-energiecentrale Zeeland: duurzaam en efficiënt Beste politici, De komende tijd staat de toekomst van de Nederlandse energievoorziening hoog op de agenda. Acht Zeeuwse partijen willen bijdragen aan de transitie naar een duurzame energiehuishouding. DELTA ziet de bio-energiecentrale Zeeland als een duurzame en kosteneffectieve manier om bij te dragen aan de milieudoelstellingen. Over duurzame opwekking van elektriciteit lopen de meningen uiteen. Sommigen pleiten voor windmolens op zee, anderen kiezen voor geothermie en weer anderen voor biomassa. Intussen is duidelijk dat alle beschikbare methoden moeten worden ingezet, dus ook biomassa, om de overheidsdoelstelling (16% duurzame energie in 2020) te kunnen halen. DELTA wil de kolencentrale in Borssele ombouwen tot een biomassacentrale. Zo'n centrale zou een flinke C02 reductie betekenen en het aandeel duurzaam opgewekte elektriciteit zou aanzienlijk stijgen. Zeeuwse overheden, industrie en energiebedrijven ondersteunen dit project. Ook een aantal milieuorganisaties is positief. Zij vinden dat duurzaam toegepaste biomassa een waardevolle oplossing biedt zolang grootschalige opwekking van elektriciteit door windturbines op zee nog zeer kostbaar is. De kolencentrale in Borssele kan op korte termijn worden omgebouwd en dus snel een bijdrage leveren aan de milieudoelstellingen. De toegepaste biomassa zal voldoen aan de hoogste duurzaamheidscriteria. Door hout uit FSC-beheerde bossen te gebruiken is gegarandeerd dat de beschikbare hoeveelheid biomassa niet afneemt. Door toepassing van biomassa dalen de C02-emissies met 90%, vergeleken met elektriciteitsopwekking op basis van kolen. Gebruik van biomassa biedt daarnaast kansen op het gebied van de bio-based economy. Door samenwerking met chemische bedrijven kan het gebruikvan biomassa de ontwikkeling van de bio-based economy versnellen. Momenteel onderzoekt Dow in samenwerking met DELTA welke mogelijkheden er zijn op dit gebied. Zoals alle vormen van duurzame elektriciteit, is opwekking van elektriciteit met biomassa niet te exploiteren op een rendabele manier. Gedurende tien jaar is er jaarlijks 100 miljoen euro nodig om dit project mogelijk te maken. Dit komt neer op iets meer dan 2,5% van de 3,8 miljard euro die de rijksoverheid vanaf 2020 jaarlijks beschikbaar stelt voor duurzame energie. Het grootste deel van deze 3,8 miljard zal besteed worden aan windprojecten. Hiertegenover staat dat de centrale 6% van de gehele C02 reductie doelstelling in 2020 realiseert en 5% van de totaal benodigde hernieuwbare elektriciteit in 2020. Wij vragen u nu te kiezen voor een duurzame energievoorziening. De bio-energiecentrale Zeeland helpt u op korte termijn daar grote stappen in te nemen. DELTA NV EPZ ZMf Gemeente Borsele Provincie Zeeland DOW Benelux Zeeland Seaports BZW I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32