'De Muur on Tour' in theater Terneuzen Goes mist vier spelers in duel met Groene Ster Frans Cobben treedt uit de schaduw Janssen coach honkbalteam 40 SPORT MARATHON Ik kon nog niet lopend om een ons snijworst bij de slager. TERNEUZEN - De wielertheatershow 'De Muur on Tour' doet op zater dag 1 juni Terneuzen aan. Aan de vooravond van de Ronde van Zee land Seaports, die zondag 2 juni wordt verreden, staan wielerver- slaggevers, wielerhelden en arties ten op het podium in het Schelde- theater. Aan de show werken onder ande ren Mart Smeets (Studio Sport), Wilfried de jong (Holland Sport), Herman van der Zandt (NOS Jour naal), Cees Bal (Zeeuwse winnaar van de Ronde van Vlaanderen), Eddy Planckaert (Vlaamse win naar van zowel Parijs-Roubaix als de Ronde van Vlaanderen), Rick de Leeuw (voormalig zanger van Tröckener Kecks en wielerliefheb- ber) mee. Er zal op de bühne snel geschakeld worden tussen anekdo tes, literatuur en muziek. 'De Muur on Tour' was eerder te zien in Rotterdam, voorafgaand aan 'Le Grand Depart' van de Tour de France van 2010. En later ook in Limburg, bij het WK wiel rennen van 2012. Toine Poppelaars, voorzitter van de Ronde van Zeeland Seaports, noemt een nevenactiviteit als de wielertheatershow een logische uitbreiding voor publiek en spon sors. „Het is belangrijk dat er rondom zo'n eendaagse wed strijd andere evenementen zijn. Daardoor worden wielerliefheb- bers nog eens extra geattendeerd op de wedstrijd. Verder betrekt het ook andere mensen bij de sport." Er zijn nog meer nevenac tiviteiten. Zo is er op vrijdag 31 mei de Haventour, een toertocht voor werknemers van bedrijven die zijn gevestigd in het havenge bied van Vlissingen en Terneu zen. Een dag later is er, vooraf gaand aan de theatershow, ook nog een prominententour. www.scheldetheater.nl www.rondevanzeelandseaports.nl door Jan Dagevos GOES - Net nu de meeste cruciale fase in de competitie aanbreekt, moet Goes het stellen zonder be langrijke krachten. Zo kan trainer Gérard de Nooijer zondag in de uit wedstrijd tegen Groene Ster niet beschikken over Thijs van den Dries, Sherief Tawfik, Rick de Pun- der en Yves Nyemb. Rick de Punder zit nog een schor sing uit, terwijl aanvaller Yves Nyemb al weken met een blessu re sukkelt. Sherief Tawfik ont breekt wegens een verhuizing, ter wijl Thijs van den Dries lang gele den al een weekendje Barcelona met de familie had gepland. „Nor maliter waren we dit weekeinde vrij geweest", zegt De Nooijer, „maar door de vele afgelastingen in de afgelopen maanden is het programma flink veranderd." Goes krijgt zondag in het verre Heerlerheide de kans om enige af stand te nemen van concurrent Brabantia, de nummer dertien op de ranglijst. Het verschil is nu één punt in het voordeel van Goes dat een wedstrijd minder heeft ge speeld. Zoals bekend degraderen de num mers dertien en veertien recht streeks uit de hoofdklasse B van het zondagvoetbal. De nummers elf en twaalf komen in de nacom- petitie terecht. „De nacompetitie is het maximaal haalbare", is De Nooijer realistisch. „Het gaat met de veilige tiende plaats is vijf pun ten. Dat lijkt me te veel. Nee, we richten ons op Brabantia. We moeten proberen afstand te ne men. En op de laatste speeldag komt Brabantia nog naar Goes toe. We hebben het dus in eigen hand." Goes verzamelde uit de laatste drie wedstrijden vijf punten. „Het spel was misschien niet al tijd even goed, maar qua resultaat moeten we tevreden zijn", vindt De Nooijer. „Het is zaak om zon dag de lijn door te trekken. Groe ne Ster heeft vorige week dan wel van Someren gewonnen, maar daarvoor had de ploeg een matige serie. In acht wedstrijden kwa men ze niet tot winst." Groene Ster was in de heenwed strijd veel te sterk voor Goes. Het werd 0-4. Nacompetitie lijkt het hoogst haalbare voor Goes in de hoofdklasse B van het zondagvoetbal Ingrid IJsebaert Het geheim van Ingrid IJsebaert Zaterdag 20 april 2013 was voor In grid IJsebaert een dag om nooit te vergeten. De 46-jarige Hulster- se wilde op die zonovergoten voorjaarsdag niets liever dan de Marathon Zeeuws-Vlaanderen winnen. En dat lukte nog ook. De dagen ervoor en erna bracht ze door in een achtbaan van emoties, waarin ze heen en weer geslingerd werd tus sen oneindige spanning, euforie en bezin ning. Een steeds terugkerende gedachte ging over iets dat bijna niemand weet: ooit was ze een hartpatiënt die amper honderd meter kon wandelen. Een riskante operatie redde haar leven. En nu won ze de marathon die voor het eerst in haar woonplaats finishte. „Ik be sef dat het bijzonder is dat ik dit allemaal kan", kijkt ze vijf dagen na haar zege terug. „Ik ben de artsen die mij gezond hebben ge maakt erg dankbaar." 1 Euforie Tijdens het lopen van de marathon speelde het fysieke aspect de hoofd rol. IJsebaerts lichaam moest het werk van vier maanden voorbereiding afmaken. Eigen lijk was er maar één gedachte: 'Hoe kom ik als eerste over de finish?'