Argentinië door de ogen van Willem Mieras G OPHEFFINGSUITVERKOOP Mozaïek, mos, foto's, kozijnen, shirts 2 Bouw van startershuizen blijft mogelijk BADKAMERS TOT 80% KORTING Jonge kunstenaars uit Nederland en Vlaanderen ontdekken De Rozentuin in Kats als kunsthaven. BEVELANDEN en THOLEN 31 ROB JACOBS mannenmode KONINGSKORTING - KONINGSKORTING Al meer dan 50 jaar is onze klant koning! €75 Accessoires Bij aankoop van een nieuwe fiets lETSiWm RELI DIRECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR 7 DAGEN IN DE WEEK TOT DE VOORRAAD STREKT van 11.00 tot 18.00 uur Riethil 20, 4825 AP Breda Hoge kwaliteit teakhouten tuinmeubelen Ronde en rechthoekige tafels staantafels Stoelen met verstelbare en vaste rugleuning beweging ZATERDAG 27 APRIL 2013 kunst in Eén van de foto's uit het boekje Openluchtmuseum Argentina! van Willem Mieras met gedichten van zijn broer Bram. foto Willem Mieras door Claudia Sondervan kats - Er lijkt in Kats een bewe ging op gang te komen van jonge kunst. De tweede editie van de zo- merexpositie ca-Yac.Z - contempo rary art-Young artists contest Zee land - bracht zoveel inzendingen dat de selectiecommissie voor het eerst daadwerkelijk kon kiezen. Een flink contrast met het begin van het evenement vorig jaar, toen de jonge kunstenaars nog schoorvoetend de weg naar de Zeeuwse Rozentuin in Kats von den. Enkele betrokkenen bij de eerste editie hebben ambassa- deurswerk verricht bij de kunstop leidingen in Nederland en Vlaan deren, constateert tuineigenaar en initiatiefnemer Lenze Plass te vreden. Veertien kunstenaars zijn geselec teerd; mogelijk komen er nog twee mensen bij als zij hun inzen ding kunnen aanpassen aan wen sen van de selectiecommissie. „Dan gaat het ons vooral om de duurzaamheid van de uitvoe ring", tekent Plass aan. Het kunst werk dient wel van 4 juni tot 20 kats - Ca-Yac.Z opent officieel op zondag 16 juni. De opbouw be gint direct na het weekeinde van de Fair. Vanaf dinsdag 4 juni zijn werken te zien. Het publiek mag stemmen voor de Publieksprijs. Een vakjury bepaalt eveneens een prijswinnaar. Beide prijzen bedra gen 2000 euro. Vorig jaar deelden Michiel Braas en Tijl Frijns de ju ryprijs. Annelot de Regt kreeg voor haar fotografie de pu- september overeind te blijven in de buitenlucht. Gingen vorig jaar nog installaties teloor door beperkte houdbaar heid - een suikerspinobject bij voorbeeld - en waren werken soms niet opgewassen tegen het decor van de Rozentuin, de inzen dingen zijn ditmaal veelal robuus ter van formaat. Er is veel nieuw werk, maar geen van de kunstenaars lijkt zich te hebben laten leiden door de ruim ten, locaties en sfeer van de Ro zentuin zelf. „En het is allemaal nog wat braaf, het mag wel wat stouter", vindt Plass van het gebodene. „Ik mis uitgesprokenheid bij de jonge kunstenaars van nu. Er spreekt te veel wens uit in plaats van stel- lingname. Het lijkt alsof er bij de ze generatie kunstenaars geen Twee mille bedraagt de prijs die de win naars van de juryprijs en de publieksprijs mee naar huis krijgen. blieksprijs. Deze editie komt John ny Boonman uit Heinkenszand met mozaïekwerk. Hij is vloerleg ger bij een terrazzo-vloerenbe- drijf. Elise Le Pair uit Breda maakt mossculpturen. Evelien Matthij maak sculpturen met be weging. Ingmar König uit Utrecht brengt wandsculpturen. Jason van der Woude uit Eindhoven maakt sculpturen uit oude raam kozijnen. Sculpturen komen ook voorhoede is die buiten de veilige kaders durft te gaan." Niettemin denkt hij een mooie, diverse expositie in de tuin te krij gen. Plass heeft zichzelf enigszins op een zijspoor gezet in de organi satie: ca-Yac.Z is ondergebracht in een stichting, om de organisatie te scheiden van de exploitatie van de Rozentuin. Lenze Plass is be trokken bij het bestuur, maar de uitvoerende taken liggen bij nieu we mensen, onder aanvoering van voorzitter Charlotte van Re genmortel, onderneemster in communicatie. Nu het kunstevenement zakelijk los staat van de rozenkwekerij en -tuin vergemakkelijkt dat mis schien het werven van de sponsor en -subsidiegelden, hoopt het be stuur. Dat bewandelt vanaf dit jaar ook een nieuwe weg om aan geld te komen voor de organisatie