Zwitsers weren Nederlanders: 'symboolpolitiek' cheap.nl dagactie voedsel dat nog wel veilig is BUITENLAND 9 Vogelgriepvirus is 'zeer dodelijk' cheap.nl/dagactie|0900-700 7004 66 Zul je zien dat er straks nieuws komt over gif dat in groenten zit 66 Verse groenten laat ik een dag thuis liggen voor ik het kook 4 dagen Sauerland incl. welkomstdrankje Met de 'ventielclausule' kan het land het aantal langduri ge verblijfsvergunningen aan banden te leggen Het aantal verblijfsvergun ningen voor immigranten uit 'oude' EU-landen wordt maximaal 53.700 per jaar per /toplocatie één superactie! Hotel Elizabet vr 26 april VRIJDAG 26 APRIL 2013 door Claudia van Zanten ZÜRICH - Het besluit van de Zwit serse regering om het aantal lang durige verblijfsvergunningen te be perken voor immigranten uit Ne derland en zestien andere 'oude' EU-landen, zal in de praktijk wei nig tot geen effect hebben op de immigratie en de economie van het Alpenland. Dat zegt professor Jan-Egbert Sturm, directeur van het KOF Swiss Economie Institute aan de ETH-universiteit van Zürich. De langdurige verblijfsvergunnin gen waar het om gaat, de zoge noemde B-Bewilligungen, hebben een geldingsduur van vijf jaar. Volgens Sturm kunnen bedrijven eenvoudig gebruikmaken van al ternatieven als de L-Bewillingung, een verblijfsvergunning voor een jaar, die na afloop weer kan wor den verlengd. De regering in Bern besloot woensdag tot het gebruik van de zogeheten 'ventielclausule'. Deze clausule, die Zwitserland destijds afsloot met de overige Schengenlanden, geeft het land de mogelijkheid het aantal lang durige verblijfsvergunningen aan banden te leggen. Het belangrijkste effect ervan op de economie is een reputatie-ef fect, denkt Sturm. In hoeverre zijn potentiële immigranten nog bereid om op een Zwitserse baan te solliciteren? „Hoe sterk dit ef fect zal zijn, is heel moeilijk te zeggen, maar gegeven de grote werkloosheid in grote delen van Europa denk ik niet dat het veel consequenties heeft." Wim van de Camp, CDA-euro- parlementariër, noemt de inwer kingstelling van de clausule 'een klassiek voorbeeld van het eiland gedrag van de ZvVitsers'. „Ze willen alle voordelen van de EU, maar zonder verantwoorde lijkheid te nemen voor eventuele nadelen. Wat de effecten zullen zijn van de maatregel kan ik nu niet beoordelen, maar hoogopge leiden hebben altijd een streepje voor, die zullen van deze regeling echt geen problemen ondervin den." De grote bedrijven zullen hun personeel wel binnen krijgen, al dus Van de Camp. „Het gaat hier zonder meer om symboolpolitiek en om dubbele moraal. Bij veel burgers, in Nederland maar ook in Zwitserland, is er sprake van migratievrees. Ze zijn bang voor de toestroom van immigranten. Het zijn hier dan ook de lagerop geleiden, de schoonmakers, die de dupe worden van deze maatre gel." Het aantal langdurige verblijfsver gunningen voor immigranten uit de 'oude' EU-landen wordt be perkt tot maximaal 53.700 per jaar. Deze regeling gold al voor immi granten uit de acht 'nieuwe' EU-landen: het aantal B-Bewilli- gungen blijft voor hen beperkt tot maximaal 2.180 per jaar. In Zwitserland wonen een kleine acht miljoen mensen, onder wie ongeveer 30.000 Nederlanders. Ongeveer 23 procent van de tota le Zwitserse bevolking is afkom stig uit het buitenland. verkrachter' Indiase scholieren tijdens een protest in New Delhi, afgelopen dinsdag. Ze zijn woedend over de ontvoering en ver krachting van een vijfjarige en de lankmoedige reactie van de politie daarop, foto EPA een minderjarige niet weigeren, zoals onlangs gebeurde bij de ont voering en verkrachting van de vijfjarige. „Maar wie heeft het lef om zijn meerdere daarop aan te spreken als het wel gebeurt?", vraagt Devika Prasad zich hardop af. Het salaris van een Indiase agent is ook nog eens minimaal en hij maakt weinig kans op loonsverho ging aangezien promoties zeld zaam zijn. Geringe carrièrekansen zijn een vrijbrief om dan maar onder de ta fel wat bij te verdienen. Indiase politici maken dankbaar gebruik van deze cultuur van corruptie en gebruiken agenten voor hun ei gen zaakjes. Er is daardoor weinig initiatief om het politiebestel te hervormen tot een service gerich te sector. Punnoose: „Iemand met autoriteit kan druk uitoefenen om dingen gedaarute krijgen. Om dat het politiebureau niet om ser vice draait, is het voor de door snee Indiër moeilijk hulp te krij gen. De gewone man heeft wei nig waarde voor het systeem." pers op de hoek weten wat Zhang doormaakt. „Wij raakten meer dan de helft van de omzet kwijt toen die dode varkens in de rivier opdoken", zegt Qiu Li (42). „Nu kip aan de beurt is als vlees dat niemand wil, gaat het met onze verkoop iets beter." Net zo druk als de gezondheidsau toriteiten samen met de Wereld gezondheidsorganisatie op zoek zijn naar de bron van het nieuw- Yu Xiaobai, consument Huang Ling, consument ste vogelgriepvirus, zoekt Huang Ling (52) naar eten dat ze zonder zorgen mee naar huis kan nemen. „Natuurlijk at ik vroeger vlees", zegt ze, terwijl ze toekijkt hoe een vis in mootjes wordt gehakt. „Nu houd ik het bij vis. Als straks blijkt dat ook daar iets mis mee is? Dat zien we dan wel weer." De voedselschandalen hebben Huangs winkelgedrag wel beïn vloed. „Eerst kocht ik het meeste op de markt. Nu haal ik bijna al les uit de supermarkt en koop ik alleen voorverpakte producten. Verse groenten laat ik een dag thuis liggen voor ik het kook. Ik heb gehoord dat dat veiliger is." Maar ook in de supeYmarkt liggen omstreden producten. Alleen de ze maand al werden toegevoegd aan de lijst: honing, die groten deels zoete afvalsiroop blijkt en Nongfu-bronwater, dat slechter zou zijn dan kraanwater. Kraanwa ter dat wordt gewonnen uit een ri vier vol dode varkens. GENÈVE - Het nieuwe vogelgriepvi rus H7N9, dat in Zuidoost-China inmiddels 22 mensen het leven heeft gekost, is 'een van de dode lijkste' in zijn soort Dat conclu deert de Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) na onderzoek. De bron van het virus, waarschijnlijk een vogelsoort, is nog niet opge spoord. Er zijn nog geen aanwijzin gen dat het virus van mens op mens kan overgaan, maar de WHO sluit deze mogelijkheid niet uit Het H7N9 virus, dat uit drie an dere virussen is ontstaan, maakt vogels niet ziek, maar mensen wel. In Japan en Hongkong zijn in middels verscherpte maatregelen van kracht voor reizigers die teke nen van verkoudheid of griep ver tonen. 3 overnachtingen incl. ontbijt Gratis parkeren en Wi-Fi 1/ Gratis welkomstdrankje Nabij Winterberg Schmallenberg alleen vandaag boekbaar! 46% v3" 123^0 korting per persoon, per arrangement (25 cpm) *Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9