Uirkse socioloog: autisten zijn atheïst cheap.nl dagactie uit 'Zero Dark Thirty' 3 dagen Texel tapas! BUITENLAND 9 Gebouw stort in: tientallen doden Kaya begint in een gemeen te in Adana op korte ter mijn met religieuze therapie voor autistische kinderen per /toplocatie één superactie! cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 DONDERDAG 25 APRIL 2013 door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - „Autistische kinderen weten niet hoe ze in God moeten geloven, dat deel in het brein ont breekt. Ze zijn atheïst. Er zijn spe ciale therapieën nodig om het reli gieus bewustzijn te creëren." Dit stelt de Turkse socioloog Fehmi Ka- ya, voorzitter van een organisatie voor autistische kinderen in Adana in de Turkse media. Het hele land is inmiddels over zijn uitspraken ge vallen. Tïirkse academici, politici en ouders met autistische kinderen zijn razend. Ook minister van Fa milie en Sociaal Beleid, Fatma Sa- hin reageerde - via Twitter - fel op de woorden van de socioloog. „Ongepast en wetenschappelijk nergens op gebaseerd." Volgens Kaya gaat een gemeente in Adana op korte termijn met re ligieuze therapie aan autistische kinderen beginnen. De gemeente Yüregir bevestigt dat deze gratis lessen, waar plaats is voor dertig autistische kinderen, binnenkort gaan beginnen. „Wanneer precies is nog niet bekend", aldus de woordvoerster. Ook Todev, een stichting die steun en onderwijs biedt aan autisten, hekelt de socio loog: „Deze onverantwoordelijke uitspraken richten enorm veel schade aan, zeker in een land waar nog zoveel onwetendheid over autisme is. Wij roepen als stichting de heer Kaya op zijn mond te houden." Geschrokken door alle ophef bood de socioloog zelf dinsdag in een liveprogram ma op de Tïirkse televisie zijn ex cuses aan en beriep zich op een vage Amerikaanse studie. verslaafd aan gokgeld Steve Block, ex-gokker en nu raad gever aan verslaafden. Door Ame rikaanse rechtbanken en advoca ten wordt hij als gokexpert inge schakeld. foto Mathijs Rotteveel honderden miljoenen aan lobbyis ten om lokale politici om de oren te slaan met schrikbarende cijfers. Zo zou Maryland een miljard aan inkomsten verliezen als er bij de buren in West Virginia een nieuw casino komt. En in Delawa re klagen ze dat de gokinkomsten met meer dan 30 procent zijn ge daald sinds er in buurstaat Penn sylvania een groot gokpaleis werd geopend. In 2007 werd er in de Verenigde Staten voor een slordige 70 mil jard euro omgezet in de kansspel- business. Commerciële casino's waren goed voor 350.000 banen en vier miljard euro aan belasting inkomsten. Volgens Block zijn de politici ondertussen zelf verslaafd geraakt; aan de miljarden die gok ken in het laatje brengt. „Het be gon al na de aanslagen op het World Trade Center in 2001. De toenmalige gouverneur van New York was bang dat die de econo mie zouden ontwrichten en be gon licenties uit te geven. Voor lo terijen, casino's en latere ope ningstijden van casino's. Dat heeft snel geld opgeleverd. Zo is het doorgegaan. En weet je wat het erge ervan is? De nadelen, zo als gokverslaving, zijn heel moei lijk in geld uit te drukken. Dus die kunnen ze negeren." En de federale overheid, kan die dan niks doen om deze concurren tiestrijd te beëindigen? „Nou, de federale overheid heeft de meeste schulden. In Washington kijken ze eerder hóe ze zelf een graantje mee kunnen pikken van de gokin- dustrie. Via internetgokken bij voorbeeld." Nederland telt momenteel zo'n 40.000 gokverslaafden. Het kabi net bekijkt 'modernisering' van het kansspelbeleid en wil meer gokbedrijven toelaten. 43 den te elimineren. Afridi's betrok kenheid leverde hem in Pakistan 33 jaar celstraf op wegens 'samen zwering tegen de Pakistaanse staat en hoogverraad'. Zowel het leger als de geheime dienst be schouwen de Pakistaanse arts als een landverrader. Afridi's advocaat is er daarom vrij wel zeker van dat de rechtbank vandaag onder druk van de voor malige protégé van Bin Laden, de ISI, niet zal buigen voor Amerika. Formeel zit de arts niet vast van wege hulp aan de CIA maar we gens vermeende steun aan de ver boden Lashkar-e-Islam-milities in het grensgebied met Afghanis tan. Dat laatste wordt met klem ontkend door de islamisten die Afridi graag levend zouden 'door klieven' vanwege diens verraad van Bin Laden. Ook president Zardari, die niet meer is dan een marionet van de ISI, durft zijn invloed niet uit te oefenen. Dat zou hij als hoogste, onafhankelijke leider in het demo cratische Pakistan wel moeten doen. De rechtsgang tegen deze arts is op zijn zachtst gezegd ont hutsend verlopen. De rechtbank in de semi-autonome tribale ge bieden langs de Afghaanse grens, waar de rechter ook voor aankla ger speelt, veroordeelde Afridi zonder hem of andere getuigen te hebben gehoord. Zijn familie be weert dat de arts zelfs met sigaret tenpeuken en elektrische schok ken is mishandeld. Volgens de tri bale wet had de arts niet meer dan zeven jaar mogen krijgen. Afridi's familie heeft als laatste strohalm de hulp van de Ameri kaanse president Obama ingeroe pen. Amerikaanse congresleden hebben Obama al de suggestie ge daan de veroordeelde arts tot Amerikaan te nationaliseren. „Want als we zo slecht met onze mensen omgaan, wie is dan be reid Amerika nog een volgende keer te helpen", vinden zij. DHAKA - Tientallen mensen zijn gisteren omgekomen doordat een acht verdiepingen tellend gebouw instortte in Savar in Bangladesh. Meer dan 700 mensen in het ge bouw raakten gewond, zeiden de plaatselijke autoriteiten. Het gaat om het Rana Plaza waar in een kledingfabriek en een win kelcentrum waren gevestigd. Sa- var ligt 30 kilometer buiten de hoofdstad Dhaka. Volgens de poli tie hadden de eigenaren van het gebouw waarschuwingen gene geerd om niemand binnen te la ten, nadat dinsdag een scheur in het gebouw was ontdekt. Een brandweerwoordvoerder meldde dat ongeveer 2.000 mensen in het complex waren toen het instortte. „Het lijkt wel of er een aardbeving is geweest", aldus een ooggetuige. De brandweer en andere reddings werkers waren de hele ochtend bezig om mensen onder het puin vandaan te halen. 2 overnachtingen incl. ontbijt 1/ Gratis parkeren en Wi-Fi Tapas voor 2 personen Midden op Texel gelegen ZZ Hotel Brasserie Rebecca (25cpm) 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer Excl. res.kosten C 15 per boeking. Voorwaarden zie website. Bij aankomst in juli en augustus geldt er een toeslag 10 p.p.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9