Het heeft Hare Majesteit voor het laatst behaagd ZATERDAG 27 APRIL 2013 door Ben Jansen Niet alle burgemees ters hebben de plech tige volzin gebruikt, maar het heeft Hare Majesteit opnieuw behaagd een aantal Zeeuwen ko ninklijk te onderscheiden. Voor het laatst. Bij de Algemene Deco ratiegelegenheid 2013, zoals de lintjesregen officieel heet, kregen negentig Zeeuwen een versiersel dat hoort bij de Orde van Oran- je-Nassau opgespeld. Een van hen wenste met naam en portret bui ten de publiciteit te blijven. De lintjesregen 2013 heeft het ka rakter van een mild buitje. Negen tig onderscheidingen is het laag-- ste aantal in de afgelopen vijfjaar. 2009 spande de kroon met 119 lint jes. Opmerkelijk is de nogal schra le oogst in de gemeente Middel burg: dit jaar drie en in 2012 nog zestien eretekens. Decoratie- watchers voeren de burgemees terswisseling in de provincie hoofdstad aan als mogelijke me de-oorzaak. Van de negentig gedecoreerden, gaan 82 voortaan als Lid in de Or de van Oranje-Nassau door het le ven, zeven mogen zich Ridder ON noemen en in één knoopsgat prijken nu de versierselen die ho ren bij de status van Officier in de Orde van Oranje-Nassau. In vijf gevallen was voor de burge meester sprake van twee vliegen in één klap: de twee partners van vijf (echt)paren kregen beiden een onderscheiding. Vooral in de gemeente Veere komt het voor dat partners zich alletwee in maat schappelijk opzicht zo verdienste lijk maken dat een koninklijk duo-compliment op zijn plaats is. Burgemeester Rob van der Zwaag maakte vier keer zo'n dubbelslag. Dat hielp zijn gemeente aan de eerste plaats in de rangschikking van de Zeeuwse gemeenten naar het aantal lintjes: veertien stuks. Schouwen-Duiveland is tweede met twaalf onderscheidingen. Goes en Tholen delen de derde plaats met elk tien decoraties, zij het dat Goes twee Ridders en die ene Officier scoorde, waardoor de ze gemeente als het ware een be ter doelsaldo heeft. Burgemeester Henny van Kooten van Noord-Be veland hoefde slechts één lintje uit te reiken. Op de door de provincie verstrek te lijst van gedecoreerden staan hun verdiensten samengevat. Ach ter die bondige opsomming gaan vaak jaren van toewijding en in zet schuil. Geen inspanning die is verricht met het oogmerk er lof mee te oogsten, maar vaak ge woon omdat de taak er lag en toch iemand die op zich moest ne men. Een lintje geldt dan als een verrassend maar plezierig schou derklopje. Vooral vrijwilligers werk in kerkelijk verband wordt dikwijls zo beloond. Van de 89 be kendgemaakte personen, waren er 59 voor of namens hun kerk ac tief. Voor wie dit jaar buiten de boord is gevallen, zij het een troost dat er volgend jaar weer een lintjesre gen is. Nieuwe ronde, nieuwe kan sen. Al zal het even wennen zijn dat het dan Zijne Majesteit zal hebben behaagd. J. Adriaanse, Goes, Ridder in de Orde van O.N. Adviseur raadsfrac tie SGP/ChristenUnie Goes, stads- gids, voorzitter Stichting Het Wer kend Trekpaard. M. Akkerman-Dansen, Kapelle, Lid in de Orde van O.N. Vrijwilli ger Hervormde Gemeente in Ka pelle, diaken Hervormde gemeen te Kapelle. A. Bolier, Scherpenisse. Lid in de orde van O.N. Vervulde bestuurlij ke en andere functies binnen het zangkoor, de gehandicaptenzorg en ontwikkelingssamenwerking. C. Bax, Nieuwerkerk, lid in de Or de van O.N. Zet zich al jaren in voor behoud zwembad Dol-Fijn, bestuurslid en trainer korfbalvere niging en betrokken bij Hospice. J. Bogaard, Sluis, Lid in de Orde van O N. Werkte bij loodgietersbe- drijf De Ruyter, zeer actief vrijwilli ger S.V. Sluis en organisator Slui- se poule voor Tour de France. T. Beghtel - Fieman, Goes, Lid in de Orde van O.N. Docent studie klas Senore, speelde van de jaren '60 tot de jaren '80 grote rollen bij de Goese Operette Vereniging. S. Boogaard, 's-Gravenpolder, Lid in de Orde van O.N. Voorzitter bouwcommissie voor verbouwing van het kerkgebouw, voorzitter Bijbelstudievereniging Elimbron. M. A. J. van Beurden, Zierikzee, lid in de Orde van O.N. Penning meester St. Renesse en Golfclub Grevelingenhout, voorzitter paro chiebestuur Sint Willibrorduskerk. A.A. Bouwens, Aagtekerke, Rid der in de Orde van O.N. Sinds 1956 vrijwilliger, voornamelijk bin nen de atletiek. Nu ook damsport en genealogisch centrum. M. Boot, Burgh-Haamstede, lid in de Orde van O.N. Vooruitstrevend agrariër, promotor samenwerking boerenbedrijven, actief in kerke lijk werk en ouderenzorg. L. Braai, Zierikzee, Ridder in de Orde van O.N. Belangenbeharti ger Zeeuwse autodealers, me de-oprichter Junior Kamer, voorz. Kegelclub, brandweervrijwilliger. G. Burger, Vlissingen, Ridder in de Orde van O.N. Vlissingse Orato rium Vereniging, orgelcommissie Gereformeerde Kerk vrijgemaakt en Zeeuws Korenplatform. P.A.F. Burgs, Goes, Lid in de Orde van O.N. Vrijwilliger RK Maria Magdalenakerk Goes, kerkwach ter, lid Mannenkoor St. Cecilia, maker dooptegels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11