Pure chocolade is als vergif voor een hond Heemkundigen beloond voor speurwerk tunnel 'Belastingmaatregelen komen hier hard aan' II VRIJWILLIGE BUSCHAUFFEURS 28 ZEEUWS-VLAANDEREN Grafimedia is Orionis tonnen verschuldigd Op openbaar vervoer wordt bezuinigd. De provincie wil meer buurtbussen met vrijwilligers. Een kans of een bedreiging? door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven artsen, specialisten, assistentes én baasjes een kijkje in de wereld van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren. Vandaag: voedselvergiftiging bij honden en katten. Gelukkig staan er niet al te vaak berichtjes in de ze krant over vergiftig de honden en katten. Sommige mensen die het niet zo hoog op hebben met de huisdie ren van een ander, halen heel wat uit om de viervoeters naar het hiernamaals te helpen. Maar ook in het eigen huis ligt er gevaar op de loer. Neem bijvoor beeld een schaaltje chocolaatjes op de salontafel. Niet alleen veel mensen kunnen daar moeilijk van afblijven, ook honden gaan likkebaarden bij de gedachte aan een bonbonnetje of paaseitje. En het liefst dan ook nog eens een he le schaal tegelijk. Dat is levensge vaarlijk, waarschuwt dierenarts Annette Burm. „Pure chocolade is de gevaarlijkste variant. Daarin zit van alle chocola de meeste the obromine, een stof waar honden absoluut niet tegen kunnen. Het kan hartritmestoornissen veroor zaken en heeft binnen één tot drie uur een uitwerking op het centrale zenuwstelsel." Er is geen 'tegengif, dus rest er niets dan de hond veel te laten drinken en rustig te houden tot het gif is uitgewerkt. „Ben je er in een vroeg stadium bij, dan kan de dierenarts proberen hem te laten braken." In een gram pure choco la zit vijftien milligram theobro mine, in melkchocolade 1,5 tot 3 Chocola kan bij honden voor hartritmestoornissen zorgen en heeft een vervelende uitwerking op het centrale zenuwstelsel. SLUISKIL - De namen zijn nog ge heim, maar de Heemkundige Vere niging Terneuzen (HVT) verdiende er al wel 250 euro mee. Op verzoek van de Sluiskiltunnel- directie speurden heemkundigen Edwin Hamelink, Herman de Jon ge en Ko Stoffels naar historisch verantwoorde namen voor twee nieuwe viaducten in het tunnel tracé. Voorzitter Jaap de Zeeuw De buurtbus staat milligram per gram. Cacaopoeder kan zelfs 21 milligram theobromi ne per gram bevatten. „Voor een hond van dertig kilo kan het eten van twee ons chocola al heel ge vaarlijk zijn. Elk jaar komen er wel een aantal honden naar de praktijk, die chocola hebben ge snoept. Vooral rond de feestda gen, als er veel lekkers op tafel staat", vertelt Annette. Ook rozijnen en druiven zijn slecht voor honden. „Het is niet echt duidelijk hoe het kan dat de ze vruchten voor ellende zorgen, maar feit is dat het eten ervan kan leiden tot nierfalen. Een rozijntje kan niet zoveel kwaad. Het wordt gevaarlijk bij drie gram rozijnen per kilo hondsgewicht en twintig gram druiven per kilo hondsge wicht." Ook uien en prei zijn ge vaarlijk. Die groenten leiden tot bloedafbraak bij honden. De hond plast dan rode urine. Bij katten is het opvallend dat zij niet tegen lelies kunnen. Het op eten van blaadjes en stuifmeel van deze plant kan leiden tot nier- falen en epilepsie. „En dan heb je ook nog zoutvergiftigingen. Vroe ger dachten mensen dat je een dier makkelijk kon laten braken door hem zout te geven. Soms wordt dit nog geadviseerd. Fout! Voor een hond van vijf kilo kan een eetlepel zout al ernstige gevol gen hebben." door Cris Sohier OSSENISSE - De buurtbus stopt in Kloosterzande. Net na tienen staan er twee vrouwen te wach ten, eentje met haar zoontje en een kinderwagen. Vrijwillig chauffeur in opleiding Erwin Huijgens stopt aanvankelijk net iets te dicht bij de stoep, waar door' de deur niet open kan. Het probleem is snel verholpen. Ans Strobbe, de eigenlijke chauffeur van de maandagochtend maar vandaag actief als begeleider van Huijgens, helpt met het inladen van de kinderwagen. En dan is lijn 489, de achtpersoons buurt bus van Ossenisse naar Clinge, he lemaal vol. Ans Strobbe is lid van de Buurt busvereniging Oost-Zeeuws- Vlaanderen, de drijvende kracht achter de bus. En ze is een beetje boos. De provincie Zeeland is van plan om fors te bezuinigen op het openbaar vervoer, wat waarschijn lijk zal betekenen dat een aantal buslijnen in heel Zeeland komt te vervallen. Dat zal banen kosten bij Veolia. Die trajecten worden dan mogelijk ingevuld met buurt bussen zoals lijn 489. In het ver lengde daarvan zette Jacques d'Hooghe, secretaris van de OR van Veolia, vorige week in deze krant vraagtekens bij de betrouw baarheid van vervoer in handen van