Pure chocolade is als 11 Roem van Yerseke: strop dreigt veraif voor een hond Inwoners Noordgouwe bij Raad van State 3 dagen genieten in Drenthe 85,-P 30 SCHOUWEN-DUIVELAND iiuiiu. om bezwaren tegen bestemmingsplan Brouwerijstraat/Pauwstraat toe te lichten. Lappenmand HOTEL"" 3-dagen Drenthe arrangement: 'Erfgoed wordt verkwanseld' Gelukkig staan er niet al te vaak berichtjes in de ze krant over vergiftig de honden en katten. Sommige mensen die het niet zo hoog op hebben met de huisdie ren van een ander, halen heel wat uit om de viervoeters naar het hiernamaals te helpen. Maar ook in het eigen huis ligt er gevaar op de loer. Neem bijvoor beeld een schaaltje chocolaatjes op de salontafel. Niet alleen veel mensen kunnen daar moeilijk van afblijven, ook honden gaan likkebaarden bij de gedachte aan een bonbonnetje of paaseitje. En het liefst dan ook nog eens een he le schaal tegelijk. Dat is levensge vaarlijk, waarschuwt dierenarts Annette Burm. „Pure chocolade is de gevaarlijkste variant Daarin zit van alle chocola de meeste the obromine, een stof waar honden absoluut niet tegen kunnen. Het kan hartritmestoornissen veroor zaken en heeft binnen één tot drie uur een uitwerking op het centrale zenuwstelsel." Er is geen 'tegengif, dus rest er niets dan de hond veel te laten drinken en rustig te houden tot het gif is uitgewerkt. „Ben je er in een vroeg stadium bij, dan kan de dierenarts proberen hem te laten braken." In een gram pure choco la zit vijftien milligram theobro mine, in melkchocolade 1,5 tot 3 door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven artsen, specialisten, assistentes én baasjes een kijkje in de wereld van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren. Vandaag: voedselvergiftiging bij honden en katten. milligram per gram. Cacaopoeder kan zelfs 21 milligram theobromi ne per gram bevatten. „Voor een hond van dertig kilo kan het eten van twee ons chocola al heel ge vaarlijk zijn. Elk jaar komen er wel een aantal honden naar de praktijk, die chocola hebben ge snoept. Vooral rond de feestda gen, als er veel lekkers op tafel staat", vertelt Annette. Ook rozijnen en druiven zijn slecht voor honden. „Het is niet echt duidelijk hoe het kan dat de ze vruchten voor ellende zorgen, maar feit is dat het eten ervan kan leiden tot nierfalen. Een rozijntje kan niet zoveel kwaad. Het wordt gevaarlijk bij drie gram rozijnen per kilo hondsgewicht en twintig gram druiven per kilo hondsge wicht." Ook uien en prei zijn ge vaarlijk. Die groenten leiden tot bloedafbraak bij honden. De hond plast dan rode urine. Bij katten is het opvallend dat zij niet tegen lelies kunnen. Het op eten van blaadjes en stuifmeel van deze plant kan leiden tot nier- falen en epilepsie. „En dan heb je ook nog zoutvergiftigingen. Vroe ger dachten mensen dat je een dier makkelijk kon laten braken door hem zout te geven. Soms wordt dit nog geadviseerd. Fout! Voor een hond van vijf kilo kan een eetlepel zout al ernstige gevol gen hebben." door Jan van Ommen DEN HAAG - Na de sloop van de ka rakteristieke gepotdekselde schu ren aan de Brouwerijstraat in Noordgouwe doet het dorp aan alsof het gebombardeerd is, zei Noordgouwenaar Hans Kik don derdag bij de Raad van State. „Wat Noordgouwe zo aantrekke lijk maakte is er niet meer. "Het is weg, voorgoed. Van het be schermd dorpsgezicht is niets meer over. Ja, de kerk staat er nog. Eerst de sloop van de karakteris tieke Delftse schoolwoningen aan de Pauwstraat en nu de sloop van de grote schuren", aldus Boudine Berkenbosch. De Noordgouwena ren zijn alles behalve te spreken over de handelswijze van de ge meente Schouwen-Duiveland die het cultuurhistorische erfgoed zou verkwanselen aan de luimen van een ontwikkelaar. „Al vijftien jaar geleden heeft de huidige eige naar de schuren gekocht. Toen al heb ik hem gevraagd om er iets mee te doen. In die prachtige schuren had hij makkelijk een YERSEKE - Een voorgedrukt cijfer tje op een aanvraag voor een aan tal mosselzaadvanginstallaties (mzi) breekt mosselbedrijf Roem van Yerseke lelijk op, zo bleek vrij dag bij de Raad van State. Op het aanvraagformulier stond 3,3 ha ex- perimenteergebied voor de Zeeuwse kust, terwijl het bedrijf 14 ha nodig heeft. „Er is iets mis gegaan met die aanvraag, maar toen we bezwaar maakten en dat getal in 14 ha wilden veranderen gaf het ministerie van Economi- paar