Miljoenenplan voor detailhandel Skidöme ZEEUWSE JONGEREN Zeeuws Museum en University College Roosevelt vinden elkaar 22 ZEELAND Euthanasieruimte 66 Het gebied bij de skihal biedt kansen. Die onbenut laten, is onverstandig donderdag Algemeen welbevinden Armoede Kleuteronderwijs - Willem van Dam En plots moest ik aan Bibbertje denken. 'On ze Bip', zoals ze liefko zend door haar bazin werd genoemd. Een pinchertje was het - zo'n saucijzenbroodje op pootjes. Maar zó mocht je Bibbertje in het bijzijn van haar bazin nooit noemen. Haar Bippie was haar alles: elke dag voerde ze haar biefstuk, poulet en verse groenten. En als het kwik daalde, vlijde zij liefdevol een kruikje in haar mand. Nee, 'onze Bip' had niets te klagen. Totdat het pinchertje onherstel bare mankementen begon te vertonen. Bibbertje legde het loodje in september '83. De dierenarts be sloot dat het beter was, dat Bip pie naar het Hemelse Honden rijk vertrok. Hij gaf haar een be vrijdend spuitje, Bib werd in een met zijde bekleed kistje ge legd en naar het verre Bobel- dijk vervoerd, waar zij een mooi grafje kreeg, gezegend met wijwater en voorzien van een mooi grafschrift: 'Niemand kan jouw trouw uit onze han den nemen'. Bijna dertig jaar geleden maak te ik voor de krant een reporta ge over dierenbegraafplaatsen en huisdierencrematoria en zo ontmoette ik een mevrouw uit Goes die nog altijd in diepe rouw verkeerde over haar Bib bertje. Alles, werkelijk alles wat haar aan Bibbertje deed herinneren, koesterde ze: Bip- pies nageltjes, Bippies botjes, Bippies kiesjes. En, echt waar, ze was zelfs van plan naar Lour- des af te reizen om daar voor Bippies zielenheil te bidden. Nooit meer aan Bibbertje ge dacht. Tot ik deze week op de internetsite van de PZC een fo to zag van een kamertje met een bruine zitbank, een paar groene kussens en twee narcis sen in het raamkozijn. Het be trof hier, zo meldde de begelei dende tekst, de nieuwe eutha nasieruimte van een dierenart senpraktijk in Zierikzee, waar baasjes en bazinnetjes terecht kunnen om in alle rust af scheid te nemen van hun gelief de hond, hamster, poes of pape gaai. Een euthanasieruimte in een dierenartsenpraktijk. Kan het nog gekker? Jazeker, dat kan. Denk maar aan Bibbertje. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Henk Boot TERNEUZEN - Projectontwikkelaar Olivier Beherman van Health In- vest in Antwerpen wil vaart zetten achter zijn plan om oostelijk van wintersportcentrum Skidöme een grootschalig detailhandelscentrum te bouwen met enkele honderden parkeerplaatsen. Hij heeft het plan al eerder bij de gemeente ingediend. Met de bouw van het centrum is onge veer 6,5 miljoen euro gemoeid. De eerste belangstellende heeft zich volgens Beherman al gemeld: de exploitant van een tuincen trum. Het detailhandelscentrum beslaat, volgens het plan, 9750 vierkanter meter. Het gaat om de tweede fase van bebouwing in de Koegorspolder. BAM Utiliteits bouw zou het project willen uit voeren. Beherman is ontwikkelaar en eige naar van wintersportcentrum Skidöme (het vroegere Snowba- se). Het nieuwe plan was vorig jaar al gereed. Maar door het fail lissement van de bv's die belast waren met het beheer en de ex ploitatie van de skihal, stagneerde de verdere procedure. Nu Beher man in Nicky Broos een nieuwe exploitant heeft gevonden voor Skidóme, pakt hij de draad weer op. Op de grond die hij in de Koe- gorpolder bezit, rust nu nog een agrarische bestemming. Wil hij zijn plan doorzetten, dan moet het bestemmingsplan worden ge wijzigd. „Ontwikkelingen staan, ook in Terneuzen, niet stil. Er wordt, met het oog op de Sluiskil tunnel, momenteel hard gewerkt aan onder meer de nieuwe we genstructuur. Binnen afzienbare tijd is de Koegorspolder het hart van