Groene Ster doet zijn plicht in slotwedstrijd Turk Mustafa Sayar schokt profpeloton PSV: 100 doelpunten TVM zet in op een hechter team dan ooit 38 SPORT ONTKNOPING EREDIVISIE Als PSV en Feyenoord verliezen en Vitesse speelt gelijk, dan is Ajax bij winst op NAC kampioen. Voor de vorige Spelen kon en wilde iedereen goud winnen. VLISSINGEN - De zaalvoetballers van Groene Ster Vlissingen hadden vrijdagavond geen moeilijkheden in het slotduel van de competitie- tie in de eerste divisie B. In sport hal Baskensburg werd Westlandia met 8-5 verslagen. Daarmee noteer de Groene Ster de negentiende ze ge in twintig wedstrijden. Vervolgens was het wachten op het resultaat van medekoploper SC Noordzee, dat tegelijkertijd in Den Haag de derby tegen Snoekie speelde. Puntenverlies betekende dat Groene Ster kampioen zou zijn. „Maar halverwege was het al 16-1 voor Noordzee", wist Angelo Geelhoed, coach van Groene Ster. Groene Ster had vrijdagavond een moeizame start. Toen Westlandia na een klein kwartier op voor sprong kwam, herpakten de Vlis- singers zich echter. In de laatste tien minuten voor rust scoorde Groene Ster 'nog even' zeven keer via Abdoe Abdenbi, Said Bouzam- bou (2x), Mourad Azzanagui, Len Eversdijk, Salim ben Sellam en Hoessein Bouzambou. Na rust scoorde alleen Saïd Bou zambou nog een keer voor de Vlis- singers, terwijl Westlandia het in het slot nog even spannend maak te. „Dat kwam een beetje door nervositeit bij ons", oordeelde Geelhoed. Groene Ster speelt volgende week vrijdag de beslissingswedstrijd te gen Noordzee. Het Topsportcen trum in Rotterdam is om 21.00 uur de locatie. „Maar daartegen gaan we nog protesteren", zei Geelhoed. „We willen liever in Den Bosch spelen. In elk geval ver der weg van Den Haag." door Ad Pertijs SELCUK - Terwijl de Turken boven op de heuvel van de Heilige Maagd Maria met tranen in de ogen hun zegevierende landgenoot Mustafa Sayar toejuichten, schudde het ver slagen westerse profpeloton vol on geloof het hoofd. Op de plek waar Maria haar laatste dagen geleefd zou hebben, voltrok zich in de fina le van de zesde rit van de Ronde van Turkije immers een eigentijds wielerwonder. Een 24-jarige renner uit de conti nentale formatie van Torku Seker Spor vloog op de pittige klim op het buitenblad alle World Tour- en procontinentale profs voorbij. Sayar pakte niet alleen de zege, maar reed tevens de Eritrese lei der Natnael Benhane van Europ- car ruimschoots naar de tweede plaats. Met nog twee vlakke, korte sprintetappes te gaan kan Sayar de eindzege niet meer ontgaan. Weer avondje Ajax in Breda? „Als dit geen doping is, weet ik niet meer", gonsde het overal. Nooit werd door renners en ploeg leider zo openlijk het woord do ping in de mond genomen. Dat het ongeloof zich hier en daar zelfs uitte in boosheid is niet zo vreemd voor wie de geschiedenis van de Ronde van Türkije kent. Vorig jaar was het de Bulgaarse kopman Ivailo Grabovski van Tor ku die alle gasten naar huis reed. Enkele weken later kwam het be richt waar niemand van stond te kijken: Grabovski was betrapt op doping en werd uit de uitslag ge schrapt. „Als dit nu weer gebeurd, is dat het einde van deze ronde. En dat het ergste", zei ploegleider Marc Reef van Argos. Voor ande ren was het weer hét bewijs dat het internationale profpeloton steeds schoner is geworden. Als continentale ploeg vallen de ren ners van Torku immers buiten controlezaken als biologisch pas poort en whereabouts. MIDDELBURG - Met 'een