Zorg GroenLinks over recreatiezwemmen 4 Ronald Lippens trekt CDA-lijst in Terneuzen I I I 'Gelukkig had ik geen koophuis en kon ik weg' SMELTKROES - DOW 24 ZEEUWS-VLAANDEREN NIEUWE KAZERNE EN WERKPLAATS HULST De bouw van de nieuwe Hulster brandweerkazerne en de nieuwe gemeentewerkplaats is bijna klaar. Drie jaar cel voor Serooskerkenaar EF EF Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er ruim 400 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Van daag: Cati Turull (35), vertaalster Spaans-Frans-Engels uit Catalonië. door Harmen van der Werf Bij het BPSC werken zes tien Spanjaarden, met name hoogopgeleide Spanjaarden. En dat is niet voor niets. Cati Turull (35) is één van hen. Gebo ren in Cadaqués, in het noorden van Catalonië, woonde ze de laat ste zes jaar in Vilanova, zo'n vijf tig kilometer ten zuiden van Bar celona. „Het leven is hard voor veel mensen in Spanje. De werk loosheid is hoog. Mensen worden uit hun huis gezet. Heel erg pijn lijk, al is het niet de enige werke lijkheid. Veel Spanjaarden leiden gewoon hun leventje." Dat de Spaanse economie in el kaar is gezakt, heeft Cati niet ver rast. Volgens haar zagen velen het aankomen. „Politici die het tegen deel beweren, liegen. Ze wisten al lemaal dat het een keer mis moest gaan met bijvoorbeeld de huizen markt." Het gezegde 'wat niet weet, wat niet deert' is - Cati aan horend - nog het beste van toepas sing op het Spanje van voor de bankencrisis in 2009. Cati studeerde aan de Universiteit van Barcelona, voor vertaalster Spaans-Engels. Ze heeft nog twee andere talen goed onder de knie, haar streektaal Catalaans en Frans. „Spaans en Catalaans ge bruik ik thuis door elkaar, zonder erbij na te denken." Na haar stu die werkte zij in Vilanova bij een logistiek bedrijf, tot ze niet meer nodig was. Ze besloot al snel dat ze haar heil moest zoeken in het buitenland. „Gelukkig kon ik weg, omdat ik geen huis had ge kocht. Anders had ik Spanje niet kunnen verlaten." Allereerst probeerde Cati werk te vinden als lerares Engels en Spaans in Finland, Denemarken én Nederland. Het lukte niet. En toen ontdekte ze op een Europese site (eures) dat het BPSC vacatu res had. „Ik heb een telefonisch sollicitatiegesprek gehad, heb thuis op de computer een aantal door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Terneuzense raadslid Peter Clijsen (GroenLinks) vreest dat recreatiezwemmers in de toekomst niet langer welkom zijn in de Braakman. Als dat zo is, moeten burgemees ter en wethouders zich daar in ge sprekken met de Oostappen Groep, de nieuwe exploitant, te gen verzetten. Tot nu toe konden recreanten (vaak uit de omge ving) een kaartje kopen voor het zwembad en de omliggende voor zieningen. Dat was zo afgespro ken met de vroegere exploitanten. Trots op nieuwe kazerne Cati Turull. foto Peter Nicolai testen gedaan en mocht daarna voor een persoonlijk gesprek naar Terneuzen komen. Mét overnach ting in het, bij BPSC beroemde Hampshire Hotel." Cati werd aangenomen. „Een prachtige kans", zegt ze. Haar taak is allerlei documenten, onder meer veiligheidsdocumenten, te vertalen. „Dat is altijd een uitda ging. Wat een vertaalprogramma op internet niet kan, doe jij wel. Je moet je inleven in wat mensen in een tekst willen zeggen, je moet begrijpen hoe een taal werkt. Pas dan krijg je goede ver talingen." Cati is nu zeven maanden in Ne derland. Ze woont met haar vriend die musiceert, in Oost-Sou burg. Het leven is heel anders dan in Spanje, maar Cati ziet er de voordelen wel van in. „In Spanje zijn de werktijden heel anders. Mensen gaan er later naar huis, eten laat. Hier hebben mensen tijd voor een gezinsleven." De keerzijde is dat Nederlanders meer op zichzelf zijn. „Ze komen thuis, parkeren hun auto en ver dwijnen in huis. En dan zie je bijna niemand meer op straat. Ik vond dat eerst vreemd." En het Nederlands? Bij het BPSC heeft Cati een cursus gevolgd. „Wat een moeilijke taal hebben jullie! Maar ik kan me redden, in de supermarkt." Clijsen vindt het niet meer dan 'een maatschappelijke verplich ting' van de Oostappen Groep die afspraken te respecteren. Wil die daar niet aan voldoen, dan moet het vroegere Willem's Weitje op de oostoever van de Braakman weer open. Recreatie was daar ge ruime tijd verboden. Clijsen: „Ik wil dat het college in de papieren duikt om te onderzoeken welke af spraken er precies zijn gemaakt." Volgens hem hebben omwonen den uit Hoek en Biervliet in het verleden ook al eens hun zorg uit gesproken over het behoud van een openbare, betaalbare zwemge- legenheid in de Braakman. door