iunnHDciH Zeeuwse kunstenaars in beeldentuin bij Ter Lucht Te weinig medicijnen tegen de aarsmaden CULTUUR 31 WEL 50% Zanger Guimar maakt kans op prijs Sterren.nl Bandstafette verhuist naar Onderstroom Alwin komt op stoom AGENDA WOENSDAG 24 APRIL 2013 ZATERDAG 27 AfflllL 2013 ZONWERlNgSÊEKTAKEL ZEELAND KORTINGEN OP ZONWERING Hand of afstand bediening Zelf monteren'mogelijk Maatwerk mogelijk Alle kleuren doeken Tot 7 jaar fabrieksgarantie Mortiereboulevard 40 Middelburg T 0118-441 944 i www.ascozeeland.nl Meer agendanieuws vindt u op onze website. OP PAO Goes Schrijfster/tekenares Jet Boeke leest voor, tekent en signeert tgv 35 jaar Dik- kie Dik, Boekhandel Paard van Troje, 14.00-16.00 uur. Middelburg Openbaar debat The Global Artifact (deel 3): 'Keep me safe: heritage, mu seums, and the tax payer's money', Zeeuws Museum, 14.00-15.00 uur Lentelezing prof. dr. Albert Heck, Raad zaal vm. stadhuis, 19.30 uur Avond van de Franse film: 'La vie d'une autre', Cinema Middelburg, 20.00 uur Zierikzee Lezing over vogelfotograaf Johannes Vijverberg, Cameramuseum, Vissttraat 12, 20.15 uur PODIUM Brouwershaven Cabaretière Zeeuwse Sien bij afdeling Brouwershaven Vrouwen van Nu, Tonnenmagazijn, 20.00 uur. Goes The Big Chris Barber Band, De Mythe, 20.00 uur Krabbendijke De voorstelling van cabaretière Sara Kroos in De Meiboom is geannuleerd Middelburg Wilfried de Jong Ocobar met 'Non Stop New York', Stadsschouwburg, 20.00 uur Vlissingen Sessie met Brian Bouwens (drums, Jor- dy de Werd (basgitaar) en Robert Stol- tink (gitaar en zang), Café Popeye, 22.00 uur VLISSINGEN - Het Vlissingse zang talent Guimar is bij de Sterren.nl Awards genomineerd in de catego rie Beste Nieuwkomer. De andere vier kandidaten zijn Matthijs Ko ning, Brigitte Nijman, Fantasticos en Gino Graus. Bij deze categorie wordt de win naar door het publiek bepaald. Stemmen kan vanaf mei via de website www.sterren.nl. De prij zen worden op 4 juni uitgereikt. Het is de vijfde keer dat de TROS op deze manier de aandacht ves tigt op het Nederlandse lied. De 16-jarige Guimar presenteerde vorig maand officieel zijn eerste album: Hé, meissie getiteld. 'S HEER ARENDSKERKE - Bij tuincen trum Ter Lucht aan de Nieuwe Rijksweg bij 's-Heer Arendskerke wordt vrijdag een nieuwe beelden tuin geopend. Kettingzaagkunstenaar Peter Ver laan uit Wolphaartsdijk verricht de opening. Tlissen 16.00 en 17.00 uur laat hij in de tuin zien hoe hij uit een blok hout een beeld to vert. Al langere tijd hadden de ei genaren van Ter Lucht het idee om het parkje achter het tuincen trum te gebruiken als beelden tuin. Dankzij een gezamenlijk ini tiatief van Zeeuwse kunstenaars is het daar nu ook van gekomen. Een aantal grotere kunstwerken is het gehele seizoen tot eind okto ber te zien. Daarnaast wordt elke twee maanden een nieuwe exposi tie met kleiner werk geopend. De betrokken kunstenaars zijn Hendrike Huijsmans, Paul Kam per, Frans Kegels, Marian van Puy- velde, Rinus en Bart Rentmees ter, Rijnhard Schregardus, Wilco Traas, Hetty Kool, Berita Valk, Henk Lichtendahl, Peter Verlaan, Christianne Altena, Wilma Ver- meij, Letta Vermeulen, Carlo van Gremberghe en Anne Zuidema. Voor meer informatie: www.face- book.com/beeldentuin.terlucht VLISSINGEN - De Bandstafette is dit jaar te zien op de slotavond van Festival Onderstroom in Vlis singen, zondag 7 juli. Bij de Band stafette spelen tientallen Zeeuw se muzikanten in steeds wisselen de samenstellingen bekende num mers. Overdag wordt er gerepe teerd, 's avonds is de uitvoering. De afgelopen jaren was de Band stafette te zien bij het Zeeland Na