Dag en nacht toezicht bij boren tunnel Nog 300 meter boren Schadevergoeding na gasstoring in Yerseke BEVELANDEN en THOLEN 27 Een team toezichthouders volgt het boorproces dag en nacht. Het zijn geen spion nen; ze signaleren alleen. Vorstelijke tuinen Krukeltoer motorrit Lifestyiebeurs Open dag KNRM Sacrale dans in kerkje Loods als danspaleis DONDERDAG 25 APRIL 2013 Het nieuwe verkeersknooppunt aan de westkant van de Sluiskiltunnel, ruwweg tussen Sluiskil en Hoek, met wegen van en naar de Sluiskiltunnel, de Wes- terscheldetunnel en de doorgaande weg N61 naar Hoek. foto Sky Pictures door Wout Bareman SLUISKIL - Hij stuurt de ploeg aan, die namens opdrachtgever BV Ka naal Kruising Sluiskil toezicht houdt op het boorproces van de Sluiskiltunnel. Elf toezichthouders, die volcontinu op de tunnelboorma chine aanwezig zijn en over de schouder van de boorspecialisten meekijken. Jeroen de Leeuw (35) is projectlei der Boortunnel bij BV KKS. Eer der deed hij soortgelijk werk bij de Noord/Zuidlijn in Amsterdam, de Hubertustunnel in Den Haag en de Sophiatunnel in Alblasser- dam. Soms vragen mensen hem of dat toezicht niet overbodig is; de boorspecialisten zijn zelf toch mans genoeg? De Leeuw: „Ja, maar als je een huis laat bouwen, ben je toch ook benieuwd naar de vorderingen. Dan ga je tussentijds toch ook kij ken en wacht je niet tot de opleve ring." De toezichthouders van De Leeuw zijn dag en nacht 'onzicht baar aanwezig'. Ze hebben stuk voor stuk een technische oplei ding gevolgd en zijn bij BV KKS tijdens een twee weken durende training ingewijd in alle facetten van het boorproces. De Leeuw: „Niet iedereen is bekend met de boortechniek. In Nederland kun nen we met de ervaring van twaalf boorprojecten niet echt spreken van een enorme knowhow. Vandaar die training." De toezichthouders rapporteren elke 12 uur. Aan de hand van de waarnemingen kunnen De Leeuw en zijn assistent zien waar het hapert, waar het fout zou kun nen gaan en waar onderdelen van het boorproces mogelijk moeten worden bijgesteld. „Het is natuurlijk niet zo dat wij de wijsheid in pacht hebben. De aannemer werkt met specialisten, die hun vak tot in de toppen van hun vingers beheersen. Maar die mensen zijn natuurlijk helemaal gefocust op het boren. Wij probe ren vooral het overzicht over het geheel te behouden. We bewaken de kwaliteit en kijken of de aanne mer het werk uitvoert conform de eisen die we als opdrachtgever hebben gesteld." Lijkt dat niet helemaal het geval, dan wordt direct overleg met de uitvoerders van de aannemer ge pleegd. De Leeuw: „In het begin stuit je op scepsis bij de aanne mers. Die hebben dan echt zoiets van 'toezichthouders? Vertrouw je ons niet soms'. Maar na twee weken ebt dat weg en worden on ze mensen geaccepteerd. Dan slaat het zelfs om in waardering. Ik heb het al meegemaakt dat de projectleiding van de aannemer zelf vroeg of we extra aandacht wilden besteden aan bepaalde fa cetten van het boorproces." Waar mee hij maar wil zeggen dat zijn teamleden niet opereren als spion nen en de boorspecialisten zéker niet irritant op de vingers kijken. „Iedereen is ervan doordrongen dat we dit project samen tot een succes moeten maken. En dat lukt tot op dit moment prima. De tun- nelboor heeft sinds de start nog geen dag stilgestaan. Daarmee mo gen we ons gelukkig prijzen. Bij de Westerscheldetunnel bijvoor beeld ging het minder goed. Daar werd soms wekenlang niet ge boord. Dat willen we hier voorko men." De Leeuw