Na de volrooiing van zijn studie begint Willem-Alexander aan zijn voorberei ding op het koning schap. Onder meer met werkbezoeken aan de twaalf provin cies. Op 2 5 januari 1994 is hij in een stormachtig Zeeland. 28 ZEELAND TROONOPVOLGER IN OPLEIDING De koninklijke kuif wappert in de wind. Kapitein Jan de Klerk begroet de prins. Bij het vertrek in Terneuzen staan de kopjes en de koekjes nog op tafel. Naast de prins vlnr commissaris van de koningin Wim van Gelder, Schelde-directeur Ben Hiddinga en burgemees ter Jaap van der Doef van Vlissingen. door Ben Jansen Jean-Marie Pieraerts ziet er diep, diep ongelukkig uit. De Franse fabrieksdi recteur van aluminiumsmelter Pechi- ney in Vlissingen-Oost voelt zich toch al niet heel erg op zijn gemak wanneer hij zich in het Nederlands moet uitdrukken en nu wil prins Willem-Alexander iets van hem weten. Aluminium maken in Zeeland; de prins is zeer geïnteresseerd. Tot overmaat van ramp heeft het gesprekje plaats op een boot op de Westerschelde terwijl een wes terstorm woedt. De prins heeft aan zijn dienstplicht bij de marine zeebenen overge houden; Pieraerts mist die volkomen. Ge lukkig is de nieuwsgierigheid van Willem- Alexander snel bevredigd, zodat de direc teur van Pechiney zich weer kan concentre ren op het beheersbaar houden van zijn zeeziekte. Windkracht 8 met uitschieters tot 9. Altijd mooi om bij woest weer naar Zeeland te ko men. Willem-Alexander was er al vaker: met zijn vader en zijn broers op vip-excur sie naar de Oosterscheldewerken, op konin ginnedag 1981 in Veere natuurlijk, tijdens zeil- en surfweekeinden in de Zeeuwse wa teren en op jachtpartijen bij baron Collot d'Escury in het Land van Hulst. Die storm achtige dinsdag 25 januari 1994 is hij voor het eerst officieel op werkbezoek als de troonopvolger in opleiding. De regionale media krijgen de gelegenheid het bezoek van zeer nabij mee te maken: het product kroonprins moet in Zeeland aan de man worden gebracht. Bij de samenstelling van het programma is rekening gehouden met de belangstelling van de 26-jarige prins. Hij heeft zijn dienst plicht bij de Koninklijke Marine vervuld en net zijn studie geschiedenis in Leiden af gerond. Aanknopingspunten genoeg. Een reserve marine-officier is natuurlijk altijd in voor een toertje over de Westerschelde. Die vaartocht kan dan mooi worden gecom bineerd met de onvermijdelijke kennisma king met bestuurders en captains of indus try. Verder vindt hij het misschien wel leuk om een kijkje te nemen in het Roose velt Study Center in Middelburg en de vie ring van 225 jaar Koninklijk Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen mee te ma ken. De zeeslag-wandtapijten in het Zeeuws Museum vormen een mooie ver binding tussen marine en geschiedenis. Het weer geeft aan de vaartocht een andere invulling dan de organisators van het be zoek zich hadden voorgesteld van dit on derdeel van hun programma. De Koninklij ke Maatschappij De Schelde heeft voor de boot gezorgd: het aanvankelijk Seaswift maar later Wight Prince gedoopte prototy pe van een nieuw model schip waarmee de werf de markt hoopt te veroveren. Wat extra publiciteit is daarbij nooit weg. Het gaat om een zogenoemd surface-effect ship, een kruising van een katamaran en een luchtkussenvaartuig. Ook op ruw wa ter moet zo'n schip snel en comfortabel kunnen varen. Inderdaad, tijdens een proef vaart enkele jaren eerder stoof de Wight Prince met een snelheid van tegen de 60 ki lometer per uur over de Westerschelde. Golfslag leek hem niet leek te deren. Maar de westerstorm die januaridag verpulvert de gunstige vaareigen- schappen. De golven zijn zo hoog dat de lucht onder het schip ontsnapt. Van een snelle en comfortabele vaart is geen sprake meer. Slingerend en stampend zwoegt de Wight Prince van Terneuzen naar Vlissingen en naarmate de monding van de Westerschelde dichterbij komt, ver slechteren de omstandigheden. Aan boord grijpt de pipsneuzigheid om zich heen. Het kringgesprek met bestuurders en on dernemers wordt ingekort. Te veel deelne mers eraan proberen de gestage aanslag op hun evenwichtsorgaan te bestrijden door strak naar de horizon te kijken. Anderen zoeken onder het mompelen van veront schuldigingen op het achterschip de frisse lucht op. Onhoffelijk natuurlijk wanneer je in gesprek bent met de kroonprins, maar nood breekt wet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 80