AJuMST UIT 9 SCHOUW Nico Out Het decor als medespeler. Le vert dat meerwaarde en een boeiende ervaring? Ik ging naar twee plekken waar dat het ge val zou kunnen zijn: De Bewaer- schole en Mon Capitaine. Zee, violen en een glijorgel in een Wagenhuis bij de WESTERSCHOUWEN Kalm geruis, rode kano's dansen over golven op het geluid van een boerenproduct Computergestuurd Twee mensen stemmen hun viool U geeft het startsein Laat u zich mengen in een dagelijks concert op Glissando Arioso DONDERDAG 25 APRIL 2013 Heieen van den Hooven maakt kunst om te voelen Heleen van den Hooven is landschaps architect, maar verlegde haar schep pingsdrang naar het verbeelden van natuur en exotische culturen in vilt. Zij exposeert momenteel recent werk geïnspireerd op Zeeland. Je ziet zee, land en lucht in soms rijkgescha keerde en soms ingetogen 'schilde rijen' van vilt die je mag voelen. T/m 26/5. Kunst Vorm, Fort den Haakweg 16, Vrouwenpolder. Wo. t/m za. 12.00 -17.00 uur. Verwondering over de schepping in Vlissingen 'In den beginne' is de eerste tentoon stelling uit reeks gebaseerd op het scheppingsverhaal. Geen bijbelillustra tie, maar een soms nieuwe beleving van hemel en aarde, licht en leven. Met ruimte voor fantasie. Zo toont Jeroen Kuster een dreigend leger van wezens die zo uit een horror SF-film kunnen zijn gestapt. Ook werk van Diana Ramaekers en Rob Moonen. T/m 9/6. deWillem3, Oranjestraat 4, Vlissingen. Do. t/m zo. 13-17uur. T/m 19/6. Covra N.V., Spanjeweg 1 Nieuwdorp. Ma. t/m vr. 8.30 -17.00 uur. T/m 2/6. Marie Tak van Poortvliet Mu seum, Ooststraat 10a, Domburg. Di t/m zo 13.00 -17.00 uur Tjarko ten Have (1947-2003) reali seerde in relatief korte tijd een in drukwekkend oeuvre met vooral por tretten, naakten en landschappen. Hij werd bekend met portretten van top sporters en jazzmusici. Hij wist met brede penseelstreken als een moder ne Frans Hals beweging te vatten in dynamische composities. Van 4 t/m 11 mei is Domburg weer een drukbezochte kunstenaarskolo nie. Zo'n 30 schilders en fotografen zijn veelal buiten aan het werk. Met liefde voor het metier en met vak manschap verbeelden zij uiteenlopen de aspecten van de badplaats in de taal van de moderne traditie, 60 wer ken uit 2004-2012 zijn nu al te zien. Tjarko ten Have was 'schilder pur sang' Jubileumexpositie Schildersweek Domburg Met een witte verflaag bedekte bakstenen verwijzen naar patroon van gemetselde muren. Nylondoeken in de kelder van Mon Capitaine. Soms wordt decor medespeler Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. Kunst die een dialoog aangaat met de ruimte van het ge bouw. Je leest het vaak tegen woordig. Het betekent dat tentoonstellingsruimten niet zomaar gebruikt wor den om smaakvol beelden en schilderijen te tonen. Soms gaat het er zelfs om dat de kunst je een andere kijk geeft op de ruimte waar die staat of hangt. Leon Riekwell (1949) en Sigmund de Jong (1962) exposeren in de Bewaerschole. Hun schilderijen, abstracte composities, hangen gewoon aan de wand, maar niet allemaal op ooghoogte. Ze zijn zeer verschillend. Die van Riekwell ogen informeel. Hij brengt witte of zwarte lak aan op een dra ger van lood. De compositie komt tot stand door toeval of door niet schilderkunstige handelingen zoals het bewegen van het beeldvlak. Eén van de werken bestaat uit zwarte vlekken, uitsparingen in de witte lak. Uitgangspunt was een verzameling kas tanjes op de grond bij de boom voor de ex positieruimte. Riekwell legde de composi tie vast en bracht hem over naar het schil derij. Door al zijn werk heen speelt de te genstelling ratio - toeval. Het lood en de in dustriële lak zijn afkomstig uit de wereld van wetenschap en techniek. Het beeld komt bij toeval tot stand en is geworteld in de natuur. De opbrengst is een synthese waarin de natuur 'overwint' met toevallige ordening en onregelmatig spiegelende op pervlakken als gevolg. Met de ruimte van de Bewaerschole heeft het werk minder te maken dan je zou verwachten. Behalve de met een witte verflaag bedekte bakstenen op de vloer, die verwijzen naar het gemet selde patroon waaruit de muren zijn opge bouwd. De Jong hangt strak uitgevoerde 'schilde rijen' op die bestaan uit dunne aluminium balkjes, voorzien van een kleurcoating. Ho rizontale banen zwart wisselt hij af met ge lijke banen ingetogen groen of helder wit. De zijkanten zijn open, zodat de ruimte als het ware door het schilderij heen loopt. Verhoudingen en uitvoering zijn perfect. Het materiele wordt bijna onstoffelijk, ab stracter kun je niet werken. Als dialoog tus sen toeval en perfectie, natuur en techniek vind ik het een geslaagde en mooi ingerich te tentoonstelling. Maar een andere kijk op de ruimte op zich zie ik er niet aan af. Hoewel niet speciaal voor de kelder van Mon Capitaine gemaakt is de installatie die Marinus van Dijke (1952) daar toont sterker met de ruimte verbonden. Al zijn werk toont de steeds veranderde aanblik van een duinvallei op Schouwen-Duiveland. Hij legt ze vast in foto's, tekeningen, grafiek, schilderijen, reliëfs en boeken. En in films. Hij projecteert nu 14 korte films met 2 bea- mers op vier speciaal ontwikkelde nylon doeken. Het zijn registraties van regen en sneeuw, afgewisseld met door hem zelf ver oorzaakte neerslag met water en verf op de vloer van zijn atelier. Je ziet de beelden zes keer, want ook de muren vangen ze. Water druppels verdichten zich tot een grijs gor dijn of trekken lijnen door de nacht. De wind waait woest het water tot een kol kend oppervlak. De ateliervloer wordt be sneeuwd met verf, een vel papier vangt spetters. Samen met het geluid - ruisen, spetteren, klateren, druppelen - biedt dat een boeiende ervaring, die door de ruimte letterlijk reliëf krijgt. Zo speelt Van Dijke natuur, architectuur en kunst geraffineerd tegen elkaar uit tot een ervaring die me meeneemt in verwondering. Ik ben zowel heel erg daar in die kelderruimte als heel erg weg uit mijn dagelijkse bestaan. 'Tussen Kunstmatige en Natuurlijke Neerslag'. Marinus van Dijke, Mon Capitaine, Kinderdijk 56, Middelburg. Zo. 14.00 - 17.00 uur. T/m 28/4. 'Connected #1, One Square Metre'. Sig mund de Jong en Leon Riekwell. Bewaerschole, Weststraat 18, Burgh Haamstede. Wo. t/m zo. 14.00- 17.00 uur. T/m 5/5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49