Chinezen zoeken naar Opruimen ruimteafval betaalt zichzelf terug 66 Het politiebureau draait niet om service, de doorsnee Indiër krijgt moeilijk hulp 8 BUITENLAND India is opnieuw in rep en roer vanwege gruwelverkrachtingen. Waarom doet de politie niets? 'Al-Assad gebruikt chemische wapens' Scholen moeten weer open Excuus president voor 'Srebrenica' PKK begint met terugtrekking WASHINGTON Londen en Washington heb ben gisteren laten weten dat de Syrische dictator al-As- sad vrijwel zeker het zenuw gas sarin tegen rebellen heeft gebruikt. De Britse re gering stelde 'over beperkte maar overtuigende informa tie te beschikken'. Londen heeft al-Assad opgeroepen samen te werken met inter nationale instellingen om te bewijzen dat hij daar niet toe heeft aangezet. Een on- derzoeksmissie van de VN staat standby om Syrië bin nen te gaan voor onderzoek naar het gebruik van chemi sche wapens. De Amerikaan se minister van Defensie, Chuck Hagel, zei gisteren dat 'de Amerikaanse inlich tingendienst informatie heeft dat in het bijzonder sarin is gebruikt tegen de re bellen in Syrië'. Hij relati veerde meteen dat 'de infor matie geen bewijs betekent'. KOPENHAGEN De basisscholen in Denemar ken gaan maandag na drie weken weer open. De rege ring komt met een spoed wet om dat af te dwingen. De gemeenten houden de gebouwen dicht om af te dwingen dat de leraren lan ger les gaan geven. Ook moe ten de leraren langer op school aanwezig zijn. Tomislav Nikolic BELGRADO De Servische president To mislav Nikolic heeft in een interview met de Bosnische televisie (BHT) zijn excuses aangeboden voor de misda den die namens Servië en het Servische volk zijn be gaan in Bosnië. Hij zei 'te knielen voor Srebrenica' en vergeving te vragen voor wat daar is gebeurd. ISTANBUL De Koerdische gewapende groep PKK begint op 5 mei met de terugtrekking uit Turkije. Dat is gisteren aan gekondigd op een persconfe rentie in de Kandil-bergen in Noord-Irak, waar de orga nisatie haar belangrijkste kampen heeft Of de PKK zich met of zonder wapens terugtrekt, is niet bekend. H 'Trouw maar met uw door onze correspondent Devi Boerema mumbai - Dagelijks zijn er demon straties voor het politiebureau van New Delhi. Geen hoofdcom missaris ter wereld oogst zoveel kritiek als Neeraj Kumar. Terwijl ontvoering en verkrachting van vrouwen en kinderen de natie keer op keer schokken, weigert de politiechef van Delhi zijn verant woordelijkheid te nemen. Het ligt niet aan de politie maar aan de 'In diase mentaliteit', aldus Kumar. Het imago van de Indiase politie heeft - na de aanpak van de schok kende verkrachtingszaak van de 23-jarige studente, eind vorig jaar - een nieuw dieptepunt bereikt. De ouders van een vijfjarige kleu ter die vorige week werd ont voerd en verkracht door twee mannen, kregen van agenten 28 euro geboden om hun verhaal uit de pers te houden. Het leidde tot nationale verontwaardiging en protesten. Maar commissaris Ku mar lijkt daarvan niet onder de in druk, ondanks luide kritiek op het systeem. Jacob Punnoose, ex-politiechef „Een Indiaas politiebureau is een plek die autoriteit uitstraalt in plaats van service. Zo is het sys teem meer dan zestig jaar geleden opgezet en tot de dag van van daag is daar niks aan veranderd", zegt Jacob Punnoose, oud-politie chef van de zuidelijke deelstaat Kerala. Niet alleen de werkwijze is achter haald, ook de werkplek zelf stelt vaak weinig voor. Politiemensen moeten hun eigen mobieltjes ge bruiken en computers zijn nauwe lijks beschikbaar. De korpsen in India lopen hopeloos achter verge leken met collega's elders in de wereld. De meeste Indiase agenten zijn er vooral om de autoriteiten te die nen. Dat doen ze door VIP's en ge bouwen te bewaken. „Omdat ser vice naar de burger geen prioriteit heeft, zijn de kantoren chronisch onderbemand", zegt Punnoose. Vier maanden geleden pleegde een achttienjarige vrouw uit de deelstaat Punjab zelfmoord nadat de politie wekenlang weigerde haar verkrachter op te pakken. In plaats daarvan kreeg het slachtof fer het advies dat het beter was te trouwen met de dader. Die voor westerlingen onbegrijpe lijke respons wortelt diep in de In diase traditie. Het gaat in dit soort gevallen minder om gerechtig heid dan om