Het kost steeds meer moeite om allerlei ongewenste stoffen uit drinkwater te filteren. Medicijnen en microplastics vormen de nieuwste bedreigingen. 10 VERDIEPING DRINKWATER Nationale zoetwaterbalans Waken over water door Joep Trommelen Spannende tijden voor drinkwa terbedrijven. Een dezer dagen besluit de Europese Commis sie of de drie geneesmiddelen alpha-ethinylestradiol, beta- estradiol (hormonen) en diclo fenac (een ontstekingsremmen- de pijnstiller) op de Europese Prioritaire Stoffenlijst komen. Alleen dan is vervuiling met deze stoffen via drinkwaterbronnen in Europees vérband tegen te houden. „De geluiden die ons bereiken, geven ech ter geen reden tot optimisme", zegt Arjen Frentz, manager van de Vereniging van Wa terbedrijven in Nederland Vewin. „De meeste regeringen, inclusief Nederland, met hun vertegenwoordigingen in Brussel, voelen er niet veel voor", vervolgt hij. „Maatregelen als zuiveren en bronbeleid, het voorkomen dat ze in het milieu belan den, kosten landen veel geld. En het is cri sis. Maar desondanks mogen we de kop niet in het zand steken." Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) publiceerde onlangs een onderzoek over de kwaliteit van de Neder landse drinkwaterbronnen. Ons land haalt 60 procent van het drinkwater uit grondwa ter, vooral in het zuiden en oosten van het land. De helft van de bronnen deugt niet, stelt het RIVM. De oorzaak: vervuilingen uit landbouw, industrie, rioleringen en oude bodemverontreinigingen. De rest van het drinkwater (40 procent) komt uit oppervlaktewater, vooral in het westen, Limburg en Groningen. Dat bevat te veel geneesmiddelen, bestrijdingsmidde len, cosmetica, brandvertragers, microplas tics en nano-deeltjes. Rioolzuiveringen ver wijderen die stoffen nog niet volledig, waar door ze in het oppervlaktewater en uitein delijk in het drinkwater kunnen belanden, stelt het RIVM. Drinkwaterbedrijven ontwikkelen steeds weer nieuwe technieken om beter te kun nen zuiveren, legt Frentz uit. Zowel RIVM als Vewin stellen dat de concentraties nog zo laag zijn dat er (nog) geen gevaar voor de volksgezondheid bestaat. Mede door de vergrijzing duiken er steeds meer medicijnresten op in oppervlaktewa ter en grondwater. Een oudere bevolking slikt immers meer medicijnen dan een jon gere. Frentz: „Geneesmiddelen horen ge woon niet in drinkwater thuis." De Vewin stelt dat nu al tientallen miljoe nen euro's geïnvesteerd moeten worden om alle 'nieuwe' stoffen uit het oppervlak te- en grondwater te filteren. De huidige 'medicijndiscussie' volgt op eer dere commotie over bestrijdingsmiddelen uit de landbouw die in zowel oppervlakte als grondwater terechtkomen en er door waterbedrijven weer uitgefilterd moeten worden. De Vewin maakte zich twee jaar geleden druk toen het vorige kabinet van WD en CDA de strenge, Nederlandse re gels liet vallen en terugviel op de mildere Europese. Met de komst van een kabinet van WD en PvdA is er niets veranderd, en dat betreuren de waterbedrijven. Frentz ziet dat er steeds weer nieuwe stof fen in het water opduiken. „Zoals de mi cro-plastics in cosmetica en shampoo, hele kleine plasticbolletjes. Unilever stopt welis waar met de productie maar omdat andere bedrijven er gewoon mee doorgaan moeten we ook daar goed op blijven inspelen." Staatssecretaris Wilma Mansveld (Milieu) komt de waterbedrijven tegemoet. Ze wil een Europees verbod op microplastics, die vanwege het schurende effect in cosmetica en producten als tandpasta worden ver- werkt. Ook wil ze consumenten beter infor meren over de kleine, moeilijk afbreekbare stukjes plastic. De cosmeticabranche moet op zoek naar alternatieven, schreef ze in een brief aan de Tweede Kamer. De Vewin hecht aan een Europese aanpak van de drinkwaterkwaliteit omdat Neder land aan de benedenloop van grote rivieren ligt. Die rivieren voeren immers allerlei ver ontreinigende stoffen uit andere landen mee. Reden voor paniek is er vooralsnog niet, be nadrukt Frentz. „Nederland kent prima drinkwater en dat zal ook zo blijven. Het gaat ons ook niet ten principale om de extra kosten van extra zuivering, want drinkwater blijft met ongeveer 1,50 euro per 1.000 liter erg goedkoop. Het is puur een principekwestie: deze stoffen horen niet in ons water en daarom moeten we voorkomen dat ze er in terechtkomen." Ook het RIVM kwam bij de publicatie van het onderzoek over de drinkwaterbronnen met een aanbeveling voor de politiek: geef het milieu een grotere plaats in de ruimtelij ke ordening, zodat vervuiling beter te voor komen is. Het RIVM constateert ook met zorg dat er veel meer chemische stoffen in het water zitten dan het aantal waar op ge controleerd wordt. De Europese Commissie kwam anderhalf jaar geleden met strenge regels voor medi cijnen in drinkwater maar het Europees par lement zwakte die af. De commissie gaat het nu nog een keer proberen. Frentz: „De ze maand moet het eigenlijk nog gaan ge beuren. Maar de signalen zijn niet best." Het langjarig gemiddelde van het neerslagoverschot bedraagt ca. 9 miljard m3 per jaar. Het neerslagoverschot bestaat uit de neerslag minus de verdamping. De rivieren voeren 81 miljard m3 aan. Opgeteld vormen de 90 miljard m3 de jaarlijks beschikbaar komende hoeveelheid zoetwater. Ongeveer 86 miljard m3 daarvan verdwijnt via de rivieren weer naar zee. Hoeveelheid water in miljard kubieke meter 1AQ Drinkwaterverbruik (waarvan 0,78 door infographic De Persdienst bron Eurostat, Compendium voor de Leefomgeving

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10