starterswoningen kunnen maken. Maar in plaats daarvan heeft hij de schuren laten verloe deren en nu zijn ze gesloopt. En wat komt er in de plaats: starters woningen, als ze al gebouwd wor den. Want als de crisis voortduurt zitten we met een lelijk gat, jaren en jaren lang", zei Kik. De Raad van State behandelde de bezwa ren van Berkenbosch en haar buurman Ad Romijn tegen het be stemmingsplan Brouwerijstraat en Pauwstraat dat de bouw van elf woningen in de plaats van de twee gesloopte schuren en een Op de plek waar tot voor kort nog de 'schuren van Dalebout' stonden in Noordgouwe, komen elf nieuwe wo ningen. Een deel daarvan is bedoeld voor starters. sche Zaken en Landbouw niet thuis", aldus Eddy Lindenberg van mosselbedrijf Roem van Yer seke BV. „U hebt toch gekregen wat u heeft aangevraagd?, luidde het antwoord van de minister. Ze willen niets herstellen." Staats raad Winnie Sorgdrager bena drukte dat ze niet op de inhoude lijke bezwaren zal ingaan. „Dit is een verzetszaak en ik moet eerst onderzoeken of de minister de be zwaren van Roem zelf inhoude lijk moet behandelen. Als dat zo varkenskot mogelijk maakt. Hans Kik ondersteunt de bezwaarma kers. De sloop van het varkenskot is volgens Berkenbosch een schan daal op zich. „Het was een prach tig 19e eeuws gebouwtje en dan ligt het opeens tegen de vlakte. De gemeente zegt dat het een foutje was, maar het is met opzet gesloopt omdat het de ontwikke laar niet uitkwam om te behou den", aldus Berkenbosch. Volgens de gemeentewoordvoer ster waren de schuren niet meer te redden en bouwt de aannemer in dezelfde bouwstijl met zwarte gepotdeksélde wanden woningen terug. Staatsraad J. Hoekstra wil de weten of de woningen binnen tien jaar worden gebouwd. „Is het aannemelijk dat de woningen bin nen de bestemmingsplanperiode worden gebouwd", vroeg de staatsraad. „Jazeker, een groot deel van de elf woningen worden starterswoningen en daar is altijd behoefte aan", aldus de gemeente woordvoerster. Berkenbosch en Kik vrezen dat er de komende ja ren niets wordt gebouwd en dat de rommel van de gesloopte schu ren blijven liggen. Kik tekende nog aan dat er ook al plannen zijn om het oude gemeentehuis, het badhuis en de oude kleuterschool te slopen. Uitspraak volgt over enkele we ken. is komt er alsnog een rechtszaak." Volgens de raadsman van Roem van Yerseke heeft het bedrijf tot 2010 als een van de weinige mos- selbedrijven op 50 hectare geëxpe rimenteerd met mzi's. Vanaf 2011 besloot het ministerie dat bedrij ven experimenteervergunningen moesten aanvragen. „We hebben heel veel geïnvesteerd in onze in stallaties. Als we die niet kunnen gebruiken hebben we een enor me strop", zegt Lindenberg. Uit spraak over twee weken. Chocola kan bij honden voor hartritmestoörnissen zorgen en heeft een vervelende uitwerking op het centrale zenuwstelsel. Hotel Hoogeveen Mathijsenstraat 1 7?0? AP Hoogeveen 0528-26 33 03 www.hethotel.nl .p. Drenthe is een prachtige fiets- en wandelprovincie. Maar ook de stad Hoogeveen is zeker de moeite waard! Vanuit Hotel Hoogeveen kunt u deze bruisende stad en z'n veelzijdige omgeving ontdekken. Als stad in het groen is Hoogeveen ook een ideaal startpunt voor fiets- en wandeltochten. Rondom doorkruisen de fietspaden de mooie bos- en heidegebieden en karakteristieke Drentse esdorpen met eeuwenoude kerkjes en Saksische boerderijen. Een verblijf in Hotel Hoogeveen is ook uitermate geschikt om een bezoek te brengen aan Giethoorn. De grachten, de boogbruggetjes en rietgedekte boerderijen geven Giethoorn een schilderachtig uiterlijk. Ga mee met een rondvaarttocht of ga zelf op pad met een fluisterboot of op de fiets. Hotel Hoogeveen is rustig gelegen aan een vijver- en bospartij, vlakbij hef stadscentrum en beschikt 40 hotelkamers, met gratis wifi, een sfeervol restaurant, brasserie en terras. Tevens kan men fietsen huren in het hotel en er is een oplaadpunt voor elektrische fietsen. 2x overnachting in Hotel Hoogeveen 2x uitgebreid ontbijtbuffet 2x driegangendiner gratis fiets- of wandelroute Speciale actie t/m 30 juni slechts 85,00 per persoon met als extra: 1 dag gratis fietshuur Exclusief gemeentelijke heffingen 2,00 p.p.p.n. en reserveringskosten 5,00 p.p. Toeslag alleengebruik 23,50 p.n. Deze aanbieding is alleen telefonisch te boeken onder vermelding van: WEG2704"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 120