r J PZC Wie wint The next pop talent? Behalve theater en film, is wat Najib Amhali betreft de tijd ook rijp voor tv. „Ik doe alleen nog maar din gen die me gelukkig maken." KIJKTIP ZATERDAG 19.55 UUR 1 II The comedy factory is de eerste klus van Najib Amhali bij RTL. foto William Rutten Doseerjaar vol televisie door Monique Brandt o gek is het niet dat Najib Amhali bij RTL aan de slag gaat. Niets ten nadele van de Vara, die zijn shows tot voor kort bracht, maar wezenlijk contact met die omroep was er niet. „Ze brachten mijn shows en dat was het." Toen RTL-baas Erland Galjaard belde en hem vertelde dat hij hem graag wilde 'inlij ven', hoefde Amhali dan ook niet lang na te denken. „Mensen denken kennelijk dat dit om geld gaat. Nee dus. Het gaat om de mogelijkheden die ik krijg bij RTL. Van een rolletje in Moordvrouw tot een eigen personalityshow misschien. Of een eigen comedy. Mogelijkheden te over. Ik voel me er al met al meteen gewaardeerd en op mijn gemak." De eerste stap wordt vandaag gezet, als Amhali de presentatie van The comedy fac tory op zich neemt, met optredens van na tionale en internationale stand-upcome- dians. Klinkt dit bekend? Klopt, Amhali treedt ermee in de voetsporen van Jörgen Raymann, die hetzelfde programma vanaf 1999 jarenlang presenteerde bij de publieke omroep. De opzet blijft gelijk: drie stand- upcomedians uit binnen- en buitenland la ten zien wat ze kunnen. Thssendoor is er ruimte voor talent van eigen bodem, waar bij Amhali alles aan elkaar praat. „Het is te rug naar mijn roots. Ik begon bij de Come- dytrain. We hadden een vaste Master of ce remonies, maar als hij weg was, moest ie mand het overnemen. Het publiek bespe len ging me goed af, dus ik viel vaak in. Het verschil is dat er nu een camera staat, maar het presenteren is niet nieuw." De nieuwe stap is een puik extraatje in een periode die toch al niet stuk kan, wat Am hali betreft. Met een hoofdrol in de film Va lentino, succesvolle theatershows, zijn hu welijk en de geboorte van zijn eerste kind, is dit nu al een jaar met een gouden randje. Hij heeft definitief afgerekend met de moeilijke, depressieve periode waarover hij verhaalde in de zeer persoonlijke show Al les komt goed, die direct zijn RTL-debuut was. Burn-out, ernstig zieke moeder, exces sief gebruik van drank en drugs; het waren jaren waarin hij ver afstond van de Amhali die het publiek dacht te kennen. „Die show was een afsluiting. Ik ben blij dat ik toen besloot: ik maak deze show, ik ga ver tellen over wat ik meemaakte. Dit is een nieuwe start. Ik ben 42 en ben veranderd." Als jonge vader raakt Amhali niet uitge praat over zijn zoon Noah, die zijn leven, zo benadrukt hij, in alles heeft veranderd. Na een kort telefonisch gesprek met de op pas, vervolgt hij met glinsterende ogen: „Ik heb een topkind! Alle clichés zijn waar: een kind heeft een enorme impact. Ik weet niet of ik verstandiger ben geworden, ik heb in ieder geval wel een nieuwe verant woordelijkheid. Ik doe nu dingen bewust, dingen waarover ik vroeger echt niet na dacht. Ik heb een ander ritme gekregen. Meestal slaap ik nu pas om een uur of drie, vier, geef hem nog zijn nachtflesje. De eer ste keer dat we met hem op vakantie gin gen, twee dagen naar Vlieland, was een soort jungle-expeditie: we hadden vier enorme tassen bij ons. Maar dan nóg het bovenstuk van de kinderwagen vergeten en te weinig melk meenemen, natuurlijk." Dit jaar wil hij vooral zoveel mogelijk ge niet van zijn zoon. Een 'doseerjaar' noemt hij het. „Ik doe niet echt iets, al merk ik wel dat nietsdoen lastig is. Die onrust, hè... Langzaam begin ik toch weer met schrij ven. Als het huis slaapt, zit ik te schrijven. Ik ben bezig met een sinterklaasboekje en wil wat eigen dingen ontwikkelen. De tijd is rijp voor dingen die mij gelukkig maken. Dat betekent ook: nee zeggen, soms. En me richten op heel andere dingen. Ik wil graag een leuke sitcom maken, beetje in de stijl van de Cosby show van vroeger. Ik heb aller lei plannen voor televisie, het smaakt naar meer. Alhoewel theater en film er altijd zul len zijn. De afwisseling, die is leuk." Zijn comedyprogramma deed hem besef fen hoeveel er is veranderd sinds zijn eigen eerste schreden op weg naar het succes. „Ik heb zo'n beetje alle comedycafés gehad. Ik trad soms op voor zestien mensen of voor zakenmensen die na twee grappen weer met elkaar zaten te ouwehoeren. Geen po dium, geen microfoon, in bejaardentehui zen, op een braderie in de regen, dronken studenten, carnavalsgangers. In de gevange nis van Dordrecht, waar de bewaker met een zei: 'Geen moslimgrappen doen hoor, er zitten hier extremisten'. Nou, die ik heb ik dus maar geschrapt." The comedy factory. RTL 4, 22.00 uur. reageren? w media@depersdipnft.nj mum, Media

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 105