I Het nieuwe stripalbum over Agent 327 heeft een Zeeuws tintje. De Daddy Vinci Code speelt zich ge deeltelijk afin badplaats Renesse. JL 28 ZEELAND DOSSIER 20, AGENT 327 Striptekenaar Martin Lodewijk in zijn werkkamer, zeven hoog op de Kop van Zuid in Rotterdam; met uitzicht op oude pakhuizen, foto Piet Kleemans Renesse, niet Rennes door Piet Kleemans Een voorstudie voor de Daddy Vinci Code. Grutjes nog aan toe, wat een ge heim agent al niet moet doen om incognito op zijn kantoor te ko men'. De stripliefhebber weet ge noeg; hier spreekt Hendrik IJzer- broot ofwel Agent 327, de creatie van striptekenaar Martin Lode wijk. Stripheld Agent 327 begon als een parodie op James Bond. De naam IJzerbroot is bedacht door vriend en collega-striptekenaar Jan Kruis, de schep per van de populaire Libelle-strip Jan, Jans en de kin deren. Lodewijk: „Alleen schreef hij de naam met een d aan het eind en heb ik daar later een t van ge maakt." Striptekenaar Martin Lodewijk (73) tekende zijn eer ste strip op zijn achttiende jaar, werkte jaren bij een reclamebureau en heeft inmiddels 19 'dossiers' over de avonturen van Hendrik IJzerbroot het licht doen zien. Dossier Stemkwadrater - met een glansrol voor Maria Brallas - is het eerste album over Agent 327. De Daddy Vinci Code wordt Dossier 20. Lodewijk liet zich bij het schrijven van het nieuwste album lichtjes inspireren door Dan Brown's Da Vinci Code waarin de intrigerende zoektocht naar de Heilige Graal beschreven wordt. In de Daddy Vinci Code achtervolgt Agent 327 - ui teraard in het gezelschap van de voluptueuze Olga Lawina - de Italiaanse maffiabaas Don Vitale Testos terone als die op zoek gaat naar de Schat van de Tem peliers. In eerste instantie voert die achtervolging naar het Franse Rennes le Chateau. Maar er zijn aan wijzingen dat de graal niet in het Zuid-Franse stadje verborgen ligt, maar in het Zeeuwse Renesse. Lode wijk: „Ik dacht 'Rennes le Chateau. Dat moet natuur lijk Renesse zijn.Daar is immers, zo redeneerde Lo dewijk, ook een 'chateau' en wel in de vorm van Slot Moermond. Lodewijk ging bij zijn research voor de Daddy Vinci Code niet over één nacht ijs. De Rotterdamse stripte kenaar - geboren en opgegroeid in Rotterdam-Zuid - logeerde in het Renesser slot. Hij leerde van alle ge heimen, struinde rond, gaf zijn ogen goed de kost, mocht alles fotograferen, zocht zoals hij altijd doet uitgebreide - en historisch verantwoorde - documen tatie bij elkaar en gaf vervolgens binnen de kaders van de gekozen locatie zijn fantasie de sporen. Zoals altijd in de 327-albums van Lodewijk is de entoura ge natuurgetrouw getekend. Slot Moermond, de Jacobuskerk, de Hogezoom, het is allemaal herkenbaar en hef strookt ook allemaal tot op de centimeter met de werkelijkheid. „Ik vind het gewoon leuk om alles kloppend te hebben. Dat is één van de pleziertjes die ik mezelf gun bij het striptekenen. Voor 'Het pad van de schildpad' ben ik naar Diergaarde Blijdorp geweest, voor 'De Golem van Antwerpen' ging ik naar Antwerpen en voor 'Het oor van Gogh' ben ik naar het Van Goghmu- seum geweest. In dat album zit een scene in het res tauratie-laboratorium van het museum en daar ben ik ook geweest. De mensen die ik daar getekend heb zien er ook echt zo uit." Die zucht naar documentatie heeft Lodewijk een goed gevulde boekenkast in zijn appartement zeven hoog op de Kop van Zuid opgeleverd. Met naslagwer- F

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54