Bouwen op platteland is voor drie jaar taboe Grensoverschrijdend netwerk mountainbike 2 Unieke RONDREIZEN I I I NIEUWBOUW Nieuw concept gemeente Borsele om inwoners Oudelande te betrekken bij nieuwe huizen. KRAS,NL Water zwembad Kapelle is oranje gekleurd 26 BEVELANDEN en THOLEN BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I5cpm RUSLAND MACEDONIË, ALBANIË GRIEKENLAND EP door Rob Paardekam tholen - De gemeenteraad van Tholen heeft donderdag een streep gezet door de regeling die het mo gelijk maakt om burgerwoningen te bouwen in het buitengebied. Pas over drie jaar wordt zij mogelijk op nieuw in het leven geroepen. Het gaat om de ruimte voor ruim te-regeling. Die maakt het moge lijk dat in het buitengebied enke le woningen worden gebouwd als compensatie voor het slopen van een vervallen agrarisch bedrijfs pand. Op die manier zou het land schap moeten worden verfraaid. Een voorbeeld is de komst van vier landhuizen aan de Mossel- hoekseweg bij Tholen. Die hui- zea mogen er van de gemeente komen in ruil voor de sloop van een verpauperd kassencomplex. Over dit specifieke plan is veel be roering ontstaan, met name on der agrariërs uit de omgeving. Zij vrezen dat ze worden belemmerd in hun bedrijfsvoering als de toe komstige bewoners van de land huizen gaan klagen over bijvoor beeld stank- of geluidsoverlast. De gemeenteraad wil de regeling, die ook op andere plaatsen in de gemeente is toegepast, nu voor drie jaar in de ijskast zetten. Gedu rende die periode worden geen nieuwe aanvragen meer in behan deling genomen. Over drie jaar wordt geëvalueerd hoe het is gegaan met de aanvra gen die tot nu toe zijn toegewe zen. Op dat moment zijn waarschijn lijk al enkele nieuwe woningen ge bouwd en kan worden bekeken of ze daadwerkelijk een beperking hebben opgelegd aan agrariërs uit de buurt. Op basis van de evaluatie kan de gemeenteraad dan besluiten of de regeling terug in het leven wordt geroepen of dat zij van de ijskast in de prullenbak beland. terneuzen - Mountainblkers heb ben sinds deze week in de grens streek de beschikking over een enorm netwerk van mountainbike routes. Alles bij elkaar is het net werk 1650 kilometer lang. Er is vier jaar aan gewerkt. Het project kostte 450.000 euro. De helft daar van is betaald door Europa. Zeeuws-Vlaanderen, dat voor de start van het grensoverschrijden de project geen enkele mountain bikeroute had, heeft nu een net werk van zes routes van in totaal 240 kilometer. Alle routes zijn ver bonden met elkaar en sluiten aan op één of meer routes in de buur provincies West- en Oost-Vlaan- deren. Het netwerk in Zeeuws- Vlaanderen is begin 2012 al opgele verd door Routebureau Zeeland, dat de routes nu gaat promoten en ook opdraait voor beheer en onderhoud. Er zijn inmiddels kaarten beschik baar van het netwerk in Zeeuws- Vlaanderen en van elke afzonder lijke route in Vlaanderen. Die Vlaamse routes strekken zich uit over de provincies Oost- en West-Vlaanderen én Vlaams-Bra bant. Al die trajecten zijn overigens ook opgenomen in een speciale mountainbikegids, die gratis kan worden opgehaald bij de VW's in Zeeuws-Vlaanderen en ook kan worden besteld via de web shop Zeelandshop.com. Routebureau Zeeland probeert ook boven de Westerschelde een mountainbikenetwerk op te zet ten. Daarover wordt momenteel overleg gepleegd met verschillen de belangengroepen. Dorp kiest zelf woningen door Frank van Cooten heinkenszand - De vastzittende woningmarkt vraagt om creativi teit om met name de kleinere dor pen toch levensvatbaar te hou den. Partijen als de gemeente Bor sele en woningcorporatie R&B Wonen in Heinkenszand doen dat op hun eigen manier om toch nieuwe woningen te kunnen bou wen die ook nog eens verkopen. R&B doet dat bijvoorbeeld door de prijs van een nieuw huis zo laag mogelijk te houden. Voor beeld zijn de nieuwe woningen aan de