Als lesbienne tussen homohaters Stoomschip Succes blaast partij mee tijdens koningsvaart 4 BINNENLAND CRENSDETENTIE de voorbereiding Huren kunnen per 1 juli extra omhoog Politie blijft Leidse scholen bewaken Itaaalf jaar cel voor spionage ambtenaar Maagchirurg in 16 zaken niet vervolgd DEN HAAG Circa 450.000 huishoudens krijgen per 1 juli mogelijk te maken met een extra huur verhoging in verband met hun inkomen. Dat heeft mi nister Stef Blok (Wonen) be cijferd. Wie per 1 juli nog niets weet, is de dans echter nog niet ontsprongen: ver huurders kunnen ook beslui ten de huur per 1 augustus of 1 september of nog later te verhogen, aldus Blok. LEIDEN De veiligheidsmaatregelen rond Leidse scholen worden voorlopig niet terugge schroefd. Nu de enige ver dachte die vastzat is vrijgela ten, blijft de politie scholen in ieder geval vandaag bewa ken in verband met een dreigbericht op internet. Het dreigement blijkt van uit Costa Rica te zijn ge plaatst, al kan dat ook een tussenstation zijn geweest. DEN HAAG De 61-jarige Raymond P. moet twaalf jaar de gevange nis in omdat hij staatsgehei- me informatie aan de Russi sche veiligheidsdienst SVR heeft verkocht De recht bank vindt bewezen dat hij jarenlang geheimen door speelde aan een Russische spionnenechtpaar. Dat paar verschijnt later nog in Duits land voor de rechter. GRONINGEN Slechts in een van de zeven tien zaken tegen maagchi rurg Nick R. zal de arts voor de rechter moeten verschij nen. In de overige zaken heeft het OM gebrek aan be wijs. De arts van het Sche per Ziekenhuis in Emmen zou tijdens een maagopera tie een wondgaasje hebben achtergelaten. De patiënt hield daar ernstig lichame lijk letsel aan over. zierikzee - Yvonne Artis Cunning ham (51) uit Jamaica had zich haar aankomst in Nederland heel anders voorgesteld. Het ruimden kende Nederland, waar homosek suelen bij wet worden be schermd: daar wilde ze naar toe toen bleek dat ze in haar thuis land niet meer veilig was. Als mensenrechtenactiviste had ze de confrontatie nooit geschuwd, ook niet in het als zeer homofoob be kend staande Jamaica. „Aan mij kun je niet echt zien dat ik les bienne ben. Daarom nam ik het op voor homoseksuele vrienden die in de problemen waren geko men. Ik deed me voor als hun vrouw, moeder of zus en kon ze zo opzoeken in het ziekenhuis, of op het politiebureau. Ik nam ze in huis, verpleegde ze tot ze weer konden lopen. Het ging goed tot dat ik medewerking verleende aan een tv-commercial om res pect te vragen voor anders-geaar- den. Vanaf die dag moest ik onder bewaking naar mijn werk rijden." Zo vertrok Yvonne eind 2011, sa men met haar partner Denise Straw, die inmiddels óók werd be dreigd. Ze wonen nu samen in Zierikzee, maar de asielprocedure hebben ze als uitermate onaange naam en bedreigend ervaren. „Het intake-gesprek was nog bij zonder. We kregen koffie!", herin nert ze zich. „Maar dezelfde avond werden we in een busje ge stopt, zo een waar ze gevangenen in vervoeren. Voor we het wisten, zaten we in een cel. Het was voor ons de eerste keer dat we in aanra king kwamen met mensen die hoofddoeken om hebben." De homohaat, waar ze haar land voor was ontvlucht, onderging ze opnieuw in het detentiecentrum op Schiphol. „Iemand kwam naar me toe en vertelde dat moslim mannen op de afdeling van plan waren 's nachts zout op mijn tong te leggen. We durfden niet meer te slapen, we sliepen overdag en hielden om beurten wacht." Yvonne vindt het onbegrijpelijk dat ze zomaar in detentie werd ge plaatst. „Als ik nu mijn paspoort in het toilet van het vliegtuig had weggegooid, dan kan ik het me wel voorstellen. Maar al onze pa pieren waren in orde. Ik had zelfs een beëdigde verklaring bij me van de mensenrechtenorganisatie waar ik voor werkte." Yvonne Artis Cunningham (51): „Voor we het wisten zaten we in een cel." foto Mechteld Jansen door Sandra Donker almere - Nee, hij zal niet met zijn antieke stoomorgel door de cere monie in de Nieuwe Kerk blazen, maar hij zou het wel kunnen. Het geluid van het curieuze muziekin strument aan boord van het nos talgische stoomschip Succes draagt bij gunstige windrichting kilometers ver. Horen en zien ver gaan je als je er naast staat. Walter van den Broek vaart ko mende dinsdag met zijn vaartuig - gebouwd in 1897 - mee in de vloot die de koningsvaart van Wil lem Alexander en Maxima bege leidt. Nou ja, 'varen': „Ik zou liever zeg gen: we nemen plaats in de vijver. Want het IJ wordt links en rechts helemaal afgesloten met duwbak ken." De ballotage was streng, maar het oudste stoomschip van het land mocht niet ontbreken, vindt de eigenaar/gastheer. Ook al blijft zijn schip een beetje een vreemde eend in de bijt. „Hij is gebouwd als rijnsleper, toen is hij een aan tal decennia ingezet als tankerclea- ner in de Rotterdamse haven en vervolgens op de sloop beland." Daar viste een vriend van Van den Broek hem in 1985 vandaan, en begon de wederopstanding van de Succes. Nu vaart het schip een keer of twintig, dertig per jaar, soms met Sinterklaas aan boord. Puur om het onderhoud te kunnen betalen. De voorbereidingen voor 30 april zijn overzichtelijk: even zwabbe ren hier, een likje verf daar. Want in normale staat is er al weinig wat niet blinkt aan het schip. Straks zijn er vijftien man perso neel aan boord, inclusief kapitein en machinist - Van den Broek staat niet zelf aan het roer. „Daar sta ik alleen als ik geen blind paard kwaad kan doen." En inclu sief de organist, al hoeft die het Koningslied niet te spelen. Daar was niemand rouwig om, nee. Walter van den Broek op stoomschip Succes, foto Jean-Pierre Jans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4