Mental-coach maakt Hoogerland sterker SPORT 33 Wiggins als kopman van Sky naar Giro Chelsea met fitte selectie naar Basel Coach Van Wijk weg bij FC Antwerp Fuentes hoort vonnis op 30 april Ophef over erehaag Arsenal voor United DONDERDAG 25 APRIL 2013 ■s Robert Lewandowski steekt vier vingers op. De spits van Dortmund was vier maal trefzeker tegen Real Madrid, foto Federico Gambarini/EPA door Koen de Vries LE CHABLE - Johnny Hoogerland krijgt bij zijn rentree tijdens de Ronde van Romandië extra hulp. Naast de bemoeienissen van de ploegleiders, de mecaniciens, de kok, de dokter en de fysiothera peut is er ook een mental-coach ac tief. Het is Sierd Nutma uit Roosen daal, de man die Hoogerland en diens vriendin Gerda Koops hielp bij de verwerking van het ernstige ongeluk dat de wielrenner uit Lan- geweegje op 3 februari overkwam. Nutma is eigenaar van Personal Expeditions, een coachings- en trainingsbureau dat zich in het be drijfsleven en de topsport bezig houdt met onder meer mentale aspecten. De import-Brabander is vanaf oktober 2012 bij Vacansoleil met mentale training en begelei ding bezig en daar kwam in fe bruari de 'missie' Hooger- land/Koops bij. Nutma bekeek met het duo wat de impact van het ongeluk op hun was. „Pas als je weet wat zo'n gebeurtenis met je doet, kun je het een plekje geven", vertelt hij. „Dat doe je niet in één keer. Daar is tijd voor nodig. Met die bewust wording zijn we verschillende ses sies bezig geweest." De tweede stap was te kijken hoe ze er in de toekomst mee om kun nen gaan. De gedachte 'dat over komt ons weer' is daarbij natuur lijk niet productief. Nutma: „We hebben samen gekeken hoe pro ductieve gedachten een ander ge voel teweeg kunnen brengen. Door middel van oefeningen krijg je zo weer grip op je emoties en gedrag." Voor stap drie was Nutma in Zwitserland „Nu Johnny weer te rug is in het wielrennen, kan hij laten zien wat hij de afgelopen pe riode geleerd heeft. Concreet: Hij moet zich op z'n taak concenre- ren en net als vroeger doen wat hij moet doen. Zonder angst of bijgedachten." Maar daar is Nutma eigenlijk nog niet tevreden mee. Hij streeft er naar dat Hoogerland mentaal ster ker uit het proces komt. Sterker dus dan voor het ongeluk. „Hij kan die vervelende gebeurtenis in zijn voordeel gebruiken, ervoor zorgen dat hij mentaal sterker dan ooit op de fiets zit." Het betekent dat de mental-coach niet voor het laatst bij een wed strijd van Hoogerland aanwezig- zal zijn. Het proces is nog lang niet ten einde, maar het einddoel ziet er wel prachtig uit. Johnny Hoogerland is blij met al le hulp. „Sierd heeft me uitste kend geholpen. Ook omdat hij voor mij een klankbord is en din gen aandraagt. De hulp van de ploeg is sowieso heel goed. Het was niet zo dat ik ergens om moest vragen. Iedereen heeft voor me klaar gestaan. Ik merkte dat ze begaan waren met m'n lot. Ook René Zweedijk uit Kapelle is heel belangrijk. Hij is ostheopaat en heeft me vanaf de dag dat ik uit het ziekenhuis kwam tot nu be handeld. Dankzij hem ben ik heel snel hersteld. Ploegleider Aart Vierhouten is zelfs nog een mid dag naar m'n trainingskamp in de Ardennen geweest. Gewoon om me een beetje te volgen en met me te praten." Johnny Hoogerland staat na de eerste etap pe in de Ronde van Romandië op plaats 113. LONDEN De Britse wielerformatie Sky heeft als verwacht in de 96e editie van de Ronde van Italië tourwinnaar Bradley Wiggins de rol van kopman gegeven. Dat blijkt woens dag uit de selectie voor de Giro. Voor Wiggins is de Ronde van Italië naast de Tour de France en Parijs-Roubaix een van zijn 'targets' van dit seizoen. De Giro begint op 4 mei in Napels en eindigt op 26 mei in Brescia. LONDEN Chelsea kan vanavond tij dens het eerste duel met FC Basel in de halve finale van de Europa League weer be schikken over Ashley Cole en Gary Cahill. Beide verde- digers hebben bijna een maand geblesseerd aan de kant gestaan. Linksback Cole kampte met een verrekte hamstring, ter wijl Cahill een kleine opera tie aan zijn knie moest on dergaan. ANTWERPEN Trainer Dennis van Wijk moet op zoek naar een nieu we club. Het bestuur van de Belgische tweedeklasser FC Antwerp besloot woensdag om de Nederlandse trainer geen nieuw contract aan te bieden. „We zetten de sa menwerking stop", liet de clubleiding weten. Met nog één wedstrijd te spelen, staat FC Antwerp op de kleurloze tiende plaats. Van Wijk (50) trad in juni vorig jaar in dienst. MADRID De rechtbank in Madrid doet op 30 april uitspraak in Operación Puerto, de om vangrijke dopingzaak rond de Spaanse arts Eufemiano Fuentes. Hij stond eerder dit jaar terecht. Tegen de arts en drie van zijn medever dachten is twee jaar cel geëist. Hij wordt be schouwd als de spil in een groot netwerk. De aanklacht in Spanje luidt 'misdaad te gen de volksgezondheid'. LONDEN Het is onzeker of de spelers van Arsenal zondag in het ei gen Emirates-stadion een erehaag vormen voor de kampioenen van Manches ter United. Robin van Persie stapte vo rig jaar na acht seizoenen over van Arsenal naar Man chester United. Vanwege de kritische geluiden uit de ach terban twijfelt de clublei ding van Arsenal of het de traditie voort moet zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67