Schipperstraat in Yerseke die ook in andere dorpen worden gekopieerd. Dat scheelt ontwikke lingskosten. Een ander voorbeeld van R&B is een vrij nieuw concept aan de Vanderbijlparkstraat in Oudelan de (zie tekening). De corporatie bouwt bungalows met alle voor zieningen dus op de begane grond. Als over tien jaar echter be hoefte is aan eengezinswoningen in het dorp komt er gewoon een verdieping bovenop. Deze toekomstige huurwoningen staan in een gezamenlijk informa tieboekje van R&B en de gemeen te Borsele dat onlangs bij alle in woners van Oudelande is be zorgd. In dit boekje staat ook in formatie over het door de gemeen te nieuw te ontwikkelen klein schalige nieuwbouwplan Tolhoek II. De gemeente en de corporatie hopen met het boekje en het bij gevoegde enquêteformulier een volledig beeld te krijgen van zo wel de behoefte aan koop- als huurwoningen in Oudelande. „We draaien het dus om", zegt wethouder Ad Schenk. „In plaats van het maken van een bestem mingsplan met daarin compleet uitgewerkte woningbouwplan nen vragen we eerst aan de inwo ners welke woningen zij graag in hun dorp willen. De tijd van alles van te voren bedenken is voorbij. Oudelande heeft eerder aangege ven behoefte te hebben aan nieu- De gemeente Borsele en R&B werken nauw samen aan een nieuwbouwproject in Oudelande. Highlights Moskou St. Petersburg 7 dagen incl. ontbijt Vertrek: 11 juni t/m 17 oktober inclusief vele entreegelden! met o.a. het Rode Plein, het Kremlin, het Nieuw Maagdenklooster, de Petrus Paulusvesting en de Hermitage incl. vlucht, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/35795 Ontdek de Balkan 15 dagen incl. ontbijt en 2 x diner Vertrek: 7 juni t/m 20 september ontdek 3 landen in één reis! met o.a. Tirana, Krujë, Berat, Apollonia, Vlorë, Sarandë, Gjirokastër, Kastoria en vrije dagen aan het Meer van Ohrid incl. vlucht, Engelsspr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/38622 Moskou, St. Petersburg Gouden Ring 11 dagen incl. ontbijt Vertrek: 8 juni t/m 4 oktober ontdek alle hoogtepunten van Rusland! met o.a. het Rode Plein, Moskou, Suzdal, Kostroma, Yaroslavl, de Hermitage in St. Petersburg en Novgorod incl. vlucht, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/38496 Baltische Staten Compleet 12 dagen incl. ontbijt Vertrek: 18 juni t/m 8 oktober zeer diverse en unieke rondreis! met o.a. Riga, Tallinn, Tartu, Palanga, het Nationaal Park Curonian Spit, Kaunas, Trakai en Vilnius incl. vlucht, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/35675 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. we woningen. Het is nu dus aan de inwoners zelf aan te geven of dat zo is." Als het aan Schenk ligt, komen er geen starterswoningen. Er staan immers al genoeg be staande woningen in dezelfde prijsklasse te koop. Aan de hand van referentiebeelden zien de in woners in welke richting wordt gedacht. De keuze is aan de bewo ners. Liever een vrije kavel met een zelf gebouwd huis of toch een ontwikkelaar? Aan hen de keuze. De ingevulde enquête moet voor 15 mei binnen zijn. On der de inzenders worden vijftien cadeaubonnen verloot. kapelle - De bezoekers van het Sportcentrum Groenewoud in Ka pelle zwemmen vanaf woensdag 1 mei in oranje zwemwater. Optisport Kapelle wil daarmee een bijdrage leveren aan de feest vreugde vanwege de aanstaande troonswisseling. De oranje kleur wordt gemaakt door aan het zwemwater een oran je levensmiddelenkleurstof toe te voegen. Deze kleurstof is volgens Optis port ongevaarlijk voor zwem mers. De oranje kleur verdwijnt na verloop van tijd vanzelf uit het zwemwater. Naast de oranje kleur wordt die middag voor de jeugd een rugby- clinic gehouden alsmede een Royal Kids dance en kroontjesdui- ken. Het zwemwater van het Vrij- burgbad in Vlissingen is zaterdag al oranje gekleurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 72