. Een jaar geleden werd bekend dat de Marathon Zeeuws-Vlaanderen voor het eerst in Hulst zou finishen. In IJsebaerts stad, waar ze gebo ren en getogen was, waar ze nog steeds woont, in de plaats die ze liefheeft tot in haar kleinste teen. „'Die is voor mij', was het eerste dat ik zei toen ik hoorde dat bij ons de finish zou zijn. Het had heel wat consequen ties. Ik heb er veel voor opzij gezet." Tijdens de marathon wist IJsebaert nooit ze ker of haar missie zou slagen. Halverwege hoorde ze dat ze twee minuten voor lag op de nummer twee, maar dat was alles. Steeds knaagde die onzekerheid of het wel hard ge noeg ging. Steeds verwachtte ze dat er een concurrent achter haar zou opduiken. Pas op de wallen van Hulst kreeg ze in de gaten dat het ging lukken. Een gelukzalig gevoel over viel haar. Niet veel verderop, bij de finish op de Markt, kwam de ontlading. Ze had het ge haald en merkte dat de zege haar door ont zettend veel mensen werd gegund. Nee, In grid IJsebaert hield het niet droog. En ze was niet de enige. 2 Spanning De spanning was er veel eerder. De laatste weken was IJsebaert zichzelf niet meer. 'Sla me alsjeblieft bewusteloos tot zaterdag', sms'te ze met trillende vingers en kele bekenden. „Ik werd zó zenuwachtig. Ik ging me afvragen wat mensen zouden zeg gen als ik niet zou winnen. Velen verwacht ten dat ik het wel even zou doen. Maar ik ken de marathon. Er kan van alles misgaan. Verder twijfelde ik of ik wel genoeg getraind had. Wakker heb ik gelegen van de gedachte dat ik zou moeten sprinten om de zege. Zou ik dat mentaal op kunnen brengen? In 2004 heb ik de overwinning in de Kustmarathon laten liggen, puur op mentaliteit. Zou ik het nu wel aankunnen?" 3 Bezinning Het besef dat ze een geluksvogel is, had Ingrid IJsebaert al en kwam de laatste dagen in alle hevigheid terug. 46 jaar geleden werd ze geboren met een hartafwij king. Een hartklep sloot niet goed en groeide niet mee met haar lichaam. Hoe ouder ze werd, hoe groter het probleem. Het bloed werd steeds minder goed rondgepompt. Ze moest desondanks zo lang mogelijk wachten met een operatie. Als ze geopereerd werd ter wijl ze nog in de groei was, zou er nog een tweede, net zo'n ingrijpende operatie moe ten volgen. Op haar achttiende, een halfjaar nadat haar moeder was overleden, moest ze onder het mes. „Vanaf m'n dertiende ging m'n gezond heid hollend achteruit", herinnert IJsebaert zich. „Toen m'n moeder doodging, was het bij mij helemaal op. Ik woog nog 45 kilo, was hartstikke bleek en had blauwe lippen. Ik kon nog niet lopend om een ons snijworst bij de slager. En die zat toch gewoon bij ons in de straat Er moest iets gebeuren anders zou ik sterven." Ze werd in Rotterdam geopereerd, op de ouderwetse manier: verpakt in ijs, om het lichaam zo koel mogelijk te houden. De ingreep slaagde wonderwel. Er was geen kunstklep nodig, waardoor ze geen zware medicijnen hoefde te slikken. T\vee weken later mocht ze naar huis. Om aan te sterken ging ze wandelen en daarna hardlo pen. „Ik wilde vroeger altijd al veel bewegen maar dat kon niet. Ik kon nu lopen zonder te hoeven stoppen. Het was geweldig." COLIJNSPLAAT - Frans Cobben is winnaar geworden van het Gust Boonen driebanden klein toernooi. De outsider uit Goes versloeg in een zinderende finale Piet Bom uit Krabbendijke. Cobben bleek in de slotrondes de sterkste van het hele gezelschap fi nalisten. Onopvallend hield hij zich het gehele toernooi staande gehouden, zonder zich als favo riet op te werpen. Hierin schuilde meteen het gevaar voor zijn con currenten. Niemand hield echt re kening met hem en dat was een fout. In de halve finale gaf hij al een demonstratie van zijn vecht lust en versloeg na een marathon plaatselijk favoriet Kees Bouw man met 3-2. Bouwman bleek ook een bijtertje, want twee keer kwam hij een set achter en twee keer vocht hij zich naast zijn tegenstander maar de derde keer was dat er niet meer bij. In de andere halve finale eenzelf de beeld. Piet Bom en Cees van Gessel vochten ook een hevige strijd uit. Bom kwam achter om vervolgens een 2-1-voorsprong te nemen, zag Van Gessel weer naast zich komen om in de vijfde set definitief toe te slaan met 10-0-setwinsL De strijd om de derde en vierde plaats was duide lijk voor Cees van Gessel die de uitgebluste Kees Bouwman ver sloeg met 2-0. De finale was weer een vijfsetter met wisselende kansen. Cobben kwam met 2-0 voor. Bom kwam terug tot 2-2 om vervolgens als nog naar de tweede plaats te wor den verwezen toen Cobben de vijfde set met 10-4 naar zich toe- NIEUWEGEIN - De Belg Steve Jans sen is aangesteld als bondscoach van het Nederlandse honkbal team voor het komende World Port Tournament. Janssen is al jarenlang actiefin Ne derland. Hij trainde de Rotterdam se hoofdklassers Neptunus en Sparta/Feyenoord. Van 2003 tot 2005 was hij als werpcoach werk zaam bij het Nederlands team. In 2010 keerde hij in die rol terug bij Oranje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 140