Nullijn geschrapt, ^^~~Jaar respijt voor minder ontslagen nieuwe cliënten ZORGAKKOORD Het kabinet heeft in het moeizaam be vochten zorgak- koord eerdere pijnlijke bezuini gingsplannen wat verzacht. Maar er blijft ge noeg zeer over. 10 VERDIEPING Salaris en banen Dagbesteding door Laurens Kok en Floor Ligtvoet beeld Nordin Kouch Bloed, zwe r De nullijn die als een don derwolk boven de zorgsec tor hing, is definitief van tafel. Dat is goed nieuws voor het zorgpersoneèl, dat de komende jaren de lonen 'gewoon' met de in flatie ziet meestijgen. Daar staat tegenover dat de pot voor extraatjes, bij voorbeeld als iemand pro motie maakt, eerder dan gepland op nul wordt ge zet. Wel is er per cao nog ruimte voor aanvullende loonsverhogingen, al stelt het Rijk daar geen extra geld voor beschikbaar. In de thuiszorg lijkt het banenverlies door het ak koord mee te vallen: de oorspronkelijk geraamde 100.000 ontslagen blijven beperkt tot naar schatting bijna de helft: 40.000. Volgens de Abvakabo, die het akkoord niet tekende, komen daar nog 'tiendui zenden' medewerkers bij die hun baan verliezen in verpleeghuizen, de gehan dicaptenzorg en de geeste lijke gezondheidszorg. Vol gens het kabinet laten de precieze werkgelegen heidseffecten zich 'vooraf niet voorspellen'. Het mi nisterie van Volksgezond heid belooft de arbeids markteffecten nauwlet tend in de gaten te hou den. In het regeerakkoord was al extra geld (250 miljoen euro) uitgetrokken om meer wijkverpleegkundi gen aan het werk te krij gen. Ook is er 100 miljoen euro beschikbaar om de 'arbeidsmarktpositie van specifieke groepen in de zorg te versterken'. Dit plan moet nog worden uit gewerkt. Verder is afgesproken dat zorgpersoneel op mbo-ni- veau meer kans krijgt om naar hbo-functies door te stromen. De onderteke naars beloven stevig in te zetten op scholing en bij scholing. Hiervoor is even wel geen specifiek budget overeengekomen. Personeel van universitai re ziekenhuizen bouwt vanaf 2014 net als ander zorgpersoneel pensioen op bij pensioenfonds PFZW. Zo moeten artsen en verpleegkundigen mak- keiijker kunnen overstap pen naar gewone zieken huizen en andersom. Ook in 2014 blijft het mo gelijk om een nieuwe aan vraag voor dagbesteding in te dienen. Wie dat doet, moet echter wel over een AWBZ-indicatie beschik ken. Ook voor de aan spraak op persoonlijke ver zorging blijven de huidige regels nog een jaar langer gelden. Het kabinet werkt daarmee een vuiltje weg dat in het debat over de re geringsverklaring de ge moederen flink bezig hield. Oppositiepartijen noemden het onbehoor lijk dat het WD en PvdA al in 2014 het budget voor dagbesteding wilden laten vervallen, terwijl de ge meenten zich pas een jaar later over dit deel van de AWBZ zouden ontfer men. Nieuwe aanvragers dreigden daardoor tussen I wal en schip te vallen. Nu| kiest het kabinet er toch voor budget én verant woordelijkheid in één keer over te dragen. Dat neemt niet weg dai. de bezuinigingen op het t ud-l get in latere jaren gehand-1 haafd blijven. De ondei de-f len in de AWBZ die be trekking hebben op onder-I steuning, begeleiding en verzorging (ofwel alle zorg die buiten instellin gen plaatsvindt) gaan met een korting van 25 procent j naar de gemeenten over. De wettelijke aanspraken van burgers wijzigen daar-| bij fundamenteel. Het (on beperkte) recht op deze vorm van zorg wordt ver vangen door een (gelimi teerde) voorziening.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10