Etappes Eneco Tour krijgen meer vorm Overheid beschuldigt Armstrong van fraude Johnny Hoogerland valt aan in Romandië 32 SPORT CHAMPIONS LEAGUE Borussia Dortmund staat met één been in de finale van de Champions League na zege op Real Madrid. door Jan Martens BREDA - Op een persbijeenkomst in Oosterhout werden woensdag de eerste contouren van de Eneco Tour 2013 zichtbaar. De start van de etappewedstrijd door Neder land en België, die andermaal mee telt voor de World Tour, is op maandag 12 augustus in het West-Vlaamse Koksijde. De finish- plaats van die openingsetappe is ook in West- Vlaanderen, maar de exacte locatie is nog onduidelijk. Een dag later gaat de de tweede etappe van Oost-Vlaanderen naar Brussel. Na de derde rit tussen Oosterhout en Schouwen-Duive- land is de start van de vierde etap pe op donderdag 15 augustus in Essen. Vanuit die Belgische grens plaats trekt het peloton opnieuw Brabant in, maar over de exacte route bestaat nog geen duidelijk heid. „Wij zijn nog in gesprek met verschillende kandidaten voor de finish van de vierde rit", zei assistent-koersdirecteur Her man Brinkhof gisteren. De finale is al wel grotendeels uit getekend. Op vrijdag 16 augustus is er een 13,2 kilometer lange indi viduele tijdrit in Limburg rond Sittard-Geleen. Daags nadien staat er een volledig Belgische etappe op het programma met start in Riemst en finish in Wallo nië. „Waar Philippe Gilbert zich thuisvoelt", aldus Brinkhof eningszins cryptisch. „Die etappe wordt onze koninginnenrit met beklimmingen die bekend zijn uit de Waalse Pijl en mogelijk Luik-Bastenaken-Luik." De Eneco Tour wordt net zoals vorig jaar af gesloten met een etappe naar Ger- aardsbergen waar drie keer de be faamde Muur beklommen wordt. Finish is op de Veste, waar Lars Boom vorig jaar eindwinnaar werd van de wedstrijd. NEW YORK - Oud-wielrenner Lance Armstrong heeft tijdens zijn car rière het Amerikaanse overheidsbe drijf US Postal Service opgelicht door te liegen over zijn dopingge- bruik. Dat vindt het Amerikaanse ministerie van Justitie, dat docu menten indiende bij de rechtbank voor een zaak tegen de gevallen sportheld. Het postbedrijf stak als hoofd sponsor tientallen miljoenen dol lars in de ploeg van Armstrong. De overheid wil dat geld terug zien en kondigde in februari aan dat het zich aansluit bij een civie le rechtszaak tegen de voormalige profwielrenner. De overheid be schuldigt Armstrong van „con tractbreuk, onrechtmatige zelfver rijking en fraude". Armstrong zou de overheid hebben opgelicht door zich te laten sponsoren door het US Postal Service terwijl hij loog over doping. De advocaat van Armstrong noemde de aan klacht opportunistisch. US Postal Service zou juist enorm hebben geprofiteerd van de sponsorover eenkomst met de ploeg van Armstrong. „Hij heeft het merk enorm onder de aandacht ge bracht", aldus de jurist. De oor spronkelijke rechtszaak was aange spannen door voormalig ploegge noot Floyd Landis, die eerder al opbiechtte verboden middelen te hebben gebruikt. Door Arm strong aan te klagen voor het op lichten van de overheid, heeft hij in de VS als 'klokkenluider' recht op een deel van de schadeclaim. Mocht de Texaan schuldig wor den bevonden, dan kan de eisen de partij aanspraak maken op maximaal drie keer het geïnves teerde bedrag. Duitse finale in Londen lonkt door Wilber Hack DORTMUND - De kans is groot dat er op 25 mei in Londen voor het eerst in de historie twee Duitse clubs in de finale van de Cham pions League staan. Een dag na de galavoorstelling van Bayern München tegen Barce lona deklasseerde Borussia Dort mund de andere Spaanse groot macht, Real Madrid. In een kol kend Signal Iduna Park werd het 4-1. De overname was eigenlijk pas voorzien nadat de Uefa serieus werk zou maken van het Finan cial Fair Play. Het Duitse clubvoet bal is gezond. Vooral vanuit de Bundesliga kwam er veel kritiek op clubs als Real Madrid en Barce lona, die zich voor honderden mil joenen euro in de schuld konden steken om aan de Europese top te blijven. Het Duitse clubvoetbal re kende zelf alvast met het Spaanse imperium af. Het investeren in een op Neder landse principes gestoelde jeugd - van de fans. Maar als een volleerd psycholoog kalmeerde trainer jürgen Klopp de menigte, die Götze