diagonaal klimmend schot' deelde NAC-spe- ler Wim Groenewegen uit Middel burg ruim vijftig jaar geleden de genadeklap uit aan Ajax. Twintig minuten voor tijd maakte Groene wegen in september 1962 het tweede beslissende doelpunt (2-0) met een als voorzet bedoeld schot. Het was één van de schaar se thuisoverwinningen van de Bredase club op Ajax. Alle clichés die doorgaans over ta fel worden gegooid over vermeen de spoken, knikkende knieën, tra ditioneel lastige verplaatsingen, opgestroopte mouwen en de koe die een haas vangt, kunnen bij NAC-Ajax linea recta de prullen bak in. Bij dit treffen gelden ande re wetten. Die uit Amsterdam. Of je dat nu leuk vindt of niet. Slechts zes keer hield NAC de punten in eigen huis. De laatste veertig jaar slechts twee keer. Wie de favoriet vanavond is in Breda is dus wel duidelijk. Ajax. Een overwinning brengt de Am sterdamse koploper weer een stap dichter bij de titel. Als PSV (van avond tegen FC Groningen) en Feyenoord (morgen tegen Hera cles) verliezen en Vitesse ver speelt morgen punten tegen Wil lem II, dan is de derde opeenvol gende titel voor Ajax al een feit. Derk Boerrigter zit in elk geval niet bij de wedstrijdselectie voor het duel met NAC Breda. Zijn winnende treffer in het topduel met PSV overtuigde trainer Frank de Boer niet van zijn meerwaarde voor Ajax. Na een periode van aan modderen waarin hij zijn basis plaats verloor, moet de buitenspe ler nu genoegen nemen met een plek op de tribune. Huurling Isaac Cuenca vervangt hem. „Omdat ik denk dat Cuenca kan gebruiken tegen NAC", legde hij uit. Dat de Catalaan kampte met de naweeën van een knieblessure, langdurig langs de kant stond en hooguit driekwartier kan mee doen, vormde geen reden Boerrig ter het voordeel van de twijfel te geven. „Dat hij niet in de selectie zit, zegt dat hij niet onomstreden is. Het kan verkeren. Ik had het ook graag anders gezien, maar Derk zit niet in de stijgende lijn die ik voor ogen had." Joël Veltman kreeg beter nieuws te horen. Mocht Toby Alderwei- reld vertrekken, dan mag hij reke nen op promotie. De Boer: „Als Toby weggaat, wordt Joël mijn eerste optie in het centrum." Velt man zit tegen NAC Breda vrijwel zeker wel bij de wedstrijdselectie. Of hij in actie komt, hangt af van wie de positie van de geschorste rechtsback Ricardo van Rhijn overneemt. Als De Boer kiest voor Ruben Ligeon, reist hij waar schijnlijk niet mee naar Breda. Als Toby Alderweireld naar rechts schuift, begint Veltman in het cen trum van de verdediging. In de rug gesteund door de posi tieve balans in Breda start Ajax vanavond vol vertrouwen. „Als we doen wat we moeten doen", zegt trainer Frank de Boer, „dan is de kans groot dat we winnen." Of gaat NAC weer stunten, zoals in 1962? In dat seizoen werd PSV uiteindelijk kampioen, op de voet gevolgd door Ajax. EINDHOVEN - Kan het nog? Het kan, maar geloof in een nieuwe ti tel is er niet of nauwelijks meer bij PSV. „De wonderen zijn de we reld niet uit, maar je moet wel rea listisch zijn. Als wij winnen, staat er druk op de rest", vindt PSV-trainer Dick Advocaat. Als Ajax wint bij NAC? „Dan lijkt het me dat het definitief gedaan is." De inzet voor PSV is duidelijk. De ploeg moet de laatste drie duels winnen en wil in ieder geval tweede worden. Alleen als Ajax in de resterende drie wedstrijden nog twee misstappen begaat, blijft de titel mogelijk. „We moe ten nu niet klagen, want we heb ben het zelf onnodig laten liggen. Dat zal men bij Vitesse en