Genieten van 'pura vida' in Costa Rica Bedreigingen waren 'slechts bangmakerij' 'Mag ik wel gewoon uit die mok drinken?' Discofeest in Sporthal OPHEFFINGSUITVERKOOP ZEEUWS-VLAANDEREN 31 Lekkerder lopen bij Hof te Zande kerk in Klooster BADKAMERS TOT 80% KORTING Trees van Herpen en Jos de Blok verhuisden begin deze eeuw van Zuidzande naar Costa Rica. DIRECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR 7 DAGEN IN DE WEEK TOT DE VOORRAAD STREKT van 11.00 tot 18.00 uur Riethil 20, 4825 AP Breda Hoge kwaliteit teakhouten tuinmeubelen Ronde en rechthoekige tafels staantafels Stoelen met verstelbare en vaste rugleuning ZATERDAG 27 APRIL 2013 SAN ISIDRO - Ruim twaalf jaar gele den ruilden Jos de Blok en Trees van Herpen hun woning in Zuid zande voor een nieuw huis op een heuvel in Costa Rica. Niet dat ze waren uitgekeken op Zeeuws-Vlaanderen, maar de oud-chirurg en de oud-wethou der en (kunst)medewerkster van deze krant werden al langer ge plaagd door 'een onbedwingbare hang naar avontuur en een zucht naar mooi weer'. Tijdens vakanties in Zuid-Ameri- ka kregen ze het gevoel dat ze zich daar thuis zouden voelen. De keus viel op Costa Rica. Politiek en economisch stabiel; niet te gro te verschillen tussen arm en rijk, geen leger en een vriendelijke be volking. Voeg daar aan toe dat het land een heerlijk klimaat heeft en het plaatje is compleet. Trees: „Pu- ra vida is de lijfspreuk van elke Costa Ricaan. Het wil zoveel zeg gen als 'het zuivere leven'. Maar het is ook goedendag, proost of oké. Helemaal goed dus." Jos en Trees - intussen 70 en 62 jaar oud - voelden zich te jong om alleen maar te gaan genieten. Ze steunden een initiatief voor aan leg van een limoenenplantage bij San Isidro, in de westelijke provin cie Guanacaste. Jos en Trees, die het mooi vonden dat een deel van de limoenenopbrengst voor ont wikkeling van de regio werd be stemd, zouden als coördinatoren Trees van Herpen en Jos de Blok - met en zonder vrienden - aan het strand, in het regenwoud en na een vulkanisch modderbad. door Trees van Herpen en René Hoonhorst helpen bij de productie van de plantage. Hoewel San Isidro nog kleiner is dan Zuidzande - een schooltje, een voetbalveld, een dorpshuis en wat plukjes huizen in weelderige natuur - aardden Jos en Trees aan vankelijk goed in de gemeen schap. De dorpelingen vonden snel de weg naar el medico (de dokter), die een wondje hechtte of de bloeddruk opnam. Trees gaf Engelse les aan een groep jonge ren en beheerde de penningen van het watercomité dat voor drinkwater zorgt. Het buitenleven bevalt Trees en Jos uitstekend. „Nooit een jas no dig, altijd buiten eten. Zelfs regen en wind zijn warm." Ze trekken er ook vaak op uit. „Op een uur rij den liggen de strandjes voor het uitkiezen, terwijl we nooit last van Scheveningse toestanden heb ben", zegt Jos. Vanuit hun huis hebben ze uitzicht op drie vulka nen, waar ze regelmatig naar toe gaan om te genieten van de ont spannende en helende werking van thermisch verwarmd water en vulkanische modder. Het echtpaar De Blok geniet ook van de uitbundige natuur van het Midden-Amerikaanse land: liefst een kwart van Costa Rica is be schermd natuurgebied. Trees la chend: „Als je je niet stoort aan ru moerige brulapen of gekras van toekans kun je uren ongestoord wandelen in regen-, nevel- of dro ge wouden." Guanacaste is van oudsher koeien land. Overal staan Brahma's in de wei, runderen met flaporen en door Martijn de Koning OOSTBURG - De bedreiging van twee leeftijdsgenoten door een 17-jarige jongen uit de gemeente Sluis, eerder deze week op sociale media, was slechts 'bangmakerij'. De jongens hadden onderling wel iswaar ruzie, maar de verdachte heeft nooit de bedoeling gehad zijn bedreigingen in de praktijk tot uitvoer te brengen. Dat heeft hij tegen de politie gezegd. De jon gen, die donderdag werd opge pakt, is gistermiddag vrijgelaten. Hij werd aangehouden nadat hij via sociale media bedreigingen had geuit aan het adres van twee bekenden. De politie deed donder dag huiszoeking en nam een com puter in beslag. Hoewel er geen signalen waren dat er daarna nog sprake was van dreiging, werd de directie van het Zwin College, waar de verdachte op school zit, gevraagd alert te zijn, vertelde di recteur Frank Neefs. „Onder de docenten ontstond eventjes enige onrust. Maar onder de leerlingen hebben we niets gemerkt. De eindexamenklassen hadden laat ste schooldag, dus het liep toch al anders dan andere dagen." Tegen de 17-jarige jongen wordt nog pro ces-verbaal opgemaakt. een vetbult in de