'Aanknopingspunten rond masten Borsele' Kruiningse wint Kleinkunst Festival Raad wil geen geld uitgeven aan Mosseldag Buurtbus vervangt vanaf juni de belbus op Noord-Beveland I I I 24 BEVELANDEN en THOLEN YERSEKE ZONDER CAS Inwoners van Yerseke zitten de hele dag zonder gas door storing in een gasoverslagstation. EF door Frank van Cooten heinkenszand - De brief van minis ter Kamp van deze maand aan de Tweede Kamer, over de hoogspan ningslijnen, biedt wellicht aankno pingspunten in de bezwaarschrif tenprocedure die Borselse boeren straks gaan voeren tegen netbe heerder Tennet. Dit stelt raadsman Hans Mieras namens een groot aantal agrariërs in de gemeente Borsele die moei te hebben met de plaatsing van masten voor de nieuwe hoogspan ningslijn van 380 kilovolt van Bor sele naar Tilburg. „Ik heb niet het idee dat deze lei ding onder de grond kan maar Kamp suggereert in zijn brief toch dat er wel degelijk gevolgen voor de gezondheid kleven aan het in de buurt wonen bij hoog spanningskabels." Bestaande hoogspanningslijnen worden waar mogelijk onder de grond gebracht. Bewoners die di rect onder hoogspanningslijnen wonen die niet onder de grond worden gebracht, kunnen een aan bod tot uitkoop van hun woning krijgen. Deze maatregelen wor den vanaf 2017 uitgevoerd, stelt minister Kamp in zijn brief aan de Tweede Kamer. Deze maatregel geldt dus alleen voor mensen die direct onder de hoogspanningskabels wonen. Tennet heeft inmiddels al bij een aantal grondeigenaren in de ge meente Borsele onderzoek ge daan. Dit onderzoek is nodig om te weten of de grond geschikt is voor het plaatsen van de masten. Raadsman Mieras stelde namens zijn cliënten eerder onder meer dat er geen nationaal belang is ge diend met dit project en dat er geen vertrouwen is in de bemid delende rol van de gemeente rich ting Tennet. Volgens burgemeester Jaap Gelok is wel degelijk een groot openbaar belang gediend bij de nieuwe lei ding. door Luc Oggel kruiningen - Yentl Schieman, oor spronkelijk afkomstig uit Kruinin- gen, heeft deze week samen met Christine de Boer zowel de Wim Sonneveldprijs als de publieksprijs gewonnen op het Amsterdams Kleinkunst Festival. Schieman en De Boer kennen el kaar van de Amsterdamse Toneel school en Kleinkunst Akademie en vormen sinds dit jaar het duo Yentl en De Boer. Dat ze meteen in de prijzen vallen is een hele eer, zegt Schieman. „We hadden nu de kans om onder professione le begeleiding een show te doen." De Wim Sonneveldprijs wordt sinds 1988 jaarlijks uitgereikt aan nieuw kleinkunsttalent. Er zijn drie selectieronden, waarna een try-out tournee plaatsvindt. Van de zes overgebleven kandidaten gaan er dan drie door naar het concours in het Nieuwe de la Mar Theater. De prijs omvat een beeld Koude douche in Yerseke door Rob Paardekam van Wim Sonneveld. Daarnaast is het een mooi opstapje naar meer, omdat er veel theaterimpressaria- ten in de zaal zitten. „Het is nu af wachten of we worden opgepikt", zegt Schieman. Het duo bevindt zich in elk gevaal in goed gezel schap, want onder anderen Clau dia de Breij, De Vliegende Pan ters, Thomas Acda en Maarten van Roozendaal gooiden ooit ho ge ogen tijdens hetzelfde festival. Er staan nog geen optredens in Zeeland voor het duo gepland, maar de bedoeling is volgens Schieman om na de zomer een toertje door Nederland te doen met de drie finalisten van het Kleinkunst Festival. Daarnaast zit er een avondvullende voorstelling in de pen. Meedoen aan andere wedstrijden, zoals bijvoorbeeld Cameretten, ligt niet in de plan ning. „Het Kleinkunst Festival paste het beste bij ons, omdat we ook veel met muziek doen." www.yentlendeboer.nl yerseke - Veel inwoners van Yer seke werden dinsdagochtend ge trakteerd op een onaangename verrassing: een koude douche. Door een storing in een gasver- deelstation zat het dorp de hele dag zonder gas. Dinsdag, halverwege de ochtend. Het is lekker warm in zorgcen trum Moerzicht. Tot zover geen problemen. „Je moet er niet aan denken dat we midden in de win ter zonder gas komen te zitten", merkt een medewerkster op. Al snel blijkt dat het gebrek aan gas die ochtend wel degelijk voor problemen heeft gezorgd. „We konden de mensen niet goed was sen, omdat er geen warm water was", vertelt een ander personeels lid. „Door gebruik te maken van waterkokers hebben we het water nog een beetje warm kunnen ma ken." Een collega merkt op dat het wa ter er raar uitzag. „Er zat iets zwarts in, het zag er vreemd uit." Dina Paauwe-Timmermans, be woonster van Moerzicht, beves tigt die lezing. „Het was modder water", stelt ze. Een woordvoerster van Delta zegt desgevraagd geen idee te hebben wat het probleem met het water is. „Ik heb het aan meerdere