Programma jubileum I I I 24 BEVELANDEN en THOLEN ZUSTERSTAD Zustersteden Goes en Panevezys staan vanaf vrijdag uitgebreid stil bij twintigjarig jubileum. JLm Mistral geeft je dag kleur Nu 1.099,- 7öpform Panevèzys Mistral bij de Jonge Hoek van Dijke gp 'Stedenband is nog altijd relevant' door Luc Oggel GOES - Voorzitter Antoon Andela van de Stichting Stedenband Goes-Panevezys heeft de foto's nog, van 17 april en 15 mei 1993, toen het 'vriendschapsverdrag' of ficieel met handtekeningen werd bekrachtigd in respectievelijk Goes en het Litouwse Panevezys. Vanaf vrijdag tot en met volgende week woensdag staan beide ste den uitgebreid stil bij het twintig jarig jubileum ervan. In die twee decennia is er uiter aard veel gebeurd, maar de steden band is nog altijd springlevend, zegt Andela. „In 2008 hebben we wel even in een dipje gezeten en heb ik de gemeenteraad moeten overtuigen dat we nog actief wa ren. Dat is toen gelukt." De stad Panevezys is volgens An dela indertijd min of meer 'ge prikt' als zusterstad, onder meer vanwege de ontwikkelingen die toen in die regio gaande waren. Intussen zijn er talloze projecten de revue gepasseerd en bezoeken delegaties uit beide steden elkaar regelmatig. „In het begin spitsten onze bezigheden zich vooral toe op stadsontwikkeling, maar ook op het gebied van educatie, econo mie, cultuur en welzijn hebben we wat betekend", zegt Andela. Ook is er een uitwisseling van stu denten, die uit Panevezys worden bij fruittelers gestationeerd. Cios-studenten van hier lopen in Litouwen stage. „Uit vrije wil, want ze kunnen ook naar Spanje of Zweden, dat waardeer ik", zegt Andela. Het doel van de stichting, die mo menteel draait op vijf vrijwilli gers, was en is om zoveel moge lijk van elkaar te leren. Tegen woordig gaat het meer om kennis uitwisseling dan om het brengen van goederen, want dat is niet meer zo heel hard nodig. „We heb ben nog wel kleine projecten, zo hebben we recent een snoezel- ruimte gerealiseerd in een te huis." Fietsen die hier bij het sta tion worden weggehaald en niet meer worden opgepikt door de ei genaar, gaan naar Litouwen, even als de oude computers van de ge meente. Andela geeft toe dat het 'veel een richtingverkeer is', van Goes naar Panevezys welteverstaan. „Dat is nu eenmaal zo. Het is een stad van 130.000 inwoners, die tien ste denbanden heeft te onderhou den. Om er beter van te worden, ja." Wat heeft Goes dan van Paneve zys geleerd? „Iedereen die er is ge weest, houdt van dat land. vanwe ge de gastvrijheid, de cultuur. Folklore leeft daar heel erg, zie hier maar eens jongelui aan het volksdansen te krijgen." De Stichting ontvangt jaarlijks een kleine 3000 euro subsidie van de gemeente Goes en daar moe ten de projecten van worden ge draaid. Hoewel ook de gemeente op de kleintjes moet letten, is de subsidie vooralsnog niet gesneu veld in het bezuinigingsgeweld. Andela: „Het is afwachten hoe een nieuw college en nieuwe raad daar weer mee omgaan. We zijn ook bezig om het Goese bedrijfsle ven er warm voor te maken, maar dat gaat moeizaam. Want ja, de kost gaan voor de baat uit." www.stedenbandgoes.nl decennia geleden on dertekenden Goes en het Litouwse Paneve zys hun 'vriendschaps verdrag'. STEDENBAND GOES-PANEVEZYS Drie Goese burgemeesters heb ben achtereenvolgens met de ste denband te maken (gehad): Taco Seinstra, Dick van der Zaag en René Verhulst. In Panevezys wis selt de burgemeesterspost vele De wielerclub uit Panevezys toerde tijdens een recent bezoek door de regio. malen vaker. De stichting zoekt nog 'sympaathi- santen' die een bijdrage van 25 eu ro per jaar kunnen en willen mis sen. Zij kunnen zich aanmelden via de website stedenbandgoes.nl GOES - Vanaf morgen, vrijdag, tot en met volgende week woensdag wordt uitgebreid stilgestaan bij het jubileum met diverse activiteiten, die ook deels openbaar zijn. Vrijdag komt de vijf man sterke delegatie uit Panevezys aan, on der wie de loco-burgemeester en een ouderenverzorger. Die laatste om te zien hoe de ouderenzorg in Zeeland is geregeld, zodat die ken nis ook in Litouwen kan worden gebruikt. Zaterdag is er vanaf 14.00 uur een optreden van Folkloregroep Gran- dinele uit Panevezys en Vodago uit Goes. Zondag is er een Litouwse avond in De Spinne, voor genodigden en donateurs. Voorzitter Andela van de Stichting zal daar een presenta tie houden over twintig jaar ste denband. Maandag staat er een uitgebreid bezoek aan zorgcentrum Ter Ontdek de Mistral en de nieuwste Topform collectie bij de Jonge Hoek van Dijke. De adviseurs van de Jonge Hoek van Dijke kunnen u helpen bij de juiste keuze meubelen, de stoffen, kleuren en het materiaalgebruik. "Living should be easy" is het thema van Topform en de Jonge Hoek van Dijke helpt u dit te realiseren. Bank Mistral. Deze 3-zitsbank uit de nieuwe collectie van Topform bewijst dat design niet per definitie kostbaar hoeft te zijn. De Mistral is een strakke bank met RVS pootjes. Leverbaar in meerdere maten, stofsoorten en kleuren. Van 1.299 voor 1.099 www.topform.nl de Jonge Hoek van Oijke de Jonge Hoek van Dijke Schouwersweg 7 4451 HS Heinkenszand 0113-561482 www.binnenuit.nl ril Zusterstad 'mm g van Litouwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 76