HAVEN U EN UW KLASSIEKER 14 BUITEN In Zeeland hebben watersporters volop de ruimte. De Oos- terschelde, de Westerschelde, de Crevelingen en het Veerse Meer. Een waar paradijs voor bootjesmensen. Hun tocht be gint of eindigt steevast in een Zeeuwse haven. Daar krijgen ze te maken met de havenmeester. Maar wie is die man die schippers hun ligplaats wijst? Die liggeld of havengeld eist, maar ook graag gastheer is. Deze weken gaan we naar ze op zoek. Vandaag zijn we bij Louis Cornelis, havenmeester bij Aricom Jachthaven in Terneuzen. Zijn het geen beauties? Er zijn mensen die echt van harte vinden dat ze vroeger veel mooiere auto's maakten. En bromfietsen, niet te vergeten. Afgaand op uw inzendingen zijn we geneigd de liefhebbers van klassieke voertuigen gelijk te geven. De DS en de MG spannen de kroon. En de Puch uit 1954 is oogverblindend. Terwijl de solex nog altijd een toppunt van eenvoud is. De uit de voormalige DDR afkomstige Trabantjes verdie nen ook een zorgzame hand. De lichtblauwe heeft zelfs een zonnedak, en extra verstralers. Wat een luxe. Voor volgende week woensdag 1 mei houden we er maar rekening mee dat het eindelijk wat meer lente wordt. Het watersportseizoen is in feite begonnen. Dus hopen we op foto's van U en Uw BOOT. Zeilboten, mo torboten, sloepen, we beschouwen ze als voorbodes van een mooie zo mer. Aan u de vraag of u voor maandag 29 april foto's van uw vaartuig wilt sturen naar buiten@pzc.nl (1 MB, 200 dpi). VOLGENDE WEEK: U EN UW BOOT Stuur uw foto('s) voor maandag naar buiten@pzc.nl Onze Citroen DS is (letterlijk) tot op de bodem gerenoveerd, nu genieten we van deze bijzonder mooie dame. Familie Roelofsen, Arnemuiden De Van der Heem solex de luxe uit 1956. Op de achtergrond de MG Midget 1500 uit 1979. Jan Akkermans, Hengstdijk Je ligt hier met je bootje vlakbij de supermarkt Leunend op de steel van de mop staat havenmeester Louis Cornelis (75) voor het havengebouwtje te praten met een paar leeftijdsgeno ten. Zojuist heeft hij de stei gers schoongemaakt. „Die mannen zijn oude binnenvaartschip pers. We praten graag over vroeger. We hadden een mooi leven. Natuurlijk werkten we hard en we maakten veel uren, maar de schippers van tegenwoor dig zien amper nog hun bed. Als het vroeger mistig was, lagen we aan de wal. Nu doen schippers de radar aan en ze zijn weg. Het gaat dag en nacht door." Aan de Beurtvaartkade in Terneuzen is Aricom Jachthaven. Met twintig ligplaat sen misschien wel de kleinste jachtha ven in Zeeland. Acht tot negen booteige naren huren hier een vaste ligplaats. Pas santen laten het dit koude voorjaar af weten. „Tot nu toe hebben we acht jachtjes gehad", zegt Louis. In een schriftje houdt hij de stand nauwkeurig bij. „Dat is niet veel. Voor Pinksteren heb ik al tien reserveringen. Eigenlijk hebben we daarvoor geen plaats. Daar om heb ik voor vijf schepen een andere plek vlakbij geregeld. In de zomer is dit een geliefde haven. Je ligt hier met je bootje vlakbij de supermarkt en win kels. Verder is het een beschut plekje. Je hebt geen last van wind of golfslag. En door Elian van 't Westeinde Acht tot negen booteigenaren huren hier een vaste ligplaats. de service is goed. De mensen kennen me allemaal." Louis heeft vanaf zijn veertiende ge werkt op een binnenschip. Zijn ouders hadden een boerderij op Hoofdplaat. „Op een dag kwam een kennis van mijn vader bij ons thuis. Hij was bin nenvaartschipper en zocht een knecht. Zo is het gekomen. Mijn drie jongens va ren ook. De laatste dertig jaar voer ik sa men met mijn vrouw Joke op een eigen schip, de Ger-Pau. Genoemd naar Ger- da en Paula, onze oudste dochters. We reisden vanuit België naar Nederland, Frankrijk, Duitsland. Onze lading be stond meestal uit maïs, grind, tarwe of ijzer. Ik deed het altijd graag." De dag voordat Louis met pensioen ging, meer de hij zijn spits af in Terneuzen. Zes jaar lang woonde het echtpaar nog aan boord. Maar sinds vier jaar ligt de Ger-Pau leeg en werkloos in het ver lengde van de jachthaven. Ze is te koop. Nu bewoont het stel een appartementje aan de wal, met uitzicht op de haven. „Ik kan niet goed wennen. Dat thuiszit ten ben ik niet gewend", zegt Louis. „Daarom ben ik nu havenmeester. Het is vrijwilligerswerk. Daar ben ik inge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14