en de twee geldprijzen voor de kunste naars: ca-Yac.Z gaat in crowdfun- ding. Wie dertig euro inlegt in het kunstevenement krijgt de hele zo mer vrij toegang tot de Rozen tuin, uitnodigingen voor de ver nissage bij de opening en de 'finis- sage', het slotfeest met de prijsuit reiking en voor een bijzonder di ner in de tuin op zaterdag 3 augus tus met een roos als toegift. In schrijven kan via info@caYacZ.nl. www.cayacz.nl van Joost Elsschot, Lorenzo Quin- tanilla en Tommy van der Loo. Thomas Ritzen komt met zijn spiegelstok. Studio Oneindigheid maakt een Tandingsplatform voor ruimteschepen'. Willemien Schaap vervreemdt met shirts in de ruimte. Sabine Schreuder brengt fotografie. Marijke van Zui len fotografeert met haar twee lingzus; Ted Oonk fotografeert zijn zus met Down. tholen - In de gemeente Tholen kunnen in de toekomst toch star- terswoningen worden gebouwd. De gemeente wilde daar aanvan kelijk een rem op zetten, om star ters te stimuleren te zoeken bin nen de bestaande voorraad. De VVD constateerde donderdag tij dens de raadsvergadering echter dat sommige jonge mensen liever een nieuwe starterswoning ko pen. „Als ze die hier niet vinden, vertrekken ze misschien wel uit de gemeente", zei Anco Fase. Hij wil dat de bouw van startershui zen mogelijk blijft als de markt er om vraag. Die suggestie nam het college over. Verder werd duidelijk dat Tholen, Sint-Annaland en Sint-Maartens dijk ontwikkelingskerken blijven. GOES - Persfotograaf Willem Mie ras maakte begin vorig jaar een rondreis door Argentinië: vakantie. Maar het fotografenbloed kruipt waar het niet gaan kan en het resul taat is een boek: Openluchtmu seum Argentina! Mét gedichten van zijn broer Bram. Precies als in de bijna 35 jaar die Willem Mieras voor de PZC foto grafeert, richtte hij zijn camera in Argentinië op het verhaal van de werkelijkheid. Geen pose, geen fo toshop, maar een eerlijk beeld van wat mensen, de natuur en de elementen beweegt. De verdien ste van Willem Mieras is op nieuw dat hij de schoonheid, de rauwheid en de betekenis in de al ledaagse werkelijkheid weet te vatten. Het moet in de familie zit ten, want Bram Mieras, die zich door de foto's liet inspireren, doet precies hetzelfde in zijn gedich ten. Oprecht, zonder diep te gra ven of hoog te draven, vat hij in woorden wat hij ziet en leert ons, net als zijn broer, kijken. Want de explosie van kleur, beweging, ruimte en traditie, leidt gemakke lijk van armoede, eenzaamheid en vooral geschiedenis. We kijken per slot van rekening naar Argen tinië, waar je bij de gedachte eraan niet altijd als eerste de tan go te binnen schiet. Bram en Wil lem Mieras herinneren ons eraan dat veel jonge Argentijnen veel te kort hun waanzinnig mooie land vorm hielpen geven: verdwenen of verdreven. Een selectie uit de foto's staat de ze zomer sterk uitvergroot op het pad langs de oostvest in Goes en op enkele andere plaatsen aan de rand van de stad. De tentoonstel ling wordt gehouden in het kader van het Latijns Amerika jaar. Het gedicht bij de bovenstaande foto luidt als volgt: Niet kijken/Want ze kijken/En hoe/Niet laten blijken/Wat hun kij ken me doet/Geen aandacht aan schenken/Laat ze maar denken/Dat ik voor hen/Onhaalbaar ben/Hé oenl/Je borstelt nu mijn sok/En niet mijn schoen/Die rok hé/En die bor sten en die benen/Verdwenen is je aandacht/Voor je werfyVlerk! Openluchtmuseum Argentina!64 pa gina's in schitterende kleurendruk, is uitgegeven bij KICKuitgevers in Rotter dam. De vormgeving is van Ruud Ver kamman. Het kost 10 euro en ligt van af vandaag bij de Zeeuwse boekhan dels. Ganzepoortstraat 21 4461 JX Goes Tel.: (0113)213329 Fax: (0113)211060 www.robjacobsmannenmode.nl f Niet i.c.m. inruil. Ache is geldig vanaf aanschaf fiets 749,- Middelburgsestraat 20, 4461 EH, Goes 80 showroom badkamers - 2.000m2 magazijnvoorraad Duscholux, Sanijura, Hoesch, Dansani, Dorenbracht, Grohe en andere topmerken Douchewanden, (bubbel)baden. stoomkabines, kranen, douchebakken, meubels, douchepanelen etc Diverse inbouwkeuken apparatuur o.a. Miele, Siemens Bel voor een afspraak of meer info: 076-2600063 06 - 28448040

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 133