klopt het af. Thnnelboormachine Boorbara had gisteren nog een kleine 300 meter te gaan. De machine was 860 meter gevorderd. In één week tijd vorderde de machine 113,5 me ter. Er werden een kleine 60 tun- nelringen geplaatst. De gemiddel de snelheid liep op tot 16,2 meter per dag. En dat, terwijl de machi ne zich nog voor de helft in de las tige Boomse Klei bevindt. De komende week zal de boorma chine die kleilaag verlaten en on der de akkers op de westelijke ka naaloever in het pleistocene zand terechtkomen. De boorspecialisten verwachten dat de machine daarin met onge veer dezelfde snelheid zal vorde ren. Lukt dat, dan kunnen deze week ook de speciale ringen voor de vierde en laatste dwarsverbin ding in de tunnel worden ge plaatst. De tunnelbouwers schat ten dat Boorbara omstreeks 20 mei boven komt. door Rob Paardekam YERSEKE - Bedrijven en huishou dens uit Yerseke krijgen van Delta een schadevergoeding, omdat ze dinsdag bijna de hele dag zonder gas zaten. Volgens een woordvoerster van Delta worden bedragen uitge keerd die zijn vastgesteld in een landelijke compensatieregeling. Kleinverbruikers, waaronder de 'gewone' huishoudens' vallen, krijgen waarschijnlijk 55 euro. Be drijven kunnen ook in deze cate gorie vallen, maar het kan ook dat ze meer krijgen. „Het is nogal in gewikkeld", stelt de woordvoer ster. „Het heeft onder meer te ma ken met de metercapaciteit." Mensen hoeven zelf geen actie te ondernemen. Delta zal de bedra gen automatisch verrekenen. Wie het niet eens is met de hoogte van de compensatie, kan uiter aard bezwaar maken. Een aantal bedrijven ondervond dinsdag schade van de gasstoring. Zo kon een mosselbedrijf geen mossels koken, zat een bakker zonder werkende ovens en bleven restaurants gesloten. Delta dankt inwoners en onderne mers voor het geduld dat ze dins dag hebben opgebracht. GOES Lenie 't Hooft van het Teylers museum te Haarlem geeft een lezing over 'vorstelijke tuinen', in het buitenland en in Neder land, zoals de tuin van Stadhou der Willem III. De lezing is zon dag in Historisch Museum de Bevelanden in Goes. Aanvang is 13.30 uur, entree is 10 euro. YERSEKE Motorrijders kunnen op zater dag 27 april een toeristische rit van 180 km rijden over de Beve landen en Walcheren. Inschrij ven kan dezelfde dag vanaf 09.30 uur bij De Zaete in Yerse ke. Het inschrijfgeld bedraagt 7,50 (rijder) of 2,50 euro (duo). SINT-ANNALAND In De Wellevaete in Sint-Anna- land wordt op zaterdag een Lifes tyiebeurs gehouden. De organisa tie van de beurs is in handen van Stichting Vrienden van Siem. Er zijn onder andere ook een mode show en workshops. De beurs is tussen 10.00 en 18.00 uur gratis te bezoeken. HANSWEERT De Koninklijke Nederlandse Red- dings Maatschappij (KNRM) houdt zaterdag haar landelijke open dag. Op de Reddingbootdag is in Hansweert van alles te bele ven van 10.00 uur tot 16.00 uur. Zo kan er onder meer mee wor den gevaren op een reddingsboot. GOES In het Doopsgezinde Kerkje aan de Westwal in Goes is van daag van 19.30 tot 21.00 uur een Sacrale Dans. De dans is onder leiding van Sacrale dansdocen- te Jacqueline van der Haar. Deelname kost 10 euro. Opgave via robertjs@zeelandnet.nl of 0113 - 228993. GOES De Goederenloods van Goes is op zaterdag omgebouwd tot danspaleis. De dansavond met jaren tachtig muziek begint om 21.00 uur. Het aantal kaar ten is beperkt en zijn te reser veren bij vestigingen van Free Record Shop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79