Feye noord ook vinden. De feiten zijn dat we vier punten achter staan." Een van de doelen die PSV dit sei zoen naast het veiligstellen van de tweede plaats nog heeft, is het maken van 100 of meer goals in de competitie. „Dat is toch een mooi streven", vindt de trainer. V. door Rik Spekenbrink OOTMARSUM - Schaatsploeg TVM trapte vrijdag in Twente af voor het veertiende en laatste seizoen. De verzekeraar stopt er na de Olympische Spelen van Sotsji mee en wil uiteraard een knallend af scheid van de sport. En dat moet gebeuren met, zo zeggen alle team leden in koor, 'de meest hechte ploeg ooit'. Ja, het vertrek van Jan Blokhuij- sen zal sportief bezien een aderla ting zijn. Maar in het olympisch jaar heeft het team er veel belang bij dat alle neuzen dezelfde kant op staan. En Blokhuijsen trok te veel zijn eigen, soms afwijkende, plan. „Wij zetten in op de kracht van het collectief. Deze ploeg is nog meer een eenheid dan ooit", zei teammanager Patrick Wouters van den Oudewijer. Twee nieuwe gezichten telt de achtkoppige equipe: Cristijn Groe- neveld en Koen Verweij. De eer ste komt uit het marathoncircuit. „Dat wordt een beetje een zoek tocht", bekende hoofdcoach Ge rard Kemkers. „We weten nog te weinig van hem." Groeneveld gaat met Douwe de Vries en Sven Kramer puur op de vijf en tien ki lometer trainen. Verweij reed al eens een jaar voor TVM, maar was toen nog te druistig en gaat eigenlijk voor de herkansing. Hij richt zich met Wouter Olde Heu vel en de Pool Konrad Niedzwied- zki op de 1500 meter. Ireen Wüst en Linda de Vries zijn de twee vrouwen van de ploeg. Kemkers noemde de afgelopen winter het beste seizoen van TVM sinds zijn komst, elf jaar ge leden. Zie dat maar eens te over treffen. Aan een doelstelling voor komend seizoen, waarin alleen de Ireen Wüst Spelen tellen, waagde hij zich niet. „Maar uiteraard geldt voor Sven en Ireen dat ze voor goud gaan. We moeten het met z'n allen gewoon zo goed mogelijk doen, klaar." TVM zal tot aan 'Sotsji' selectief J'J:JA JtJffl qo J'JÜJXIOj 9J2I93 £lii omgaan met de wereldbekerwed strijden en rijders sparen waar mogelijk. Ook alleskunner en lief hebber Wüst zal moeten doseren. „Het wedstrijdbeest is wel een klein getemd", zei Kemkers over haar. De Goirlese werd vorige maand geholpen aan haar sinus sen in de neus en zou daardoor minder vaak en hevig verkouden moeten zijn. Wüst rijdt in princi pe wel het EK allround, Kramer niet. De ploeg zal verder de nodi ge weken in het buitenland ver toeven voor trainingskampen. Soms op hoogte, soms in zonnige oorden. „We zullen veel in Inzeil zitten", zei Kemkers. „Daar voe len we ons prettig en het ijs lijkt op dat van Sotsji." Kramer noemde het wel 'saai', dat hij zich strikt beperkt tot de twee lange afstanden, en de team purs uit. „Maar aan de andere kant geeft het wel rust dat ik niet meer hoef te denken aan een lage 36'er op de 500 meter of een 1.45 op de 1500 meter. Ik blijf in mijn com fort zone." De Fries zegt blij te zijn met de komst van Verweij ('Koen is positief veranderd') en Groeneveld. „Het is fijn werken als iedereen in dezelfde route ge looft." Bovendien is de hiërarchie in de ploeg helder: hij en Wüst zijn de boegbeelden. „Voor de vo rige Spelen kon en wilde iedereen goud winnen. Dat was niet erg, maar er is nu een andere dyna miek in de ploeg. Zelf probeer ik het ook wat relaxter te benaderen. Ik ben toch vier jaar ouder." Sven Kramer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 138