avontuurlijk dubbeltalent Oproep: stuur uw wens voor de nieuwe koning PvZ wil gezamenlijke actie voor grensregio's Autoriteit nucleaire veiligheid mm ZEELAND 23 commentaar interview Zeifis hij misschien wel het meest verrast. De boodschap dat hij de Max Velthuijs- prijs krijgt, had Wim Hofman geen moment verwacht. „Ik ben een beetje van mijn stuk." Wet wens 66 Als je alle prijzen opsomt die ik inmiddels heb gekregen, wordt het eigenlijk ook wel een beetje te gek WimHofman Zwart ais inkt WOENSDAG 24 APRIL 2013 door Rolf Bosboom Hij dacht, eerlijk gezegd, dat de tijd van huldeblijken al achter de rug was, dat de eerbewij zen waar een kinderboekenau teur en -illustrator voor in aan merking komt, hem reeds ten deel waren ge vallen. Toen Wim Hofman maandagavond sub rosa te horen kreeg dat hij de Max Velt- huijs-prijs 2013 zal ontvangen, was hij dan ook even verrast als verbaasd. „Zoiets ver wacht je helemaal niet als je al flink bent ge lauwerd. Als je alle prijzen opsomt die ik in middels heb gekregen, wordt het eigenlijk ook wel een beetje te gek." De driejaarlijkse Max Velthuijs-prijs, ver noemd naar de in 2005 overleden illustra tor, werd in 2006 in het leven geroepen en geldt als een van de voornaamste prijzen voor illustratoren van kinderboeken. Eerde re winnaars waren Mance Post (2007) en Thé Tjong-Khing (2010). De toekenning geschiedt door de stichting P.C. Hooft-prijs, die behalve voor de gelijk namige prijs ook verantwoordelijk is voor de Theo Thijssen-prijs. Deze oeuvreprijs voor kinder- en jeugdliteratuur ontving Hof man in 1991. „Het is nog niet eerder ge beurd dat iemand twee keer een prijs van de stichting P.C. Hooft-prijs ontvangt", zegt hij. „Dat maakt het wel bijzonder." Met de Max Velthuijs-prijs wordt nu speci fiek zijn werk als illustrator bekroond. De ju ry - voorzitter Annemarie Terhell, Thé Tjong-Khing, Klaas Verplancke, Heieen van Vliet en Fred Wartna - noemt de inmiddels Wan liinui! KaunR\\ikkpdüuk liïh 72-jarige Hofman een 'dubbeltalent', bij wie schrijven en illustreren hand in hand zijn gegaan. Hij kiest, zo schrijft de jury in haar rapport, 'in zijn avontuurlijke illustraties al tijd consequent voor het perspectief van het kind en verkent de grenzen tussen geestig heid en grimmigheid, tussen beklemming en bevrijding, tussen tekst en tekening, tus sen dienstbaarheid en eigenzinnigheid, illus tratie en vrije kunst'. En: 'Hofmans werk gaat om verbazing, om bezieling, om het ervaren van vrijheid door verbeelding. Hij maakt beelden die schuren, werpt weerhaakjes uit die scherp genoeg zijn om stevig vast te haken, een mensenle ven lang.' „Dat klopt wel", zegt hij zelf, in al le bescheidenheid. „Maar het is niet zo dat ik dat expres doe." Terugblikkend is hij dankbaar hoe zijn werk in de loop der jaren is ontvangen. „Zeker het begin was heel enerverend en vol verras singen", zegt hij, doelend op zijn debuut Welwel, de zeer grote tovenaar, eind jaren zes- Wim Hofman tig, dat meteen een enthousiaste uitgever vond en waarmee Hofman een vliegende start maakte. „Bijzonder vond ik ook dat mijn derde boek, Koning Wikkepokluk de merkwaardige zoekt een rijk, in 1974 een Gou den Penseel won. Dat heeft er zeer aan bijge dragen om mijn werk onder de aandacht te brengen." Het is nog steeds een van zijn dierbaarste boeken, samen met onder meer het Sneeuwwitje-verhaal Zwart als inkt (1997), dat vooral door het enthousiasme van uitge ver Ary Langbroek op fraaie wijze werd uit gegeven. „De kleuren, zwart-wit-rood, pas ten perfect bij het verhaal. Het boek heeft op verschillende manieren indruk gemaakt en is onder meer als toneelstuk op Zeeuwse scholen opgevoerd. Ook is er een operaver sie van gemaakt, die in Nederland en in Bre men was te zien. Het fantastisch om te mer ken hoe beeldend het boek werkt en te zien dat mensen het mooi vinden. Dat geeft gro te voldoening." De laatste jaren richt hij zich vooral op lite ratuur voor volwassenen, zoals poëzie. „Ik ben begonnen aan een soort novelle, maar daarin zit ik een beetje vast. Verder ben ik bezig met de samenstelling van een nieuwe dichtbundel, die waarschijnlijk in oktober verschijnt. Ik heb ook een schilderijtje gele verd voor het omslag. Het is nog even de vraag of in de bundel ook illustraties ko men. Ik vind het wel jammer dat er in heel veel boeken tegenwoordig geen illustraties meer staan. Ik ben juist opgegroeid met boe ken met plaatjes." De Max Velthuijs-prijs wordt donderdag 19 september uitgereikt. Dat gebeurt op een feestelijke bijeenkomst in het Letterkundig Museum in Den Haag. Aan de prijs is een royaal bedrag verbonden: 60.000 euro. „Dat heb ik net ook gezien", zegt Hofman. „Dat was wel even schrikken. Vroeger