nek. „Bij koeien horen cowboys en die hebben af en toe behoefte aan een verzetje. Elk dorp houdt jaarlijks een para de van cowboys op hun paarden. In provinciehoofdstad Liberia lo pen wel duizend feestelijk uitge doste ruiters mee: jong en oud, mannen, vrouwen en kinderen." De 'enorme bureaucratie' van een ver buitenland kennen Jos en Trees intussen, maar echt wen nen doet het nooit. Toen ze na maanden wachten eindelijk een mobiele telefoon kregen, bleek het mobieltje op naam van ie mand anders te staan. Om dat te wijzigen, was de handtekening van die ander nodig en voor dat die signatuur er eindelijk was... De vooruitgang gaat gelukkig niet aan Costa Rica voorbij. Bankza ken kunnen nu ook daar via inter net worden geregeld. „De eerste jaren kostte geld opnemen, stor ten of overmaken makkelijk een dag, terwijl we ook nog wel eens een volgende dag terug moesten komen. De bevolking is heel vriendelijk. Niemand zegt 'nee', maar beloftes nakomen, is vaak een probleem." Sinds het begin van deze eeuw is er veel veranderd, hoewel niet di rect in San Isidro. De plantage kwam nooit goed van de grond, het sociaal fonds voor de regio kwam er ook niet. De situatie aan het Nederlandse thuisfront veran derde radicaal. Alle drie zonen hebben een partner en Trees en Jos hebben vijf kleinkinderen en vijf'bonuskleinkinderen'. „Via Skype verhaaltjes voorlezen vervangt het fysieke contact niet", merkt oma Trees. De uit bundige natuur van Costa Rica compenseert het gemis aan cultu rele evenementen ook niet hele maal. Daarnaast missen beiden het 'dagelijkse' contact met fami lie, vrienden en kennissen. Als ze hun 'heerlijke, ruime en luxe huis' hebben verkocht, ko men ze weer richting Zeeuws- Vlaanderen, omdat ze zich daar al tijd thuis voelden. „Dan moeten we wel weer wennen aan koude winters zonder ananas, mango en banaan bij het ontbijt." KLOOSTERZANDE - Twee vliegen in één klap slaan of zelfs meer, dit is gelukt rondom de Hof te Zande- kerk in Kloosterzande. Het pad bij de kerk liep niet lek ker en was slecht bruikbaar voor gehandicapten, omdat er - wel erg mooi om te zien - schelpen op la gen. Wat te doen? Hulst schakel de het project Hulst Werkt! in, waarmee uitkeringsgerechtigden aan zinvolle bezigheden worden geholpen. Ze hebben het wandel pad aangepakt, waardoor dit goed bruikbaar is geworden voor rol stoelers. Wethouder Frank van Driessche verrichtte vrijdagmid dag de officiële opening. Burgemeester Jan Frans Mulder van Hulst reikt de eerste koninklijke mok ken uit aan basisscholieren in Graauw. foto Peter Nicolai door Harmen van der Werf GRAAUW - Een leerling van basis school Ter Doest in Graauw rea geerde vrijdagmiddag schitte rend. Burgemeester Jan Frans Mul der van Hulst had net de eerste mokken met de beeltenissen van het toekomstig koninklijk paar Willem-Alexander en Maxima uit gereikt. „Je mag er toch wel ge woon uit drinken?", wilde de leer ling weten. Mulder stelde hem ge rust: „Thurlijk." Alle leerlingen van alle basisscho len in de gemeente Hulst gingen vrijdag met een koninklijke mok naar huis. In basisschool Ter Doest was het extra feest. Het col lege van B en W van Hulst - naast Mulder aanwezig met wethou ders Adri Totté, Clen de Kraker en Diana van Damme - koos Graauw uit voor de officiële pre sentatie. Willem-Alexander en Maxima lieten zich ook nog zien, althans hun lookalikes. Mulder maakte daar direct misbruik dan wel gebruik van. „Mag ik u zoe nen?", vroeg hij beleefd aan de toekomstige koningin. Ze stemde toe. Mulder: „Ik ben de eerste bur gemeester die Maxima heeft ge zoend!" De officiële uitreiking vond om één uur 's middags plaats. In de ochtend waren de kinderen al in een lawaaioptocht door Graauw getrokken, waarna ze zich op Ko ningsspelen stortten. Einde schooltijd kregen ze pas de mok ken echt mee, uit voorzorg. CADZAND-BAD - Twizted Event houdt maandag een '70's 8o's feest' in De Sporthal bij Cadzand- Bad. Het evenement begint om 21.00 uur. Toegang kost 5 euro. Wie ge kleed komt in 'discostijl' krijgt een gratis consumptie aangebo den. Twizted Event is een nieuwe orga nisator van evenementen en richt zich vooral op 25-plussers. 80 showroom badkamers - 2.000m2 magazijnvoorraad Duscholux, Sanijura, Hoesch, Dansani, Dorenbracht, Grohe en andere topmerken Douchewanden, (bubbel)baden, stoomkabines, kranen, douchebakken, meubels, douchepanelen etc Diverse inbouwkeuken apparatuur o.a. Miele, Siemens Bel voor een afspraak of meer info: 076-2600063 06 - 28448040

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 147