cheap.nl I dagactie 'Ik zal helaas niet de laatste zijn die wordt vastgezet' Politieke rel na trage reactie 'Russische aanval' op Zweden BUITENLAND 7 SBLr'40* t hortlng CQ ËÊZ: Wt$$- Dagje Plopsaland De Panne inci. hotel cheap.nl /dagactie 10900-700 7004 r per /toplocatie één superactie! *.r wo 24 april LOCK-OUT: ZELDZAAM MIDDEL IN ARBEIDSCONFLICT Frankrijk stemt in met homohuwelijk 11 Hotel Montana WOENSDAG 24 APRIL 2013 alleen vandaag boekbaar! van£9" per persoon, per arrangement door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - In de Russische stad Ki rov begint vandaag het proces te gen oppositieleider Aleksej Naval- ny. De razend populaire anti-cor- ruptieactivist tart met behulp van sociale media al jaren het Kremlin. Zelfs bij een voorwaardelijke ver oordeling mag hij nooit meer de politiek in. Voor de tweede keer in een week zijn alle vliegtuigstoelen en trein wagons van Moskou richting Ki rov geboekt en vergeven. Vorige week gaf de rechter de verdedi ging een extra week om alle stuk ken door te nemen, vandaag zijn de ruim honderd politici, activis ten en journalisten opnieuw in de stad voor de aanvang van het proces tegen Aleksej Navalny (36). Volgens de verdachte en zijn me destanders is het onzin, maar het Openbaar Ministerie in Rusland verdenkt Navalny ervan een hout bedrijf in de Kirov-regio zo'n 400.000 euro te hebben ontfut seld. De politicus adviseerde het bedrijf, maar lacht de beschuldi gingen weg. De afgelopen jaren groeide Naval ny uit van een onbekende jurist tot een razend populaire opposi tiepoliticus. In de aanloop naar de presidentsverkiezingen leidde hij de straatprotesten tegen Poetin, met behulp van sociale media weet hij nog altijd tienduizenden jonge Russen te mobiliseren. Het Kremlin speelt hoog spel. Door Navalny achter de tralies te zetten wil de overheid de angel uit de protestbeweging halen. Maar politiek analisten waarschu wen voor het 'Nelson Mandela-ef- fect'. Achter de tralies zou Naval ny zomaar een volksheld kunnen worden. Bij het laatste proces van een dergelijk formaat, de straf zaak tegen de steenrijke Michail Chodorkovski, bleef massaal pro test uit. Na zijn veroordeling in Aleksej Navalny. foto EPA 2005 volgde slechts korte perio des van protest. Vladimir Markin, de voorzitter van de onderzoekscommissie van het Openbaar Ministerie, liet vori ge week in een interview weten dat het gaat om een politiek-ge- motiveerde zaak. „Wanneer ie mand zo veel aandacht naar zich zelf toetrekt, de draak steekt met de autoriteiten en zelf zegt scho ne handen te hebben, dan neemt bij ons de interesse toe zijn verle den te ontmaskeren, natuurlijk." In interviews laat Navalny weten dat hij voorbereid is. „Ik heb het er vaak over gehad met mijn vrouw. Ik ben niet de eerste die ze gevangen zullen zetten, en ik zal helaas niet de laatste zijn." Zelfs met een voorwaardelijke ver oordeling zou Navalny nooit meer de politiek in mogen. Een re centelijk aangenomen wetswijzi ging zorgt er voor dat personen die veroordeeld zijn voor flinke fi nanciële delicten niet langer een openbaar ambt mogen uitoefe nen. „Dan moet ik thuis blijven zitten, mag ik me nergens mee be moeien en hangt er continu een wapenstok boven mijn hoofd." leeg en is de onderhandelingsposi tie van de vakbonden de komen de jaren ernstig verzwakt. Toch zijn er ook die profijt heb ben van de situatie. De dieren tuin in Kopenhagen heeft nog nooit zulke hoge bezoekcijfers ge had. En op de 73e verjaardag van konin gin Margaretha vorige week was het plein voor het paleis voor het eerst sinds jaren gevuld met dui zenden zingende schoolkinderen die wel aan een uitje toe waren. Van een lock-out is sprake wan neer een bedrijf tijdelijk sluit en daarmee de werknemers de toe gang ontzegt. Berucht is de historische 'lock-out van Dublin'. In 1913 werden 20.000 arbeiders in de Ierse hoofd stad vijf maanden door hun bazen buitengesloten omdat ze het recht op een vakbond opeisten. In België waren er recentelijk lock-outs bij de bedrijven Godiva, Crown Cork en AB InBev. In Amerika werden de afgelopen jaren vanwege loonconflicten pro fessionele topsporters op straat gezet tijdens lock-outs van de Na tional Basketball Association, de National Hockey Leauge en de Na tional Football League. STOCKHOLM De minister van Defensie en de legerleiding van Zweden zijn politiek in het nauw ge raakt na een Russische 'lucht aanval' op twee belangrijke mi litaire installaties tijdens Pa sen. De Zweedse luchtverdedi ging reageerde in het geheel niet op wat veel Zweedse ex perts zien als een Russische provocatie. Defensieminister Karin Engström wordt ter ver antwoording geroepen door het parlement. Belangrijkste vraag: waarom heeft geen enke le Zweedse straaljager de Russi sche gevechtsvliegtuigen bo ven de Oostzee onderschept? Twee Russische bommenwer pers en vier escorterende straaljagers oefenden tijdens Pasen op minder dan 40 kilo meter van het Zweedse lucht ruim een aanval op doelen bij Stockholm. Alhoewel er niet is ge schoten, zouden normaal gespro ken minstens twee Zweedse straaljagers uit voorzorg er op af worden gestuurd. Ten tijde van de Russische oefening stond geen van de honderd Saab Gripens van de Zweedse luchtmacht paraat. De NAVO stuurde vanaf haar ba sis in Litouwen wel twee Deense F-16-gevechtsvliegtuigen de lucht in, maar Zweden is geen lid van het militaire bondgenootschap. Meerdere politieke partijen heb ben boos gereageerd op wat ze zien als een falende militaire pa raatheid. Het incident werd maan dag door een vooraanstaande Zweedse defensiejournalist aan het licht gebracht. PARIJS Het Franse parlement heeft gis teren definitief ingestemd met de invoering van het homohu welijk. Stellen van hetzelfde ge slacht kunnen ook kinderen adopteren. De uitslag van de stemming was verwacht. In beide kamers van het parle ment hebben de socialisten van president Francois Hollan- de de meerderheid. Tegenstan ders hebben de afgelopen tijd fel gedemonstreerd. Zo gingen deze maand nog volgens de po litie in Parijs 300.000 mensen de straat op om te betogen te gen de mogelijkheid dat men sen van hetzelfde geslacht met elkaar kunnen trouwen. De or ganisatoren hadden 1,4 miljoen mensen geteld. Volgens peilin gen steunt twee derde van de Fransen de legalisering van het homohuwelijk. e kinderen thuis 1 overnachting incl. ontbijt 1/ Kids t/m 11 jaar slapen gratis 1/ 1 x entree Plopsaland De Panne Hotel op 5 min. van Plopsaland "Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kostcn C 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7