ZEEUWS-VLAANDEREN 'Zet ouders in als wapen tegen alcoholmisbruik' almanak Lekker Jazz-a-Delic zit zonder feestlocatie „Zeeuwen hebben zout in hun bloed", constateert Van Eijken Zo'n 28.000 leerlingen - deden vrijdag mee aan de Koningsspelen Zeeuwse amateursporters laten zich ook verleiden tot dopinggebruik, met levensbedreigende situaties als gevolg. AQUADOME SCHELDORADO IN TERNEUZEN OPEN CULTUUR ZEELAND Amateurs niet vies van pilletje door Rudy Boogert en Maurice Steketee MIDDELBURG - Onder Zeeuwse amateursporters wordt geëxperi menteerd met producten die le vensgevaarlijk zijn. Dat blijkt uit gesprekken die deze krant de afge lopen weken voerde met verschil lende deskundigen uit de medi sche en Zeeuwse sportwereld. Een aantal van hen wil het onder werp uit de taboesfeer halen en sporters waarschuwen dat ze ge vaarlijk bezig zijn en de regels overtreden. Ze trekken nu aan de bel om aandacht te vragen voor het probleem. Een Zeeuwse topvoetbalier laat weten dat hij aan de stackers heeft gezeten, een pepmiddel waar de verboden stof ephedra in zit. „Ook ploeggenoten hebben het gebruikt. Ik was niet moe te krijgen en kon wel twee wedstrij den achter elkaar spelen." Het middel staat op de doping- lijst. „Je kunt er ernstige gezonds- heidsklachten van krijgen en zelfs aan overlijden", zegt Herman Ram, directeur van de Nederland se Dopingautoriteit. Ook de Middelburgse fysiothera peut Anton Engels maakt zich zor gen over sporters die allerlei mid delen gebruiken zonder dat ze we ten wat de consequenties kunnen zijn. „Puffers bijvoorbeeld. Veel voetballers gebruiken er één. Nie mand die er bij stilstaat dat het bij veelvuldig gebruik doping is. Het kan gevaarlijke situaties ople veren bij intensief gebruik." Een anonieme tipgever die zich bij deze krant heeft gemeld, beves tigt het soms onbewuste doping gebruik. „Ik ben bij verschillende clubs werkzaam geweest en in het amateurvoetbal wordt overda dig veel sabutamol gebruikt", ver telt de bron, die lessen over do ping volgde bij wielerbond KN- WU. Zeeuwse (sport)artsen con stateerden eerder in de dopingse- rie in deze krant al dopingge bruik. „Het gaat om een enkeling die het toegeeft. Dat neemt niet weg dat er meer gebruikt wordt, maar dat blijft voor ons verbor gen", zegt Peter de Doelder van de Huisartsenkring Zeeland. Bijlage Spectrum Doping in Zeeuwse sport ZATERDAG 27 april 2013 HULST - Ouders inzetten om jonge ren op een fatsoenlijke manier te leren drinken. Volgens projectlei der Mischa Laeven van Project Jeugd en Alcohol Zeeland is dat dé methode. In oktober wordt in Zeeuws- Vlaanderen daarvoor de eerste aanzet gegeven. Er komen specia le stapavonden voor ouders met pubers. Het idee is dat ouders en kinderen in cafés workshops krij gen aangeboden. Jan Frans Mul der, burgemeester van Hulst, wil er een soort estafette van maken. „Het is de bedoeling dat er ook thuis en onderling stevig over ge praat wordt." Tip? redactie@pzc.nl Als de temperaturen stijgenkrijgt die IJzendijkse van de weersomstuit nogal eens dikke enkels. In plaats van haar heil te zoeken in de chemi sche middeltjes van haar huisarts, toog ze naar de natuurvoedingswin kel voor een meer natuurlijke reme die. Och, vochtafdrijvende middeltjes had die meneer wel. Genoeg zelfs. En zo stond ze met een pakje India se vochtafdrijvende kruidenthee bij de kassa. „Is die thee eigenlijk wel lekker?", vroeg ze aan de kassier. Die reageer de zuur: LekkerHij is gezond! Als je iets lekkers wilt, ga je maar naar de snoepwinkel!" Ietwat bedremmeld droop zij af... OtlPTl 1 Tl O TY1 Pt" TERNEUZEN - Het was kantje boord. Een halfuurtje voor bij een opening", bleef beheerder Daan Wichgers opmer- 111CL je opening van het vernieuwde Aquadome Scheldorado kelijk rustig. En eigenaar Peter Gillis van de Oostappen- r\ c CPT1 'n ferneuzen werd er nog getimmerd, gestofzuigd en wer- groep die Scheldorado overnam: „Komt allemaal goed. 11111UC1 HIjjCII Jen stoelen naar binnen gedragen. „Ach, zo gaat dat altijd We zijn open en dat is het voornaamste." foto Peter Nicolai wil horecazaken niet in de wielen te rijden. Organisator Kevin Tang- he is teleurgesteld. „Alles was ge regeld. We hebben zelfs geluids- testen gedaan in De Vliegende Vaart." Hij zit niet bij de pakken neer met zijn mede-organisato ren. Twee opties zijn er: 'een loca tie hierheen halen' of buiten op het Stadhuisplein. „Lukt het eer ste, dan wordt het oktober. An ders wordt het 2014." TERNEUZEN - Het dancefeest Jazz- a-Delic dat elke editie in de Terneu- zense skihal meer dan 1500 bezoe kers trok, zit zonder feestlocatie. Nicky Broos, sinds vorig jaar de nieuwe eigenaar van de skihal, wil zich volledig op sneeuwactivi- teiten richten. Sportcentrum De Vliegende Vaart was in beeld als alternatief, maar het college van B en W weigert toestemming. Dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 141