8 UIT Op toneelgebied is de Zeeuw se koek voor dit seizoen al weer bijna op. In het schamele aanbod valt alleen nog De Huis vrouwmonologen op. „En is dat dan nog wel toneel?" St David's Minstrels zingen klassiek tot spirituals Het Zeeuws-Vlaams mannenkoor St. David's Minstrels ontleent zijn naam aan Sint David, beschermheilige van Wales. Dat is het land van herkomst van de oprichter en eerste dirigent van dit koor, David Eynon. Het eenen dertig koppen tellende koor staat nu onder leiding van Mare Baertsoen en brengt een programma met klassiek werk, musicalstukken en spirituals. Zondag 28 april, Ned. Hervormde kerk, Retranchement, 11.00 uur. Jaren 60-muziek weerklinkt bij The Flying Electra's The Flying Electra's is de voortzetting van een uit Goes e.o. afkomstige groep met dezelfde naam, die met succes gitaarmuziek en zang van die tijd bracht. Na een onderbreking van ruim 40 jaar zijn de mannen in bijna originele bezetting in 2006 weer gaan spelen. Met hernieuwd enthou siasme brengt de band voor breed publiek een brok jeugdsentiment. Zondag 28 april, 't Kerkje, Ellewouts- dijk, 14.30 uur. Larry His Flask doen snel even Zeeland aan Wat in 2003 begon als een driemans punkrockband groeide uit tot een door country, gypsy, blues en punk beïnvloed zesmans gezelschap: Larry His Flask. De groep geeft slechts drie clubshows in Nederland en doet daarnaast snel even Zeeland aan. Met country, folk en bluegrass klinken mandoline, accordeon en trompet bij Larry His Flask echt rock'n roll. Zondag 28 april, De Piek, Vlissingen, 21.00 uur. Les Amis opent breed scala aan muzikale mogelijkheden Marina Eckhardt (mandoline) en Mon ty van Belzen (accordeon) treden vaak op als duo Follie a deux. Soms voegt gitarist Ron Leendertse zich bij dit tweetal, dan noemen ze zich trio Les Amis en ontstaan er nieuwe muzi kale mogelijkheden. Het repertoire biedt Zuid-Amerikaanse choro's en tango's, Italiaanse volksmuziek en een knipoog naar Django Reinhardt. Woensdag 1 mei, Dorpskerk, Oostka- pelle, 20.00 uur. Murth Mossel brengt avond met humor en boodschap Volgens cabaretier Murth Mossel moet er meer gelachen worden, moe ten we positiever in het leven staan en meer genieten. Dit is de onderlig gende boodschap in zijn voorstelling 'Gunstige ligging ten opzichte van de wereld'. Daar trekt hij al sinds sep tember mee langs de Nederlandse za len. Mossel belooft een avond vol hu mor én diepgang. Woensdag 1 mei, Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur. Zo kan toneel niet echt floreren Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Overal in Nederland zal het theaterseizoen nog lo pen tot eind juni. In Zee land is het - op een paar klassieke concerten na - al in mei gedaan met de pret. En tot die tijd mag ik u nog één toneelvoorstelling aanprijzen. Vandaar dat deze bijdrage voorlopig de laat ste in de reeks is. In plaats van te klagen zal ik maar meteen toegeven dat de toneelza len de laatste jaren vaak maar half gevuld waren (of erger) en dan nog hoofdzakelijk met grijze haren. Zo kan toneel natuurlijk ook niet echt floreren. Een beetje vreemd is het wel. Ik weet welis waar niet goed hoe het in de rest van Ne derland gesteld is (ik hoor niet veel gewee klaag), maar van België weet ik dat wel. En de feiten zijn veelbelovend. Ik heb deze week moeten 'knokken' om op een doorde weekse dag nog een kaartje te bemachti gen voor de wat-als Romeo en Julia in de Bourla. Ergens hoog op het derde balkon. En onlangs werden de cijfers bekendge maakt van NT Gent: in tien jaar tijd zijn de bezoekersaantallen van het Gentse stads theater meer dan verdubbeld van 72.000 naar 155.000 nu! Noortje Herlaar, Lotje van Lunteren en De grote vraag is dan natuurlijk: zal méér toneel méér bezoekers opleveren, of zullen méér bezoekers tot méér toneel leiden? Kip of ei? En het antwoord is even simpel als het in de oren van onze zuinige overhe den onwelgevallig zal zijn. Bij gebrek aan visie is het verschijnsel 'marktwerking' el ke keer opnieuw een heerlijk zelfbevesti- gend excuus. Zeeland is een muziekprovincie geworden. Bij de twee grootste 'aanbieders' Theater- verkoopzeeland en Cultuurpodia Zeeland vind ik in de maand mei 31 populaire en 22 klassieke muziekvoorstellingen (de laatste in monopolie bij Theaterverkoopzeeland). Bij het 'onafhankelijke' De Wegwijzer dan Tol (vlnr) in De huisvrouwmonologen. nog vijf. Dat wil zeggen 58 voorstellingen in één maand, niet eens de drukste. Niet slecht, volop keus voor iedere smaak. Daar staan tegenover: acht cabaretvoorstellingen en welgeteld één toneelstuk. En is dat dan nog wel toneel? Op 2 mei komt De Huisvrouwmonologen naar de Stadsschouwburg van Middelburg. Dat is 'een humoristische en herkenbare voorstel ling over 'alles goed willen doen'; gezin, carrière, opvoeden, 10-minutengesprekken en netwerken'. Daarin drie vrouwen, één die nog aan kin deren moet beginnen, één die er een huis (en misschien de buik) van vol heeft en één die kampt met het lege-nest-syn- droom. We volgen ze vier jaargetijden lang, in al hun frustraties, in hun kleine triomfen, in hun zorgen en vreugden. Ge speeld door drie actrices die vooral bekend zijn van het scherm: Henriëtte Tol (o.a. GTST, Niemand de deur uit! en Keyzer De Boer Advocaten), Noortje Herlaar (o.a. Moe der ik wil bij de revue) en Lotje van Lunte ren (o.a. De ontmaskering van de Vastgoed- fraude en De gelukkige huisvrouw, maar ook heel veel knappe toneelrollen). De Huis vrouwmonologen is geschreven door Volks krant-columniste Sylvia Witteman, die voor die krant voor een groot publiek die schrijft over het hectische leven en de las ten en lusten van de moderne, werkende vrouw. Dat alles onder het motto 'Steeds meer erbij, nooit iets eraf. Die co lumn-blik zorgt gegarandeerd voor hilari sche momenten en zou het stuk kunnen doen overhellen naar cabaret. Anderzijds neemt het leven van alle drie een belangrij ke wending en dus moeten ze wel naden ken over de zin daarvan. En dat is dan na tuurlijk weer het typische domein van het toneel. Van de cabaretvoorstellingen zijn de twee van 'oudjaarconferencier' Guido Weijers (2 mei Krabbendijke, 17 mei Vlissingen) al uit verkocht. Als ik u mag tippen: Richard Groenendijk met Alle dagen (2 mei, Mythe, Goes) of Kristel Zweers met Puur (17 mei, De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland). De Huisvrouwmonologen, donderdag 2 mei, Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48