van hoogverraad betichtte. Klopp wees erop dat Borusssia een jaar eerder van een soortgelij ke clausule gebruik maakte om Marco Reus aan Borussia Mönchengladbach te ontfutselen. Hij riep de fans op er een echte BvB-avond van te maken. Van afkeuring voor Götze was geen sprake tijdens het heerlijke avondje. Fluitconcerten waren er wel even in de richting van scheidsrechter Björn Kuipers, die in de ogen van de Duitse fans Bor ussia het uitzicht op de finale leek te ontnemen. Vlak voor de pauze gaf hij geen penalty toen Reus in het strafschopgebied over de voet van Varane tuimelde. De arbiter schatte de struikelpartij goed in. Maar omdat Cristiano Ronaldo uit de tegenaanval een fout van Mats Hummels afstrafte en gelijk maakte kreeg de valpartij van Reus even een zware lading. Dat moment van concentratiever lies bleek het enige foutje in het door Klopp strak geregiseerde spel van Borussia. Door de vroege voorsprong kwam de thuisploeg al snel in zijn kracht te spelen. Vanuit een strakke organisatie be stookte het de defensie van Real met vlijmscherpe counters. Dat oogde wat minder spectaculair dan het dominante spel van Bayern een avond eerder. Maar het was wel dodelijk effectief. Robert Lewandowski kleurde de avond. De Pool, drie jaar geleden weggeplukt bij Lech Poznan, maakte alle doelpunten. Hij vorm de in het strafschopgebied van Real steeds het eindstation van de combinaties. Eenmaal mikte hij raak vanaf de stip. Bij de 1-0-zege op Ajax in de groepsfase miste hij nog een strafschop. Dit keer schoot de absolute uitblinker aan Duitse zijde de bal onberispelijk tegen de touwen. Terwijl de Pool maar bleef scoren bevestigde Enrique Reyes, de zaakwaarnemer van Bayern-trai- ner Jupp Heynckes, de komst van Lewandowski naar Bayern Mün chen. Dat zou de finale straks op Wembley alleen nog maar pikan ter maken. opleiding begint zich nu uit te be- RONALDO MAAKT 50E ,N CHAMPIONS LEACUE talen. Ook de selectie van Borussia, de enige club die in de Champions League nog ongeslagen is, bruist van het jonge talent. Het zou de avond van de afreke ning met een van die talenten moeten worden. De verhuizing van Mario Götze naar Bayern Mü nchen wekte deze week de woede Cristiano Ronaldo heeft woensdag in het halve finale-duel van Real Madrid tegen Borussia Dortmund zijn 50e doelpunt in de Cham pions League gemaakt. De gedenkwaardige treffer van de Portugese spits was de 1-1. Alleen de Spanjaard Raul, de Argentijn Lionel Messi, de Fransman Thierry Henry én de Nederlander Ruud van Nistelrooij bereikten eerder deze mijlpaal. De totalen van die spelers zijn: Raul 71, Messi 59, Van Nistelrooij 56, Henry 50. RENENS - Johnny Hoogerland is de eerste etappe van de Ronde van Romandië in het peloton geëin digd. De 29-jarige wielrenner uit Langweegje reed zijn eerste lange koers na zijn zware ongeluk op 3 februari. Hij voelde zich in de 177 kilometer lange etappe door de Zwitserse heuvels en bergen zo goed, dat hij tijdens een klimmetje aanviel. Een grote voorsprong lever de dat echter niet op. Gianni Meersman won woensdag de eerste etappe. De Belg sloeg toe in de massasprint. Giacomo Nizzolo uit Italië werd tweede, voor zijn landgenoot Roberto Fer rari. Voor Meersman was het de derde zege van het seizoen. Eerder was hij al twee keer succesvol in de Ronde van Catalonië. Hij werd in de slotkilometer door zijn ploeg naar voren geschoven, omdat Mark Cavendish de aansluiting had verloren. De specialist in de massasprint was in een beklim ming achteropgeraakt en kwam op ruim elf minuten als 162e bin nen. Beste Nederlander was Tom Dumoulin met de 28e plek. Chris Froome blijft leider in het algemeen klassement. De Brit van Sky had een dag eerder de pro loog gewonnen. Beste Nederlander in de algehele rangschikking is Stef Clement. De coureur van Blanco staat ze vende, op zeventien seconden van Froome. Op een tel meer volgt ploeg- en landgenoot Wilco Kelderman als nummer tien. Donderdag staat de tweede etap pe op het programma. Dan moet het peloton over 190,3 kilometer van Prilly naar Granges. Sierd Nutma voor de bus van Vacansoleil. De mental-coach begeleidt Johnny Hoogerland bij zijn rentree. foto Koen de Vries rn ic> nta gin ni mi ns gissd gnib

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32