Eugène Verstraeten HULST - De nieuwe brandweerka zerne en gemeentewerkplaats, daar gaat in Hulst over gesproken worden. Brandweercommandant Jan Rijk weet het zeker: „De men sen zullen hun ogen uit kijken." „Een schitterend gebouw, we zijn er heel trots op", valt wethouder Adri Totté hem bij. „En we duiken ook nog onder de geraamde kosten. Waar hoor je dat nog?" Nu is het van binnen nog een ka le ruimte maar straks tijdens de open dag zaterdag 18 mei) is al les piekfijn ingericht. De gemeente Hulst was tien jaar geleden helemaal niet van plan te verhuizen vanuit het huidige on derkomen aan de Absdaalseweg. Maar milieuwetgeving noopte Hulst uit te zien naar een nieuwe locatie. Totté: „De provincie bleef in onze nek blazen en in 2002 is besloten te verhuizen." De zoektocht leverde verschillen de locaties op die te duur waren of stuitten op protest van omwo nenden. Het is uiteindelijk de 'Schapenwei' op het industrieter rein Hogeweg geworden. „Toch wel een van de beste locaties", zeggen Totté en Rijk, nu het ge bouw bijna af is. „Eigenlijk hoort het daar gewoon thuis. Het past ook goed in de verkeersontwikke- MIDDELBURG - De 58-jarige, uit het Walcherse Serooskerke afkomsti ge Jan V. is dinsdag door de recht bank in Denpasar (Indonesië) ver oordeeld tot drie jaar celstraf plus een boete van 60 miljoen rupia (4.750 euro) of drie maanden ex tra celstraf. De rechtbank achtte bewezen dat hij zich vergrepen heeft aan vier meisjes van vier tot negen jaar. De Walchenaar was in Indonesië actief voor de in Seroos kerke gevestigde stichting Steun Kinderen Indonesië. De broer van Jan V. zei dinsdag in een reactie op het vonnis dat 'hij onschuldig veroordeeld is.' Jan V. zal in hoger beroep gaan. Zijn broer: „We be seffen dat we nog een lange weg te gaan hebben." lingen daar. De brandweer krijgt vanuit de straat Oceanië een toe gang tot de meest zuidelijke ro tonde bij Morres. Mooi is het gebouw aan de buiten kant niet, maar dat was ook niet de insteek. Het moest efficiënt en effectief zijn en vooral niet te duur. „Dat is gelukt, al is de onge veer vier miljoen euro die de ge meenteraad heeft uitgetrokken geen bedrag dat je zomaar even uit je portemonnee trekt." Eerst lag er echter een plan van een slordige 7,5 miljoen euro op tafel. Totté: „Ik denk niet dat we dan nu het nieuwe gebouw had den kunnen openen." Opknap pen van de huidige locatie aan de Absdaalseweg, waar vroeger een postorderbedrijf was gevestigd, was geen optie. Rijk: „Het ge bouw is al vijftien jaar gedateerd. Er zijn zelfs muren uit geslagen om een vrachtwagen binnen te kunnen zetten. Nu is er aan de Hogeweg een schitterend gebouw ontstaan met veel ruimte. Eigen lijk zijn het twee gebouwen in één." miljoen euro bedragen de bouwkosten van de nieuwe brandweerka zerne en gemeente werkplaats ongeveer. Burgemeester Jan-Frans Mulder verricht woensdag 15 mei de offi ciële opening van de brandweer kazerne en de gemeentewerk plaats. Op zaterdag 18 mei is het open dag. Iedereen kan dan van 13.30 tot 16.00 uur een kijkje ko men nemen. De brandweer geeft dan verschil lende demonstraties. Ook is er in formatie over lid worden van de vrijwillige brandweer. „Maar we leggen het accent toch vooral op de nieuwe gebouwen", zeggen Jan Rijk en Adri Totté. „De bezoekers kunnen een route door beide gebouwen lopen en er zijn ook medewerkers beschik baar om uitleg te geven als men sen dat willen." door Wout Bareman AXEL - De afdeling Terneuzen van het CDA heeft Ronald Lippens uit Biervliet gekozen als lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkiezin gen in maart volgend jaar. Dat ge beurde tijdens een ledenvergade ring in De Halle in Axel. Al eerder had het bestuur Lip pens voorgedragen. Vlak voor de zomervakantie krijgen alle leden een uitnodiging zichzelf of ande re kandidaten aan te melden voor een plaatsje op de lijst. Die wordt in november definitief vastge steld. Lippens is niet direct be- oogd wethouder, valt binnen CDA-kringen te beluisteren. Dat zijn de huidige raadsleden Jaap Scheele en Jack Begijn wél. De lijsttrekker, werkzaam bij Dow Benelux, herinnerde er na zijn be noeming aan dat hij zich in het verleden nooit zag als een 'poli tiek dier'. „In tegendeel: ik ben al tijd zeer resultaatgericht geweest, iets wat in de politiek niet altijd de beste aanpak is." Maar de afgelopen drie jaar als raadslid voelde hij tóch een enor me politieke betrokkenheid. Het CDA hanteert straks de verkie zingsleus 'Trek jij het je aan?'. Lip pens trekt het zich aan, ja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58