Bedrog toeslagen gaat om miljoenen Woedende cipiers keren Fred Teeven massaal de rug toe Illegaliteitsverbod nog lang geen gelopen race o BINNENLAND 5 In sommige penitentiaire in richtingen is sluiting vol gens personeel al in gang gezet VRIJDAG 26 APRIL 2013 door Anne Boer door Niki van der Naald DEN HAAG - „Voor 1 juli gebeurt er niets onomkeerbaars in het gevan geniswezen. Vertrouw erop dat we er met de politiek uitkomen." Die kleine opening bood staatsse cretaris Fred Teeven van Veilig heid en Justitie gisteren aan de on geveer 3.500 protesterende gevan genismedewerkers die hem op het Haagse Spuiplein massaal de rug toekeerden en uitjoelden. Voor het eerst sinds Teeven in maart bekend maakte dat hij 340 miljoen euro op het gevangenis wezen wil bezuinigen en er der tig gevangenissen en tbs-klinie ken in het land dicht moeten, stond de bewindsman tegenover de mensen die daardoor hun baan dreigen te verliezen. Zo'n 3.700 ba nen staan op de tocht. De woede bij het gevangenispersoneel zit diep. De stakingsbereidheid lijkt hoog. De bonden voelen zich to taal niet gekend in de plannen. Teeven zegt wel degelijk nog in overleg te gaan met vertegenwoor digers van de werkvloer. Dat er vóór 1 juli geen ingrijpende maatregelen worden genomen, lijkt voor sommige gevangenissen eeix loze belofte. Zo verklaart het personeel van Penitentiair Psy chiatrisch Centrum Overmaze in Maastricht - twee jaar geleden nog voor 80 miljoen euro ver bouwd - dat de sluiting al in gang is gezet. „De stekker is er al uitge trokken", zegt een van de mede werkers, dié anoniem wil blijven uit vrees voor zijn baan. „Een groot deel van de tbs'ers en de be geleiders is de afgelopen weken al weggehaald. We zijn nog maar met 27 cliënten en een paar bege leiders over. Collega's zitten al thuis of proberen te solliciteren. Het is een trieste bedoeling." Bij Penitentiaire Inrichting De Karelskamp in Almelo is het nog niet zover. Maar volgens mede werkster Janny van der Hoek - gis teren ook aan het demonstreren in Den Haag - kan het snel gaan. „Een jaar geleden nog bezocht Teeven onze instelling. We waren een voorbeeld voor de rest van Ne derland, zei hij. Dat we toch dicht moeten, is een klap in ons ge zicht. Ik ben 56. Waar moet ik hierna nog nieuw werk vinden?" DEN HAAG - Speciale antifraude teams van de Belastingdienst heb ben in de tweede helft van 2012 voor 142 miljoen euro aan uitbeta lingen voor toeslagen en inkom stenheffingen voorkomen vanwege serieuze verdenking van fraude. Er lopen bijna dertig grote fraude onderzoeken, waarmee ruim 20 miljoen euro is gemoeid. Deze ac tuele cijfers van het ministerie van Financiën maken duidelijk dat de fiscus een serieus doelwit is geworden voor criminelen. De Belastingdienst probeert zich met man en macht te wapenen, maar desondanks lukt het bendes op grote schaal fraude te plegen met toeslagen en uitkeringen en daarmee de positie van staatsse cretaris Frans Weekers (WD, Fi nanciën) te ondergraven. Die be gon twee jaar geleden een anti fraudeteam met 200 experts. Daar naast is een pakket van twintig maatregelen ingevoerd om frau deurs tegen te werken. De afgelopen dagen kwam aan het licht dat Oost-Europese ben des diverse gemeenten in Neder land met succes afstropen om mis bruik te maken van het klant vriendelijke belastingsysteem. In de Rotterdamse zaak, waarmee de ophef begon, gaat het volgens de politie om bendes die eerder aan mensenhandel deden, maar zich nu toeleggen op toeslagenfraude omdat er meer aan te verdienen valt. Inmiddels zijn er twee ver dachten aangehouden. Volgens Weekers was de methode die de ze bende toepast bekend, maar niet dat de omvang zo groot was. Weekers (WD) van Financiën krijgt tot na het meireces voor zijn fraude-onderzoek, foto ANP door Laurens Kok en Michel Reijns DEN HAAG - Het strafbaar stellen van illegaal verblijf in Nederland splijt de PvdA. Toch is het maar de vraag of de omstreden maatregel ook de eindstreep haalt. In de Eer ste Kamer, waar WD en PvdA geen meerderheid hebben, is er weinig animo om de regeringspar tijen te hulp te schieten. Naar verwachting zijn CDA, D66, Christenunie en GroenLinks te gen en ligt mogelijk alleen steun van PW en SGP in het verschiet. Maar omdat ook PvdA-senatoren als Ruud Koole en Nico Schrijver hebben laten doorschemeren te gen te zijn, is het spannend of er voldoende voorstemmers zijn. De PvdA-top blijft ondertussen onverkort achter de afspraak staan die bij de kabinetsformatie als tegemoetkoming gold aan de WD. Ook verder groeiend verzet onder PvdA-afdelingen en partij prominenten, in aanloop naar het congres morgen in Leeuwarden, doet PvdA-voorzitter Hans Spek man niet zwichten. „Ik snap alle emoties maar het regeerakkoord blijft wel het regeerakkoord waar het congres mee heeft inge stemd", zegt hij vandaag in een in terview met deze krant. Het vol doen aan die afspraak is voor Spekman de enige reden om het verbod te steunen, want de maat regel zelf vindt hij Vreselijk'. „Ik vind het niks, ik geloof er niet in, ik vind het fout, maar het is wel afgesproken. Een van de onderde len van mijn functie is ook om ons allemaal te houden aan afspra ken die we hebben gemaakt." Het verbod op illegaliteit is voor de WD van groot belang. De maatregel moet opwegen tegen de pardonregeling voor asielkinde ren die de PvdA in het regeerak koord bedong. pagina 12 'Met de WD dichter bij ons ideaal' Boek tot 29.04.13. Belastingen en toeslagen inbegrepen. Reis in mei-juni. Geldig op de dagen: Maandag - Donderdag. Afhankelijk van beschikbaarheid en algemene voorwaarden. Kijk op Ryanair.com voor meer informatie. Tarieven exclusief optionele belastingen en toeslagen. Vluchten vanaf Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5