8 WONEN Sleutelbloem Ter gelegenheid van de troonswisseling zijn er allerlei koninklijke producten voor in huis. Maak van elk huis een paleis. GROENE VINGERS VRIJDi Romke van de Kaa Op de eerste warme dag van het jaar was ik in Frankrijk, in een dorp niet ver van de Loire. Ook daar liep alles drie weken achter. De plaatselijke boeren morden; het koolzaad bloeide veel te laat In plaats van te kunnen oogsten, moesten ze het nu onderploegen om de zomertarwe op tijd te kun nen zaaien: een miljoenenverlies. Ik weet dat boeren altijd klagen, toch vallen onze tuinproblemen in het niet bij die van de mensen in de landbouw. Onze lavatera ziet er na de winter niet goed uit, de buxus kleurt bruin. Komt het nog goed? Hoe krijgen we mos uit ons gazon? Hoe houden we mollen uit de tuin? Vergeleken bij echte problemen, is tuinpro- blematiek maar klein gezeur. Te oordelen naar het aantal wei landen dat een ongezonde oranje kleur had, is de Franse boer even kwistig met onkruidbestrijder Roundup als zijn Nederlandse collega. Toch is de natuur daar minder verloederd dan bij ons. In de lucht zongen leeuweriken, in de akkerranden scharrelden pa trijzen en óveral bloeiden sleutel bloemen. Miljoenen. In greppels, langs wegen, spoorlijnen en rivie ren; ik zag vin mijn leven nooit zo veel sleutelbloemen. Ze groei den zelfs tussen de straatstenen. Steeds was het dezelfde soort: de Gulden sleutelbloem - Primula veris - een plant die bij ons op de Rode Lijst staat, omdat hij bijna is uitgestorven. In mijn buurt, langs de Gelderse IJssel, kwam deze bloem vroeger algemeen Gulden sleutelbloem. voor. Nu weet ik nog één groei plaats, op een oud rivierduin. En daar staan niet meer dan vijftig exemplaren. Deze plek wordt angstvallig geheimgehouden, want primula's zijn gewilde tuin planten en voor je het weet, zijn ze allemaal naar tuinen verhuisd. Ook al is er geen enkele reden de laatste sleutelbloemen van Neder land uit te graven, want je kunt ze gewoon in een tuincentrum kopen. Ik heb er vorig jaar zelfs een paar voor een habbekrats bij de Coop aangeschaft. Alle inheemse primula's zijn te koop. In Nederland zijn er drie: Gulden sleutelbloem, Slanke sleu telbloem en Stengelloze sleutel bloem. De eerste heeft goudgele bloemen; de laatste twee zijn - hoe kan het anders - licht primu- lageel. Sleutelbloemen bloeien in maart (in een normaal jaar) en horen bij de vroegstbloeiende vaste planten. Je kunt ze mooi combineren met blauwbloeiende bolgewassen, zoals sneeuwroem of Scilla sibirica. De Gulden sleutelbloem is de taaiste van de drie. Die doet het overal: in de zon en in de scha duw, in de border en in het gras. Elk huis een paleis SLAAPVERWEKKEND VOLKSLIED Wie kan de tekst van het Wilhelmus dromen? Voor de eigenaars van het speciale kroningsdekbedovertrek van Covers&Co moet dit geen probleem zijn. Op het soepele katoenen overtrek is de tekst van het volkslied afgedrukt, vergezeld van een grote kroon op de hoes en de bijpassende kussenslopen. Uiteraard mag de kleur oranje niet ontbre ken op het overtrek. Dekbed Wilhelmus is uitgebracht in een limited edition in eenpersoons-, tweepersoons en lits-jumeaux, zodat ieder een prinsheerlijk kan slapen. Prijs: vanaf 29,95 euro. www.essenzahome.nl door Suzanne Dijkstra foto's DesignPress

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60