Zeeuws-Vlaanderen met ver bindingen die leiden jiaar Vlaan deren en Midden-Zeeland. Het ge bied rond de skihal biedt kansen. Die onbenut laten zou, ook in de optiek van de gemeente Terneu zen, zeer onverstandig zijn", meent Beherman. Ook AVV Beheer Terneuzen bv, die in de Koegorspolder ruim vijf hectare grond bezit (voorheen van AM Wonen) vindt dat de ge meente Terneuzen op korte ter mijn keuzes moet maken voor de ontwikkeling van een stedelijke randzone bij de Koegorspolder. Tot op dit moment wil de ge meente Terneuzen alleen groot schalige detailhandel toestaan in het plangebied Kenne- dylaan-West, vlak bij het stads centrum. De gemeente praat daar al jaren met ontwikkelaars La- foma en bouwbedrijf Van der Poel. Maar het wachten is op een concreet exploitatieplan. Beher man denkt dat er meer kansen lig gen voor de Koegorspolder dan voor Kennedylaan-West. „Maar de gemeente moet dan wel kno pen doorhakken." Olivier Beherman In Zeeland worden net zo veel kinderen gevaccineerd als in Letland en gaan evenveel kinderen naar de kleuterschool als in Oostenrijk. De Zeeuwse jongeren zijn over het algemeen gelukkiger dan hun leeftijdsgenoten in onder meer Flevoland en Noord-Holland, maar minder gelukkig dan kinderen in Overijssel en Gelderland. Dat blijkt uit cijfers over het welbevinden die het Nederlands Jeugdinstituut (NJI) woensdag publiceerde. De gegevens zijn gebaseerd op recent internationaal onderzoek van UNICEF over het welzijn van kinderen in ontwikkelde landen. Ranglijst 1 Overijssel 2 Gelderland 2 Noord-Brabant 4 Friesland 5 Zeeland 5 Utrecht V Drenthe 3 Limburg 9 Groningen 9 Zuid-Holland Noord-Holland <]2 Flevoland De gemiddelde rangorde op de 5 onderdelen: - materieel welbevinden - gezondheid en veiligheid - onderwijs - gedrag en risico's - huisvesting en omgeving Hoe lager het cijfer, hoe tevredener de jongeren Het percentage kinderen dat leeft in een huishouden met een inkomen onder de lageinkomensgrens. Het percentage zuigelingen dat ingeënt is tegen D(K)TP. Het percentage 4- en 5-jarigen dat naar de (basis)school gaat. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het Zeeuws Mu seum en University College Roose velt (UCR) in Middelburg hebben elkaar gevonden in een samenwer king. Studenten doen praktijkerva ring op in het museum, dat op zijn beurt profiteert van het verrichte onderzoek. UCR biedt het vak Museum Stu dies aan. „We zijn een academi sche opleiding, dus dat resulteert vaak in boekenkennis", zegt Maan Leo, hoofd communicatie van UCR. „Het Zeeuws Museum heeft juist alle praktijkkennis. Het is geweldig als studenten daarvan kunnen leren en op die manier praktische ervaring opdoen." Dat gebeurt momenteel met twin tig studenten in de aanloop naar de tentoonstelling Bescherm mij die vanaf 8 juni is te zien. De stu denten doen onder meer onder zoek naar collectiestukken en den ken mee over thema's. De betrokkenheid van UCR is voor het Zeeuws Museum 'een welkome aanvulling', zegt direc teur Marjan Ruiter. „Onderzoek is een van onze kerntaken, maar onze wetenschappelijke basis is smal. We zitten vaak met te wei nig handen en hebben geen geld om onderzoekers in te huren. Door de samenwerking kunnen we meer onderzoek doen. Het is echt een win-winsituatie." De samenwerking past ook in het streven van zowel UCR als het museum om zich nadrukkelijk op de directe omgeving te richten „We zijn een internationaal insti tuut, maar willen tegelijkertijd de band met Zeeland versterken", zegt Maan Leo. „Het is goed als studenten hun ideeën bijdragen aan de gemeenschap." Het stre ven is de samenwerking over twee jaar, als Museum Studies weer bij UCR op het programma staat, een vervolg te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60