bescherming van de eer van de familie en het slachtof fer. Volgens overheidsstatistieken werden er in New Delhi vorig jaar zeshonderd aangiftes van ver krachting gedaan. Eén dader werd daadwerkelijk berecht. „Op Indiase politiebureaus zitten vooral mannen. Er is geen stan aan geschikte kandidates die vol doen aan dezelfde eisen als man nelijke agenten. In die geüniformeerde mannen wereld heerst bovendien een sterk hiërarchische cultuur die het voor veel agenten onmogelijk maakt kritiek te uiten. Hoofdagen ten dulden weinig of geen tegen spraak van collega's lager in rang en worden zo onaantastbaar. Volgens de wet mogen agenten een aangifte van vermissing van daardprotocol over hoe om te gaan met een verkrachtingszaak. En het ontbreekt de meeste agen ten ook nog eens aan sociale vaar digheden", zegt Devika Prasad. Voor de Commonwealth Human Rights Initiative leidt zij een ad viesprogramma over reorganisatie binnen de Indiase politie. Binnen het politiekorps is minder dan 10 procent van de agenten vrouw. Volgens de politieautori teiten komt dat door een gebrek door onze correspondent Remko Tanis door Lilian Dominicus darmstadt - Het opruimen van afval in de ruimte zal de interna tionale gemeenschap miljarden euro's kosten. Maar die wegen op tegen de schade die regeringen, te- lecombedrijven en verzekerings maatschappijen gegarandeerd te gemoet kunnen zien als er niets aan wordt gedaan. Dat heeft hoofd ruimteafval Hei- ner Klinkrad van het European Space Agency (ESA) gisteren ge zegd na afloop van een vierdaagse internationale conferentie in het Duitse Darmstadt, georganiseerd door de Europese ruimteagent schappen. „De vervangingskosten van de circa duizend operationele satellieten wordt geschat op hon derd biljoen euro. Als deze infra structuur in de ruimte bescha digd raakt, krijgen zowel de eco nomie als samenleving enorme klappen te verwerken." Volgens Klinkrad zijn de experts het erover eens dat er nu echt wat moet gebeuren. Per jaar zouden minimaal vijf a tien grote brok stukken moeten worden opge ruimd om het probleem niet te la ten escaleren. „Als een stuk ruim teafval van nog geen tien centime ter tegen een satelliet botst, heeft dat al een effect van een ontplof fende handgranaat", zegt Klink rad. Een domino-effect, want ook de brokstukjes die daarbij ont staan kunnen schade toebrengen. Het bedrijfsleven werkt overigens al aan een oplossing, meldde het Duitse Aerospace Centrum (DLR). „We experimenteren met een systeem dat een satelliet vei lig kan benaderen voor onder houdswerkzaamheden", aldus Ma nuel Metz van het DLR. shanghai - Wat is er nog veilig om te eten? Die vraag spookt rond in Chinese hoofden. Kip en eend? Vo gelgriep. Varkensvlees? Niet meer, sinds bijna 20.000 dode varkens op doken in een rivier in Shanghai. Rund? Blijkt soms varken te zijn. Yu Xiaobai (26) is inmiddels over tuigd vegetariër. Hij loopt over de Tangjiawan-markt in het cen trum van Shanghai. Het is een straat waar stapels vlees, vis en groenten open en bloot op toon banken te koop liggen. Een plek waarvan sommige overheden, waaronder de Amerikaanse, hun burgers in China afraden om te komen vanwege gevaar op be smetting met vogelgriep. „Zul je zien dat er straks nieuws komt over gif dat in groenten zit", zegt Yu met een wat zure lach. „Wat moet ik dan eten?" Poelier Zhang Wei (34) staat ach ter zijn kip- en eendkraam. Ter wijl de klanten bij zijn buren (een groentekraam) om hun beurt vechten, is het bij hem stil. Die morgen las hij in de krant dat het vogelgriepvirus H7N9 ook in Taiwan is opgedoken, bij een man die in China heeft gewerkt. In to taal 108 mensen zijn nu besmet met het virus, van wie er 22 zijn overleden. Eén van hen werkte als kippenverkoper op deze markt. „Ik ben 90 procent van mijn klanten kwijt", zegt Zhang. Levende kippen zijn verbannen uit de stad. „Het vlees dat ik nu verkoop, is veilig. De overheid heeft het gekeurd, maar mensen vertrouwen het niet meer." Niet alleen kleine ondernemers als Zhang worden getroffen. Yum, het moederbedrijf van fast- food-keten KFC, ziet de omzet in z'n Chinese winkels met ruim een derde dalen door de angst voor H7N9. De varkensvleesverko-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8