The king's speech MEDIA 47 Sociale media als Twitter en Facebook bestonden niet ten tijde van de vorige troonswisseling. Bij de inhuldiging anno 2013 is er echter ruime aandacht voor. Rachid Finge houdt voor kijkers de vinger aan de iPad. „Ik wil de kracht van sociale media tonen." ZATERDAG 27 APRIL 2013 door Bauke Boersma Amsterdam, dinsdag 30 april 2013, even na 10.30 uur, op het balkon van het Ko ninklijk Paleis. 'L... 1... lalandg... ge... nnn... no ten. O... 000... op de... dee... deze heu... heu... heug... 111... lllij... kk... kkee... ddd... ddda... daaa... dag!" Volgens mij is (nu nog) prins Willem-Alexander geen groot spreker. Maar als dinsdagochtend de Akte van Abdicatie door alle benodigde partijen is getekend, hij daarmee officieel koning van Nederland is en dan de menigte en de tv-kijkers toespreekt, zal het vast niet gaan zoals hierbo ven. Dan vloeien de weinige woorden die hij die dag spreekt, vrij soepel uit zijn mond. Je moet er ook niet aan denken dat het hem zo vergaat als Albert George, door vrienden en familie leden 'Bertie' genoemd, zoon van de Britse koning George V (1910- 1936). Als prins moet de hoofdper soon van The king's speech (2010) in het openbaar spreken en het woord 'drama' dekt de lading bij lange niet. Bertie stottert allerver schrikkelijkst en tal van therapie ën - ooit geprobeerd met een mond vol knikkers te praten? - Teruggespoeld Colin Firth won een Oscar voor zijn hoofdrol in The king's speech. hebben niet geholpen. De door Colin Firth magistraal vertolkte prins is er wel klaar mee, maar zijn echtgenote waagt nog een po ging en duikelt de onorthodoxe Australiër Lionel Logue (Geoffrey Rush) op. Die wil vertrouwen kweken én op zoek naar de psy chologie achter Bertie's spraak- probleem. Bij dat laatste slaat de verder prachtige film - zondag (28 april) van 20.00 tot 22.30 uur te zien bij RTL 4 - de plank wat mij betreft ietwat mis. Waarom klapt Albert George dicht in het bijzijn van zijn broer? Wat is zijn probleem met zijn vader? Het wordt aangestipt, maar jammer genoeg niet verder uitgewerkt. Waarschijnlijk is dat ook omwille van de vaart van de film. Want Bertie moet plots de troon bestij gen. Vader is overleden, broer Eduard VIII doet binnen een jaar al troonsafstand omdat hij wil trouwen met een gescheiden vrouw. Aan Albert George de taak het land te leiden, als koning George VI. Zijn handicap daarbij is evident, de aanpak van Logue nog de enige reddingsboei. Als Groot-Brittanië in 1939 de oorlog aan Duitsland verklaart en de ko ning een radiospeech houdt om volk en troepen te steunen, sid dert iedereen. Om minuten later opgelucht lachend adem te halen. Rustig en zonder stotteren vol tooit Bertie zijn gloedvolle toe spraak. Alleen bij de W hapert hij. 'Maar dan weet het volk ten minste dat ik het echt ben'. Dat heeft Nederland dinsdag niet nodig. Tv-beelden liegen nu een maal niet én Willem-Alexander heeft geen stotterprobleem. De temperatuur van het land via tweets Rachid Finge wil rond de troonswisseling laten zien wat mensen beléven. foto Stefan Heijdendael door Monique Brandt Nee, een eigenzinnig soort Nationaal Dictee gaat het zeker niet worden. Rachid Finge (27) zal maandag en dinsdag (29 en 30 april) bij de NOS de beleving van de troonswisseling via de so ciale media volgen en duiden. „Maar ik ga geen twitterberichtjes zitten voorlezen." Finge, radio-nieuwslezer en coördinator so ciale media bij de NOS, flitst maandag en dinsdag regelmatig op het scherm voorbij om Nederland bij te praten over wat er ge beurt op de sociale media, met name op Twitter. De kans op filevorming rond de hashtag Troon is immers groot. „Ik laat zien wat mensen beléven, wil de tempera tuur in het land weergeven via bijzondere tweets, foto's, filmpjes. We roepen twitte- raars op te tonen wat ze aan het doen zijn en wat ze vinden. Zo creëer je interactie en betrekken we kijkers bij de uitzending." Finge (ruim 11.000 volgers) was in januari, toen koningin Beatrix haar aanstaande ab dicatie bekendmaakte, ook al in beeld met zijn onafscheidelijke iPad. „Ik werd 's mid dags gebeld of ik wilde helpen met sociale media voor de uitzending van die avond. Ik had alleen niet door dat ze bedoelden: op tv! Pas toen ik aankwam en direct naar de make-up moest, begon het te dagen." Zijn live-ervaring bij de radio hielp hem door de uitzending heen, opmerkelijk ontspan nen stond hij in de studio. „Televisie is to taal nieuw voor me, maar leuk was het wel." Finge, kind van een Libanese vader en een Surinaamse moeder, is radioman in hart en nieren. Op zijn 11e werkte hij al elk vrij uurtje bij de lokale omroep in Leiden. Een paar jaar later werd hij technicus bij BNR Nieuwsradio en werd later aangenomen als redacteur bij het nachtelijk radionieuws bij de NOS. Toen een nieuwslezer zijn stem kwijt was, sprong Finge in. Dat gebeurde nog eens toen een andere collega ziek was en zo rolde hij in zijn huidige werk. Daarnaast studeerde hij communicatiewe tenschap in Nijmegen, met een master jour nalistiek. De functie die hij nu voor een jaar vervult - daarna gaat hij terug naar de radio - komt voort uit zijn persoonlijke in teresse. Zelf is hij al jaren actief op Twitter en Facebook. In deze functie adviseert hij de NOS over het wat en hoe op én met so ciale media. Vorig jaar, voor de Tweede Ka merverkiezingen, ontwikkelde hij met col lega Jeroen Wollaars een app die het mak kelijk maakt met een iPad op een beeld scherm te tonen wat er zoal loos is op Twit ter. Die wordt 29 en 30 april ook gebruikt. Bij de verwikkelingen rond het konings lied zagen we dat Twitter vaak ook een uit laatklep is voor gefrustreerden. Zo kreeg componist John Ewbank doodsbedreigin gen voor de kiezen. Wat Finge betreft, hou den de momenten die hem zijn toebedeeld vooral een lichte toon. „Het is een feestdag, maar er kunnen serieuze elementen in de uitzending zitten. Maar ik wil het licht hou den, eerder grappig dan heel serieus. Ik wil de kracht van sociale media laten zien. Het zou leuk zijn als iemand die Twitter niks vindt, na deze dagen alsnog óm is." Maandag 29 april. Afscheid koningin Beatrix. Nederland 1, vanaf 20.30 uur. Dinsdag 30 april. Inhuldiging koning Willem- Alexander. Nederland 1vanaf 09.00 uur. reageren? r media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 107