Zeeland in oude kaarten UIT 11 Het stormt in het muZEEum in Vlissingen. Met ingang van ko mend weekeinde zijn er negen grootformaat foto's - één bij an derhalve meter - van schepen op een stormachtige Noordzee te zien. Gemaakt door Herman IJsseling. DONDERDAG 25 APRIL 2013 Storm in het muZEEum door Jan van Damme Zeeland in kaart, in de tijd dat de provincie op maritiem gebied nog een driftig partijtje meeblies. In Stadhuismuseum De Vierschaar in Veere wordt vandaag de tentoonstelling 'Zeeland Boven' geopend. Er worden 34 ge drukte zee- en landkaarten van Zeeland getoond, de oudste uit 1482, de jongste uit 1744. Burgemeester Rob van der Zwaag verricht de openingshandeling. De expositie is onderdeel van de manifes tatie 'Koninklijke Marine 525 jaar', die afge lopen januari begon. Veere was de eerste Admiraliteit van Nederland en vanaf 1487 de belangrijkste vlootbasis van de Neder landen. Volgens historici mag de stad zich tooien met de titel 'bakermat van de Ne derlandse zeemacht'. Twee particuliere verzamelaars namen het initiatief voor de tentoonstelling. Volgens Peter Blom van het Zeeuws Archief geven hun kaarten een mooi beeld van de ont wikkeling van de provincie. En verder: „Het is een bijzonder idee dat deze kaar ten destijds ook door reizigers moeten zijn gebruikt. Zo kan iemand als Erasmus er best gebruik van hebben gemaakt." Op de kaart van Frans Hoogenberg uit 1579 is duidelijk te zien dat vrijwel geheel Noord-Beveland en het middendeel van Zeeuws-Vlaanderen verdronken waren. Overstromingen waren meestal het gevolg van stormvloeden in combinatie met door militaire inundaties verzwakte dijken. Expositie 'Zeeland Boven': vanaf zaterdag 27 april t/m 31 oktober 2013 in Stadhuismuseum De Vierschaar in Veere. Kaart van Frans Hoogenberg, 1579. Storm op de Noordzee, luchtfoto Herman IJsseling door Jan van Damme Hij is gespecialiseerd in lucht foto's van schepen in zwaar weer. Hij richtte in 1984 het bedrijf Flying Focus in Bussum op, en legde zich toe op maritieme luchtfoto grafie: scheepvaart en boor eilanden. Het bedrijf vliegt vanaf Hilver sum en Texel. Op het Waddeneiland heeft hij een eigen hangaar met drie vliegtuigen. Eén lichte éénmotorige, één iets zwaardere eenmotorige, en tenslotte een in 2004 aan geschafte tweemotorige Cessna Skymaster die in onderhoud is op vliegveld Mid den-Zeeland. Dat laatste toestel is geschikt voor stormfotografie, er kunnen vluchten gemaakt worden tot en met windkracht 10. Op Hilversum staat ook een éénmotorig vliegtuig gestationeerd. Het begon allemaal begin jaren negentig, toen IJsseling (48) een proefvaart van een schip moest fotograferen. Het stormde, en de schipper stuurde recht tegen de golven in. Dat leverde zulke spectaculaire beelden op, dat besloten werd van de stormfotogra fie een specialisatie te maken. „Ik denk dat we de enigen ter wereld zijn, die dat op de ze schaal doen", zegt IJsseling. Hij houdt vanaf september de weerberich ten goed in de gaten. Zo vaak stormt het na melijk niet. Afgelopen winter werd er enke le keren windkracht 8 genoteerd. Op 25 no vember 2012 meldde het KNMI windkracht 9. „We maken zo'n 250 vluchten per jaar. Daar zitten gemiddeld niet meer dan vier stormvluchten tussen." Het risico van het tijdens een storm vlie gen valt volgens hem mee. Taxiën vraagt aandacht, met een windvlaag kan het vlieg tuig over de kop worden geblazen. IJsseling kiest een vliegveld op basis van de wind richting, zodat hij een veilige landingsbaan heeft. Het toestel vliegt boven zee tussen de 50 en 150 meter hoog. Als er foto's ge maakt worden is de vliegsnelheid 80 kno pen, zo'n 150 kilometer per uur. Tegen de wind in is dat in realiteit beduidend min der snel. De Cessna heeft vier fotoluiken. „Ik bekijk samen met de piloot de beste aanvliegrou te. Je moet de foto maken op het moment dat de golf op het schip klapt. We vliegen meestal boven de Noordzee, ten noordwes ten van Texel. De zee is daar betrekkelijk ondiep, zodat je een korte, maar wel hoge golfslag krijgt. In november 2007,hebben we de heftigste storm gevlogen met noord west 10 en golven van wel zestien meter hoog." Eén keer heeft hij meegemaakt dat een schip door een gebroken roerketting in nood verkeerde. Hulp blijft volgens de foto graaf een taak van de kustwacht. Als het zo uitkomt kan hij hooguit een rol spelen tij dens een zoekactie. De expositie Storm, luchtfotografie van schepen in zwaar weer, is vanaf 26 april tot 11 augustus te zien in het muZEEum Vlissingen. Zie ook: www.flyingfocus.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51