66 Je mocht tot voor kort je hoofd niet boven het maaiveld uitsteken 4 BINNENLAND ONDERWIJS Scholen doen te weinig moeite om goede en excellente leerlingen te stimuleren. Zorgen om aantal verkeersdoden Dreiging in Leiden lijkt geweken Wit T-shirt of witte ballon op Dam mag vragen over de mediacode DEN HAAG Het aantal verkeersdoden is vorig jaar licht gedaald naar 650, maar dat is geen reden tot juichen. Volgens de Stich ting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid stagneert de daling de afgelo pen drie jaren. De ANWB wijst op het gestegen aantal gewonden. De Fietsersbond vindt het zorgelijk dat het aantal verongelukte fietsers gelijk bleef LEIDEN De dreiging in Leiden lijkt te zijn geweken. De autori teiten hebben 'een sterk ver moeden' wie zondag een dreigbericht op internet heeft geplaatst. Het gaat om een jongeman die in Leiden op een middelbare school zat, maar nu in Costa Rica verblijft. Daarom kan hij zijn dreiging niet uitvoeren. De verdachte is nog niet op gepakt. AMSTERDAM Individuen mogen op 30 april op de Dam een wit T-shirt dragen met een kriti sche tekst over de monar chie, een witte ballon dra gen of met een witte zak doek zwaaien. Dat is de uit komst van een gesprek dat burgemeester Eberhard van der Laan van Amsterdam gis teren had met vertegenwoor digers van het Nieuw Repu blikeins Genootschap. De re publikeinen hebben wit ge kozen als actiekleur voor 'minder monarchie'. Demon streren met meerdere men sen is op de Dam niet toege staan, alleen op zes aangewe zen plekken. Iemand die op de Dam alleen staat en boe roept of een spandoek met een kritische tekst bij zich draagt, zal ongemoeid wor den gelaten. „Als je echter 250 vrienden oproept om al lemaal op de Dam te gaan staan met een witte ballon, is het een demonstratie." Al zal de politie dan 'relaxed en redelijk' optreden. Inspectie: meer klasse door Patrick Wiercx UTRECHT - Nederlandse scholen presteren voldoende, maar kun nen veel beter. Daarom moet het onderwijs niet langer genoegen nemen met middelmatigheid. Dat staat in het jaarverslag van de onderwijsinspectie. Minister Bus- semaker van Onderwijs nam dat gisteren in ontvangst. Het onderwijs in Nederland is doorgaans in orde. Er is winst ge boekt: het aantal zwakke en zeer zwakke scholen is teruggedron gen. De scholen die altijd voldoen de hebben gepresteerd, boeken echter nauwelijks vooruitgang. Ze zijn te makkelijk tevreden en to nen een te laag ambitieniveau, oordeelt de inspectie. „Er zijn te weinig scholen in het basisonder wijs en het voortgezet onderwijs die er bovenuit springen", zegt woordvoerder Jan-Willem Swane. De inspectie heeft plannen om volgend schooljaar met een lijst te komen van excellerende scholen. Swane: „De vraag is nog hoe we dat kunnen doen." Als de scholen niets ondernemen, wordt gevreesd dat de Nederland se ambitie om tot de top van de mondiale kenniseconomie te be horen, niet wordt gehaald. Het is van oudsher een typisch Nederlands cultureel verschijnsel om weinig op te hebben met uit- Professor Theo Wubbels Percentage leerlingen per gemeente dat een vwo-diploma haaide t.o.v. alle eindexamenkandidaten in het voortgezet onderwijs in 2012. blinkers, zegt onderwijskundige professor Theo Wubbels van de Universiteit Utrecht. Hij consta teert dat dat gedrag aan het veran deren is. „Je mocht tot voor kort je hoofd niet boven het maaiveld uitsteken, want anders beging je een doodzonde in Nederland. In de sport zie je voetballers met mil joenensalarissen, dat was eigen lijk altijd de uitzondering." Toch raakt het volgens hem meer geaccepteerd dat iemand streeft naar het beste en daarin ook gesti muleerd wordt door zijn omge ving. De inspectie waardeerde scholen zelf altijd met voldoende, zwak en zeer zwak. Daaruit bleek dat ze zelf'voldoende' ook mooi genoeg vond. „En dan zie je dat de inspectie daar nu ook anders over is gaan denken." Wubbels pleit voor een categorie 'goed'. „Als de helft van de scho len die nu voldoende scoort, voor de term 'goed' gaat en dat ook be haalt, dan zetten veel scholen een belangrijke stap." Om een slag te maken moet de kwaliteit van leerkrachten om hoog, schrijft de inspectie in het jaarverslag. De tendens is nu om gekeerd. Het aantal leraren op de basisschool dat regelmatig ontoe reikend lesgeeft, is toegenomen van 2 naar 11 procent. Ook het voortgezet onderwijs mag aan zelfreflectie doen. „Leerlingen zijn te weinig actief bij de les be trokken, er is weinig variatie in lesvormen en er is te weinig af stemming op de leerbehoeften van leerlingen", aldus de inspec tie. Ze merkt op