar vandaag moet ik eerst nog een college volgen op de University College Roosevelt, dat om kwart voor negen begint. Na mijn college ga ik nog even shoppen in Middelburg voor een paar degelijke kle ren. Ik denk niet dat een T-shirt en spijkerbroek goed zullen overkomen bij Iraanse diplomaten. De vlucht naar Genève vertrekt pas op zaterdagoch tend, maar om morgen op tijd op Schiphol te zijn moet ik vandaag al met de trein naar Den Haag om daar bij medelobbyisten te logeren. Terwijl de trein vaart mindert voor het station in Goes begin ik te denken over de afschrikwekkende kracht van kern wapens. In 1961 hebben de Sovjets een kernwapen getest met een laadvermogen van 50 megaton. Dat is meer dan 2.000 keer zo groot als de bom die op Hi roshima werd gedropt in 1945. Als die bom op Goes zou vallen zou heel Zeeland in één klap vernietigd zijn. Reden genoeg om hier tegen in het geweer te komen! Mijn gedachten over de gigantische proble men van kernwapens worden abrupt vervangen door een wat kleiner probleem: een defect spoor tus sen Rotterdam Centraal en Delft - 45 minuten ver traging. Willem in het gebouw van de Verenigde Naties. De wekker gaat vandaag om 6:05. Hup in de trein naar Schiphol en met KLM naar Genève. Eenmaal in Genève merk ik hoe duur het hier is: een Big Mac kost omgerekend bijna 10 euro! Voordat de conferen tie van de VN op maandag start is er een tweedaag se bijeenkomst met alle ICAN (International Cam paign to Abolish Nuclear Weapons) lobbyisten die uit de hele wereld hier speciaal voor zijn gekomen. De plaats waar ICAN vergadert is een merkwaardige ondergrondse zaal dicht bij het VN gebouw. Eén van de eerste dingen die ik hoor als ik binnen loop is 'This is all off the record, please do not make any direct citations.' Sprekers hebben het over 'the ene my' and 'fighting the status quo'. Er heerst hier dus een echte oorlogssfeer. Later worden we in kleine groepjes opgedeeld waarbij ik terechtkom bij de P5 - de vijf landen van de VN Veiligheidsraad die vol gens de Non Proliferation Treaty wel kernwapens mogen hebben (China, Frankrijk, Rusland, het Vere nigd Koninkrijk en de Verenigde Staten). De verga dering verandert langzamerhand in een soort uitwis seling van tips tussen Britse en Franse activisten. Een door de wol geverfde Britse activist herhaalt meerdere keren: „We zijn het eens met ontwape ning, maar waar we echt voor vechten is een totaal verbod!" Wat moe van een lange dag en veel gereis ga ik na afloop van de vergadering met de andere lobbyisten van Pax Christi een burger halen bij een bar. Daarna een politieke discussie met een mede activist uit Iran, onder het genot van een biertje. Ik begin de dag met een rustig ontbijtje in het hos tel en daarna een half uur lopen naar het gebouw waar ICAN vergadert. Terwijl ik aan het lopen ben kijk ik om me heen: Genève is een vreemde combi natie van prachtige historische gebouwen en foeile lijke betonnen flats. Als we bij de ICAN vergadering aankomen begint er al snel een discussie over hoe een verbod op nucleaire wapens er uit zou zien. Tij dens het gesprek wordt er veel kritiek geuit op lan den zoals de VS, die een paar kernwapens ontmante len en tegelijkertijd miljarden investeren in het mo derniseren van duizenden andere kernwapens. Tij dens de lunch ga ik de trap op uit het bunkerachtig gebouw en loop wat door de tuin. Aan de vlaggen die in de omliggende tuinen hangen zie ik dat dit ge bouw tussen de Zuid-Koreaanse, Koeweitse en Ca nadese ambassades ligt. Later in de middag worden wij als Nederlandse studenten uitgenodigd voor een Nuclear Party op dinsdag met BANG, een jongere norganisatie die staat voor Ban All Nukes Generat ion. 's Avonds is er een borrel met alle NGO's die meedoen aan de conferentie, met gratis wijn en kaasfondue. Ik eindig de nacht met een diep gesprek met de andere studenten uit Nederland over de haal baarheid van een verbod op kernwapens en de echte reden achter de invasie van Irak in 2003. De wekker gaat vanochtend weer om zes uur. Van daag moeten we vroeg bij het VN-gebouw zijn om ons te registreren voor de conferentie. Samen met al le andere activisten sta ik bijna een uur in de rij ter wijl diplomaten met hun blauwe paspoort in één keer door mogen lopen. Als student moet je wel je plaats weten. Eenmaal binnen blijkt het VN-ge- bouw een waar doolhof te zijn. Bijna een half uur kost het ons om een kop koffie te vinden. Er wordt een statement verspreid door de Zuid-Afri kaanse delegatie die de catastofale humanitaire con sequenties van kernwapens benadrukt en die staten kunnen ondertekenen. Eén van onze doelen is om ervoor te zorgen dat zoveel mogelijk landen dit on dertekenen. De hele dag lopen we rond en spreken we diplomaten aan over het statement. Ook maken we afspraken om in gesprek te gaan met bepaalde landen om een beter beeld te krijgen van wat hun nucleair beleid inhoudt. Vandaag lukt het ons om met Italië en Iran een gesprek te regelen. De Italiaan se delegatie heeft weinig tijd en gaat niet goed in op onze vragen. Ze willen het statement ook niet onder tekenen. Ik kijk erg uit naar het gesprek met de Iraanse ambassadeur - eindelijk krijg ik de kans om

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 148