men sen gevraagd, maar we kunnen geen logisch verband ontdekken tussen de gasstoring en de rare kleur van het water. Het kan bijna niet met elkaar te maken hebben. We hebben er verder geen klach ten over gekregen." Grote problemen blijven verder uit in het zorgcentrum. Een keu kenmedewerkster laat weten dat er op inductie wordt gekookt en niet op gas. Ook de kapster heeft vooralsnog genoeg warm water. „Er zat nog wat in de boiler." Een man die buiten het zorgcen trum zijn hond uitlaat, haalt zijn schouders op over de gasstoring. „Ik kon niet douchen vanmorgen, maar dat doe ik vanavond wel. Verder heb ik er geen last van." Dat kan niet worden gezegd van De Zeeuwse Banier, onderdeel van mosselconcern Prins en Din- gemanse. Daar ligt de productie stil. „Wij moeten producten ko ken. Dat gaat niet zonder gas", zegt Koos Visser. Ook bakker Filius is gedupeerd. Daar doen de ovens het niet meer. Zo'n beetje halverwege de mid dag maakt Delta bekend dat inwo ners en bedrijven waarschijnlijk pas in de loop van de avond van gas worden voorzien. Reden voor Danny de Voogd van restaurant De Branding om zijn zaak te slui ten. Hij baalt er flink van en niet alleen vanwege de omzet. „We hebben best veel boekingen, maar ik heb niet van iedereen het tele foonnummer gevraagd. Ik zal sommige mensen dus bij de deur moeten teleurstellen." De Voogd zegt de schade op Delta te willen verhalen. „Maar ik ga er vandaag niet over bellen. Ik denk dat ze daar nu wel iets anders aan hun hoofd hebben." Voor veel huishoudens zit koken er ook niet in. Het is lekker weer, dus in sommige tuinen gaat de barbecue aan. Andere mensen eten een boterham. Ook veel Yer- sekenaren denken: we halen wel een frietje. Cafetaria Kam Boat aan de Van Randwijckstraat heeft veel aanloop. De eigenaar moet zijn klanten teleurstellen. „Ook wij werken met gas. Ik kan enkel een drankje of ijsje aanbieden." door Nadia Berkelder kruiningen - De gemeenteraad van Reimerswaal wil geen finan ciële steun geven aan de organisa tie van de Mosseldag in Yerseke. Dat bleek dinsdagavond tijdens de vergadering van de gemeente raad. CDA en Christenunie had den een voorstel ingediend om ga rant te staan voor het bedrag dat de Stichting Promotie Yerseke nu tekort komt. Het gaat om een be drag van 8400 euro. Toen bleek dat het voorstel geen meerder heid zou halen, trokken de frac ties hun voorstel terug. Leefbaar Reimerswaal, PvdA en SGP vinden dat de sector meer moet bijdragen. „Mosseldag is ont staan als promotiedag voor een commercieel product", zei Kees Verburg (PvdA). „Het is in- en in triest dat de mosselbedrijven, een miljoenenhandel, niet bereid zijn om ieder duizend euro op tafel te leggen", zei Marien Weststrate (Leefbaar Reimerswaal). CDA en Christenunie besloten op aandringen van de WD het voorstel aan te houden tot het col lege er een standpunt over heeft bepaald. Dat zou binnen twee we ken moeten gebeuren. De stich ting beslist vrijdag definitief of Mosseldag doorgaat. door Claudia Sondervan wissenkerke - De buurtbus, die het openbaar vervoer tussen Kats, Colijnsplaat en Kortgene gaat ver zorgen, rijdt voor het eerst op maandag 3 juni. De nieuwe Vereniging Buurtbus Noord-Beveland heeft 24 chauf feurs; vrijwilligers en mensen die als tegenprestatie voor hun uitke ring diensten gaan rijden. Dat kwam dinsdag naar voren tij dens de slotavond van de serie van zes volksraadplegingen die de gemeente in 2011 en 2012 hield in de zes Noord-Bevelandse kernen over de toekomst van een Noord-Beveland met een krim pend inwonertal. Eén van de gro te wensen was een beter open baar vervoer; temeer als door con centratie van voorzieningen in en kele dorpen mensen zich meer moeten gaan verplaatsen. Con- nexxion, gemeente Noord-Beve land en de provincie Zeeland spra ken af dat de huidige belbuslijn tussen de drie Noord-Bevelandse dorpen als experiment vervangen wordt door een uursdienst met een buurtbus, die gereden wordt door vrijwilligers. Dat gebeurt vooruitlopend op de nieuwe aan besteding van het openbaar ver voer door de provincie per 2015. Verwacht wordt dat bij die aanbe steding het budget met 22 procent wordt gekort. Inzet van gratis ar beid moet dat gat dichten. De pro vincie stelt 30.000 euro beschik baar voor een bus en brandstof en 3900 euro per jaar voor de vereni ging. Onduidelijk is of daar ook een reiskostenvergoeding voor de vrijwilligers vanaf moet. Evenmin is duidelijk wat er gebeurt als na een jaar blijkt dat het experiment met de buurtbus niet geslaagd zou zijn. Het experiment kost twee arbeidsplaatsen bij Taxi de Koster te Colijnsplaat, die de bel- t bus nu uitvoert voor Connexxion.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50