Voor Molukse ouderen Voor de Belgen in Zeeland Evie Malawauw Vrijwilligerswerk Molukse gemeenscha Middelburg' zitten gewfone burgers door Edith Ramakers Ongeveer tweeduizend mensen zullen de inhuldiging in de Nieuwe Kerk meemaken. Daar zijn hoge gasten van de konink lijke familie bij, politici en leden van de Staten van Aruba, Curasao en Sint Maarten. Met ruim 500 gewone burgers, die de 12 provincies hebben voorgesteld, zijn alle plaatsen bezet. 23 Zeeuwse burgers zitten naast de officiële gasten. Ze zijn een afspiegeling van de Zeeuw se samenleving en afkomstig uit de dertien Zeeuwse gemeenten. Die hebben allemaal vier mensen voorgedragen. Sommige burgers hebben zichzelf aangemeld, anderen zijn uit genodigd door de gemeenten. De commissaris van de koningin heeft de groep moeten uit dunnen tot 23. Er zitten mantelzorgers tussen, maar ook vrij willigers in allerlei commissies, jongeren, zo als de kinderburgemeesters. Maar ook aan on dernemers, mensen uit het onderwijs, de zorg, sport en cultuur is gedacht, net als aan minderheidsgroepen en gewoon koningsgezin- den. Deze vier Zeeuwen zijn illustratief voor de Zeeuwse delegatie. Zij zijn vereerd dat zij 'er bij mogen zijn'. Het is toch iets wat je maar een keer in je leven mee kan maken. De Bel gische Rudi Desmedt heeft de koningin al drie keer van dichtbij ontmoet. Maar zijn 'hon ger' is nog niet gestild. „Ik weet mijn plaats hoor. Ik ben geen fanatiekeling, zal sereen de ceremonie in de kerk bijwonen." Ik ben er heel erg blij mee, ik ben eigenlijk wel overgelukkig. Ik ben een van de vrouwen die zich sterk hebben gemaakt voor de op richting van Tabadila, een woon zorgcentrum voor Molukse ouderen. Vijftien jaar geleden is het centrum ge opend, tien jaar daarvoor waren we er al mee in de weer. Ik heb gisteren tegen enkele bewoners gezegd dat ik naar de troonopvolging in Amsterdam mag gaan. Geweldig, vinden ze het. Zij rea geerden ook allemaal opgetogen en zou den er ook wel bij willen zijn. Ondanks alles, maar daarover wil ik nu niet pra ten, want het is een feestdag en ja, we zijn vergevingsgezind. De eerste genera tie Molukkers heeft gevochten voor de driekleur. Ik denk aan hen, als ik in Am sterdam ben. Ik draag ze trouwens al tijd in mijn hart. Ik heb op 30 april een feestelijk gewaad aan, dat ik speciaal voor de koning heb laten maken. Het is een apart kledingstuk geworden, een Molukse dracht, erg feestelijk met Zeeuwse accenten. Het Zeeuwse knop je is er in verwerkt. Ik denk dat het een mooie dag wordt en ik hoop dat ik mijn feestkleding en de speciaal voor deze gelegenheid gemaakte sieraden aan de koning mag laten zien." foto Lex de Meester Toen ik de oproep zag, dat je jezelf kon aanmelden om naar de troonopvolging te kunnen gaan, heb ik geen moment getwijfeld. Ik ben Belg, Vlaming, maar woon toch alweer bijna zeven jaar in Oostburg. Betaal hier ook gewoon belasting en heb een bouwvallig huisje mooi opgeknapt. En ik vlag ook altijd. Mijn hele leven ben ik al pro-Nederlands. Ik denk nu vaak dat ik tien jaar eerder al naar Oostburg had moeten verhuizen. Toen ik begon met de verbouwing kreeg ik lasagna van buren aangeboden. Die zeiden dat ik het zeker te druk zou hebben om zelf te koken en een ander zei weer dat ik zijn aanhangwagen kon gebruiken wanneer ik maar wilde. Dat heb ik in België nog nooit meegemaakt. Ik werk nog in Brugge, dus ben ook nog vaak in België, maar hier in Nederland voel ik me thuis. Veel Vlamingen volgen ge beurtenissen in Nederland over bijvoor beeld het koningshüis op de voet. De VRT heeft oog voor nieuws uit Neder land. We zijn toch ooit één land ge weest. In Zeeuws-Vlaanderen wonen veel Belgen en daarom ben ik denk ik een van de uitverkorenen. Ik sta voor Belgen die in Zeeuws-Vlaanderen wo nen." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29