dat na- en bij scholing nu een zaak is van de do centen zelf. Dat initiatief hoort bij de werkgever te liggen. In een reactie noemt de PO-raad, de belangenorganisatie van het ba sisonderwijs, de afname van het aantal zwakke scholen spectacu lair. „Gezien de omstandigheden presteert het basisonderwijs bo vengemiddeld. Daar mogen we trots op zijn", zegt voorzitter Ri- na den Besten. De VO-raad erkent dat er tekort komingen zijn in het voorgezet onderwijs. Volgens de raad heeft de nadruk bij de scholen de laat ste jaren sterk gelegen op de leer opbrengsten en minder op het on derwijsproces. Aandacht voor de uitblinkers moet er zeker komen. Tegelijker tijd is het onderwijssysteem nog altijd erg gericht op de gemiddel de leerling. „Dat maakt het moei lijk om recht te doen aan verschil len tussen leerlingen", meent de VO-raad. De inspectie heeft zich ook gebo gen over de resultaten van Neder landse studenten in België. Stude ren kost er 600 euro per jaar, te genover 1.800 euro in Nederland. Maar de resultaten van de Neder landers zijn niet goed. In universi teitsstad Leuven haalt 18 procent van de Nederlanders het eerste studiejaar, tegenover 43 procent van de Vlamingen. 5 De Rijksvoorlichtingsdienst sleept Nieuwe Revu voor de rechter. Het blad publiceerde enkele privé- foto's van prinses Amalia en schond daarmee de mediacode. door Hub Dohmen Waarom is het volgens de A Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) strafbaar om foto's van prinses Amalia te publiceren? Met de publicatie van foto's van prinses Amalia op het hockeyveld en met haar ouders op stap in Am sterdam, zou de mediacode wor den geschonden. „Deze foto's ma ken inbreuk op de persoonlijke le venssfeer van leden van het Ko ninklijk Huis", aldus de RVD in een toelichting. De dienst heeft daarom besloten een bodemproce dure tegen het tijdschrift te star ten. 2 Wat is de mediacode? De mediacode is acht jaar geleden eenzijdig door het koningshuis in gesteld om het privéleven van de Oranjes te beschermen. In ruil voor enkele officiële fotoshoots per jaar mogen privégebeurtenis- sen van de familie niet worden vastgelegd én gepubliceerd. Bij overtreding van de regeling volgt uitsluiting van de officiële fotoses sies en in het uiterste geval juridi sche vervolging. Thomas Bru- ning, algemeen secretaris van journalistenvakbond NVJ: „De mediacode is een zelfverzonnen regeling door de Rijksvoorlich tingsdienst, die geen enkele juridi sche basis heeft." De regeling tast volgens de beroepsorganisatie de persvrijheid aan. De mediacode is bovendien omstreden, omdat er geen enkel overleg is gepleegd. Bruning: „De regeling is opge legd." Met enige regelmaat dreigt de RVD een van de media in de ban te doen of voor de rechter te slepen voor het schenden van de mediacode. 3 Waarom heeft tijdschrift Nieuwe Revu besloten het voorschrift van het koningshuis aan de laars te lappen? Hoofdredacteur Erik Noomen: „We willen een maatschappelijke discussie aanzwengelen over de verouderde mediacode. Dat past wel een beetje bij het tegendraad se karakter van ons tijdschrift. We hebben gekozen voor onschul dige, positieve foto's die het ima go van het koninklijk huis alleen maar versterken. Wat is er mis met twee foto's van Amalia op het hockeyveld? We zien de Oran jes regelmatig aan de kant van een sportveld. En dan is het toch leuk om Amalia als aanvoerder be zig te zien?" 4 De mediacode is omstreden. Toch heeft de hoogste rechter nog nooit een uitspraak gedaan over de wettigheid ervan. Bruning (NVJ): „Wij willen graag dat de hoogste rechter voor eens en altijd duidelijkheid schept. Wij willen graag journalisten steunen die een zaak tot in de hoogste instantie uitvechten. De laatste keer dat we het hebben aangeboden was toen het interna tionaal persbureau AP in het nieuws kwam door foto's van het gezin van de kroonprins in de sneeuw in Argentinië." AP heeft het er uiteindelijk bij laten zitten. Bruning: „Uit onderzoek van Tjeerd Schiphof voor de jaarlijkse persvrijheidmonitor, die volgen de week wordt gepresenteerd, blijkt nog eens dat er geen juridi sche basis voor de code is. Dat was ook de strekking van een eer dere uitspraak van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens." 5 Legt Nieuwe Revu de mediacode nu definitief naast zich neer? Hoofdredacteur Noomen van Nieuwe Revu: „Nee, het blijft een eenmalig iets om de discussie over dit onderwerp aan te zwen gelen. We hebben een punt ge maakt en het is niet onze bedoe ling een hetze tegen het konings huis te starten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4