Periferie, aan de rand? BUITEN 13 =t WOENSDAG 24 APRIL 2013 door Gerard Smallegange Professor Mijnhardt zegt in Geschiede nis van Zeeland deel II, „De Zeeuw en spreidden in de 16e en 17e eeuw een buitengewone vindingrijkheid ten toon. Ze wisten steeds weer voor alle eco nomische problemen creatieve oplossin gen te bedenken. Ging de haringvangst achteruit, dan gingen ze op kabeljauw vangst, ging de zoutindustrie (vooral te Goes en Zierikzee) te gronde dan pro beerden ze een textielindustrie op te zet ten. Lukte dat laatste niet erg, dan werd de scheepsbouw en de wapenindustrie geïntensiveerd." „De Gouden Eeuw in ons land begon in Zeeland eerder dan in de rest van Neder land, maar was daar ook weer eerder voorbij." Dat hebben we vroeger op school geleerd en zo staat het ook in de boeken. „Dat klopt helemaal niet", zegt Mijnhardt nu. „Zorgvuldige studie heeft aan het licht gebracht dat in Zeeland de Gouden Eeuw minstens zo lang duurde als in de rest van Nederland. Hoewel de problemen in economisch opzicht in de 2e helft: van de 17e eeuw hier wel veel gro ter waren dan bijvoorbeeld in de Hollan den, is de welvaart ondanks de stationai re economie in Zeeland ongekend hoog gebleven." Dat kon alleen door die al ge noemde grote vindingrijkheid van de Zeeuwen. Da's een leuke constatering, maar hebben we ook in 2013 nog veel aan die conclusie? Ik moet denken aan Pieter Ippel (University College Roosevelt) die een paar maanden geleden in deze krant constateerde dat er door het bestuur in Zeeland wel „beleefd gemord en zachtjes geklaagd werd, maar dat van werkelijk verzet geen sprake was", in antwoord op het verdwijnen van zoveel rijksdiensten uit Zeeland. „D'r moet een dijk opgewor pen worden tegen de wassende stroom van onzalige beleidsmaatregelen uit Den Haag." Ik zeg het hem graag na. Met ver wijzing naar het slot van de Geschiede nis van Zeeland deel II, een studie waar toe het provinciebestuur zelf opdracht ge geven heeft. „Zeeland ligt nu eenmaal aan de periferie van Nederland", is de veelgehoorde klacht. „Dan word je eerder en harder getroffen." Het is mijns in ziens maar de vraag of dat waar is. Perife rie? Aan de rand? Zeeland ligt midden in het grote industriële- en havengebied van Noord-West-Europa. Vlakbij Zee- brugge, een zeehaven in opkomst. Vlak bij Antwerpen, een grote haven die het westwaarts moet zoeken omdat de Wes- terschelde niet meer verder verdiept kan worden zonder rampen in Zeeland te ver oorzaken. Alleen al die twee simpele ge gevens moeten toch het Zeeuws bestuur tot grote daden aanzetten! Met een verwijzing naar de Gouden Eeuw: toen zijn ze flink te keer gegaan in Zeeland. De toenmalige Commissaris van de Koning (De Knuyt) is zelfs de laan uitgestuurd. De omstreden kaap vaart werd ondanks misprijzen en afkeu ring van vooral Holland, gestimuleerd. De meekrapproductie en vooral de ver werking ervan is zo ongeveer door Zee land gemonopoliseerd. Wie meekrap- planten buiten Zeeland verkocht, werd streng gestraft - lijfelijk zelfs. Zouden nieuwe en desnoods zeer gewaagde ini tiatieven in deze tijd niet te vinden zijn? Natuurlijk wel. Het Zeeuws bestuur zou eens een aantal nieuwe eilanden voor de kust kunnen inpolderen - omgekeerde ontpoldering dus. Of een paar schone be drijven naar Zeeland halen. Kom op, Del taboys nieuwe stijl! De slikken en schorren voor de Paulinapolder behoren tot de vogelrijkste gebieden van de Delta, foto's Chiel Jacobusse Tureluur Steenloper Zwarte ruiter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13