zomerfestival. Voordien was het onderdeel van de uitreiking van de Eddy Christiani Award. Muzikanten en zangers/zangeres sen die willen meedoen, kunnen zich tot 25 mei aanmelden via bandstafette2013@gmail.com. KWADENDAMME - Zeker in Zeeland is hij inmiddels wel bekend. Nu wordt het tijd dat ook de rest van Nederland - plus België - nader kennismaakt met Alwin, de zingende makelaar uit Hoedekenskerke. Dat moet gaan gebeuren met de single Heerlijke dag, die op 1 mei uitkomt. De bijbehorende videoclip werd giste ren opgenomen in de Stoomtrein Goes-Borsele, waarbij de bekende zanger Dries Roelvink (links op de foto) de rol van conducteur voor zijn rekening nam. Heerlijke dag is geschreven door Emile Hartkamp, die naam maakte met hits voor onder anderen Frans Bauer en Marianne Weber. Hij was enthousiast over een optre den van Alwin en besloot, samen met Ron van Essen, met de Zeeuw in zee te gaan. „Alwin heeft een eigen geluid, is gedreven en sympathiek en kan zelf zo genieten van op tredens dat je als toeschouwer ook enthousiast wordt", zegt Van Essen. „Daarom vinden we het belangrijk hem een groter podium te bieden." foto Mechteld Jansen LUMENGUARD'y Op het weblog Zeelandgeboekt wor den nieuwe Zeeuwse boeken en tijd schriften gesignaleerd. Wekelijks wordt er één titel in de krant in de schijnwerpers gezet. door Jan van Damme Als een verhaal goed ver teld is, neemt het je mee. In de tijd en over de we reld. Dat is precies wat de histori sche roman Reimer doet. We le ven een boek lang in de vroege 17e eeuw. En verhuizen mee, van Koudekerke naar Goouda naar Lei den naar Amsterdam naar de Oost en weer terug. Ik moest er even van bekomen, de landing te rug in het heden met - hoe be staat het! - alle gekrakeel over een koningslied, was best hard. Pagi na 128: „Reimer had buikpijn. De helft van de bemanning had buik pijn. Mismoedig monsterde hij de lange rij wachtenden voor de hut van de chirurgijn. Na zestig lange dagen op zee waren er niet ge noeg medicijnen meer om ieder een van de aarsmaden af te hel pen, zodat veel zeelui de hele dag krabbend aan hun kont rondlie pen." Jacqueline Zirkzee (Leiden, i960) is inmiddels een gevestigde naam. Reimer is haar vierde roman. Ze debuteerde in 2001 met de Griek se tragedie Mykene, in 2004 volg de Het Boek van Tristan en Isolde (een eigenzinnige hervertelling), en in 2008 kwam Het Heksenhuis uit, gebaseerd op de heksenvervol gingen in Bamberg. De schrijfster studeerde sociale en economische geschiedenis aan de Universiteit van Leiden. Reimer Rijkerszoon Eerhard is de zoon van een apotheker in Koude kerke op Walcheren. Natuurlijk wordt hij geacht in het voetspoor van zijn vader te treden. Maar hij wil verder, hij wil arts worden. In de standenmaatschappij van die tijd valt dat niet mee. Door tegenslag wordt Reiner ge dwongen een driejarig contract te tekenen bij de VOC en komt als 'hooploper' - de rang tussen scheepsjongen en bootsgezel - aan boord van de Oostindiëvaar- der De Witte Lelie. Gaandeweg komen we veel te we ten over het leven aan boord. Over hygiëne en ziekenzorg, bij voorbeeld. Pagina 135: „Aderlaten was met af stand de meest voorkomende be handeling. Normaal gesproken werd dit gevolgd door, of gecombi neerd met purgeren en klisteren, maar de schipper van De Witte Lelie had hierover vanwege de stank en overlast zijn veto uitge sproken onder het motto dat er al 'genoeg gekotst en dunne poep ge scheten' werd aan boord." Jacqueline Zirkzee: Reimer - Roman, Uitgeverij De Brouwerij Maassluis, pa perback, 304 pagina's, 19,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31