vrijwilligers. „Dat is onzin", vindt Strobbe. Ze geeft het toe, vrijwilligers zijn soms moeilijk te vinden. „Maar als iemand zich aanmeldt, gaan we er vanuit dat die persoon er ook echt voor gaat. Want, je doet zoiets niet als je er geen zin in hebt? Hiurlijk, ziek zijn komt al tijd onverwacht, maar dat valt al tijd op te lossen. En in vakanties kan het lastig zijn, maar ook dan is er altijd wel iemand die een extra dienst kan rijden, want ze rijden graag. Uiteindelijk hebben we in al die jaren, en we rijden al negen jaar, om die reden nog nooit stil gestaan." Huijgens zet de bus ondertussen langs de kant van de weg. Niet bij een halte, want die is een paar honderd meter verderop. Maar de mevrouw die eruit wil, woont hier, dus dat scheelt een heel stuk teruglopen. „Als het kan, doen we dat", lacht Huijgens. Vroeger was hij calculator, in de bouw. Nu rijdt hij op de bus, 'om toch een beetje bezig te blijven'. Speciale training komt er niet bij kijken: al wat je nodig hebt, is een normaal rijbewijs. Maar Huijgens probeert in elk geval te denken als een bus chauffeur. „Rustig door de krappe straatjes, zodat ik geen heftige noodstops hoef te maken. Want dan rollen de mensen door de bus." Piet Rutten en Francois Stapel uit Kloosterzande zijn onderweg naar de C1000 in Hulst. Ze kun nen wel met de auto, maar de buurtbus is simpelweg de makke lijkste oplossing. „De grote bus- Buurtbuschauffeur Edwin Huijgens foto Mark Neelemans sen kunnen niet in het centrum komen, en met de auto... ach, met de buurtbus heb je geen par- keergeld, en je kunt nog eens een borreltje drinken, he?" Over de be trouwbaarheid van de bus zijn ze vol lof. Stapel: „De bus is wel eens een minuutje te laat, ja, maar een lijnbus is ook wel eens te laat. We hebben eigenlijk maar één keer FORMULE WORDT IN TOEKOMST VAKER TOEGEPAST Het Zeeuwse streekvervoer wordt per 1 januari 2015 opnieuw aanbe steed, voor tien jaar. De provincie grijpt dat moment aan om flink te korten in de uitga ven op het gebied van openbaar vervoer. Om toch in alle kernen een bus dienst te houden, zetten Con- nexxion en Veolia in op de buurt bus: kleine achtpersoonsbussen, betaald door de busmaatschappij, maar bestuurd door vrijwilligers. Nu rijden er buurtbussen op drie trajecten in Zeeland. Lijn 489 tus sen Ossenisse en Clinge is de eni ge in Zeeuws-Vlaanderen. Op de volgende trajecten gaat mo- door Wout Bareman overhandigde het resultaat deze week aan tunneldirecteur Tin Buis. Hij drukte op zijn beurt De Zeeuw als dank een cheque van 250 euro in handen. De tunneldirectie houdt de na men geheim tot maandag 27 mei. Dan worden de eerste nieuwe we gen aan de westkant van de tun nel officieel in gebruik gesteld. Van 24 tot en met 27 mei worden de aansluitingen gemaakt. TERNEUZEN - De regio Zeeuws- Vlaanderen wordt onevenredig zwaar getroffen door fiscale maat regelen van het kabinet. Raadslid Ellen de Neef (TOP/GB) roept daar om op tot gezamenlijk protest te gen het beleid. De Neef: „Als sterk vergrijzend en ontgroenend gebied wordt Zeeuws-Vlaanderen extra zwaar getroffen door de maatregelen die er landelijk, maar ook Europees - denk aan België - worden geno men." Ze vindt het droevig dat Zeeuws-Vlaanderen steeds meer een 'stortkoker' wordt van kosten verhogingen. De Neef doelt op de verhoging van accijnzen en btw, de proble men rond de rode diesel, fiscale heffingen bij grensarbeid én de in voering van het wegenvignet in België. Ze wijst op recent onder zoek dat uitwees dat de grensre gio's door de maatregelen tiental len miljoenen verlies leiden. De Neef wil van het college weten of het bereid is samen met Sluis en Hulst in actie te komen, richting Den Haag én Brussel. „Verder niets meer doen en het hoofd er bij neerleggen, is voor onze frac tie geen optie." gelijk in de toekomst ook een buurtbus rijden: Lijn 3: Oostburg-Breskens. Lijn 4: Oostburg-Oostburg via on der meer Cadzand, Sluis en Eede. Lijn 11Terneuzen-Westdorpe. Lijn 13: Axel-Westdorpe. Lijn 15: Breskens-Biervliet. Lijn 16: Ossenisse-Terneuzen. MIDDELBURG - Grafimedia Part ners bv moet in een voorlopige uitspraak van de rechter 150.000 euro betalen aan Orionis Walche ren. Het werkvoorzieningschap spande vorige week een kort ge ding aan tegen Grafimedia we gens schulden die de drukkerij heeft. Vooruitlopend op een defi nitieve uitspraak van de recht bank, had Orionis in kort geding om een voorlopige voorziening van 233.000 euro gevraagd. Die vordering heeft de rechter afgewe zen. Blijft staan dat Orionis 150.000 eüro kan opeisen bij Grafi media. Het bestuur van Orionis praat daar woensdag over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 144