kreeg je ook wel eens geld bij een prijs, maar die be dragen waren toch veel lager. Ik heb nog geen idee wat ik ermee ga doen, maar het is wel fantastisch allemaal." «xfatairijk li is het verbaat van dwergen C middelburg - De PZC besteedt de komende weken uitgebreid aan dacht aan de naderende troonswis seling. In enkele speciale bijlagen en ver halen blikken we terug op de perio de waarin Beatrix koningin was, maar we kijken ook vooruit naar het koningsschap van WillemA- lexander en Maxima. De redactie wil ook graag uw bij drage. Misschien heeft u bijzonde re herinneringen aan een ontmoe ting met koningin Beatrix, prins Willem-Alexander of prinses Maxi ma, of bent u destijds bij de inhul diging van koningin Beatrix ge weest. Ook als u een advies of gelukwens mee wilt geven aan de aanstaande koning en koningin: laat het ons weten! Schrijf uw persoonlijke ver haal op in maximaal driehonderd woorden en stuur uw bijdrage naar het e-mailadres verslaggeving@pzc.nl Vergeet niet uw naam en contact gegevens te vermelden. We zijn ook geïnteresseerd in foto's van ont moetingen of bezoeken van de Oranjes. De redactie selecteert de meest bij zondere lezersbijdragen en plaatst ze in één van de speciale bijlagen die op 27 april en 1 mei verschij nen. middelburg - Statenlid Johan Ro besin van de Partij voor Zeeland wil dat Gedeputeerde Staten sa men met de colleges van Noord- Brabant en Limburg in actie komen tegen financiële nadelen die grens regio's ondervinden. Dat is het ge volg van het kabinetsbeleid dat heeft geleid tot een verschil in be lastingheffing met België. Robesin wijst er op dat Zeeuws-Vlaanderen als grensre gio wel erg wordt getroffen met zaken als krimp, ongelijkheid in opleidingen/diploma's en fiscale heffingen bij grensarbeid, verho ging accijnzen en btw, het pro bleem van de rode diesel en de komst van een kostenverhogend vignet voor het gebruik van het Belgische wegennet. Detailhandel en loonwerkbedrijven hebben het meest te lijden onder de fiscale concurrentie. Volgens het Statenlid is dit een prima onderwerp om samen met de andere twee provincies op te trekken. Het belang van die sa menwerking is juist recent onder streept op een werkbezoek dat Provinciale Staten van Zeeland aan Limburg hebben gebracht. Volgens Robesin is er alle aanlei ding voor een direct signaal rich ting Brussel en Den Haag. Arbeidsmigranten mo gen niet tijdelijk in recreatiehuizen wo nen. De Rechtbank Middelburg vindt dit gebruik niet passen bij de bestemming. Dat lijkt logisch. Toeristen heb ben er terecht moeite mee als blijkt dat zij in een soort op vangcentrum voor gastarbei ders moeten recreëren. Dan zit je toch in een heel andere sfeer. Maar er is een keerzijde. Als zo'n huisje de hele winter leegstaat, voldoet het ook niet aan de bestemming. En hoe zit het met Nederlandse bedrijven die hun personeel tijdelijk op een recreatiepark onderbren gen, of met nieuwe Zeeuwen die in afwachting van hun defi nitieve huis eerst een paar maanden in een vakantiewo ning verblijven? Mag dat ook niet? De Zeeuwse accommoda ties zijn er in de eerste plaats voor het zeer belangrijke toeris me. Maar met een subtiele en selectieve aanpak is er nog wat meer uit te halen. Het is jam mer dat de huidige wetgeving daar kennelijk onvoldoende ruimte voor laat. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Henk Kamp (Economische Zaken) komt in sep tember met een plan hoe de nieu we Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralingsbescherming (ANVS) er uit moet gaan zien. Hij schrijft dat de Tweede Kamer. Die wil dat er een onafhankelijk instituut gaat toezien op de veilig heid van kerncentrales in Neder land. Momenteel gaat het ministerie van Economische Zaken over zo wel het goed- en afkeuren van nu cleaire vergunningen als over (vei ligheidscontroles. Dat is echter te gen het advies van het Internatio naal Atoomenergieagentschap (IAEA). Dat adviseert lidstaten om de controle- en inspectiedien sten onafhankelijk in te richten. Kamp vindt dat het onafhankelij ke instituut garant moet staan voor de nucleaire veiligheid en de stralingsbescherming in Neder land. Het moet wat hem betreft voldoen aan internationale regel geving. En alle kennis die er bij de overheid is op het gebied van nucleaire veiligheid moet zoveel mogelijk worden gebundeld. Kamp legt in september de minis terraad een voorstel voor. Daarin staat welke taken, verantwoorde lijkheden en bevoegdheden de au toriteit krijgt, welke mensen er gaan werken en hoeveel geld er beschikbaar is. Ook staat hij stil bij het instellen, adequaat inrich ten, toerusten en huisvesten van de ANVS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49