Huizenprijs in Zeeland gedaald Belgische schippers Waterschap begint met blijven actie voeren natuurlijk bermbeheer ZES™NBRAND£NINRÜ,M,AARTI,I>ZI 'Manschappen zijn capabel' ZEELAND 19 commentaar Angst DINSDAG 23 APRIL 2013 De bewoners van Oos- terland maken zich steeds meer zorgen over een reeks brandstichtingen. Afgelopen weekeinde was voorlopig het trieste dieptepunt. Op meerde re plaatsen in het Duivelandse dorp moest de brandweer in ac tie komen. Al zijn het tot nu toe vooral branden in schuur tjes en zijn er geen slachtoffers gevallen, de situatie blijft toch zeer bedreigend. Is het voorbij? Is het wachten op erger? Incidentele brandstichting uit wraak of uit baldadigheid komt met enige regelmaat voor. Maar een reeks zoals in Oosterland is bijzonder. Het lijkt op het werk van een pyro maan of van iemand die ver ward is of te dom om te begrij pen wat hij aanricht. Oosterland kan maar op één manier reageren. De bewoners moeten elkaar beschermen en samen met de politie zeer alert zijn op aanwijzingen. Hopelijk kruipt de brandstichter dan in zijn schulp of, beter nog, wordt hij gepakt. MIDDELBURG - De prijzen van koopwoningen zijn in het eerste kwartaal van dit jaar in Zeeland het minst gedaald ten opzichte van het eerste kwartaal van vorig jaar. Volgens het CBS komt die da ling neer op iets meer dan 4 pro cent Daar staat bijvoorbeeld Dren the tegenover waar de prijsdaling het grootst was met 10 procent. Gemiddeld in Nederland bedroeg de daling van de prijzen iets meer dan 8 procent. In de westelijke provincies zijn de prijzen van koopwoningen sterk afgenomen: in Utrecht en Noord-Holland waren koopwo ningen 9 procent en in Zuid-Hol land 8 procent goedkoper. Als het gaat om de aantallen ver kochte woningen is te zien dat in Drenthe het aantal woningtrans acties het laagst is (11 procent)ge volgd door Zeeland en Utrecht (beide 10 procent). De meeste hui zen werden verkocht in Zuid-Hol land. Vergeleken met vorig jaar zijn er in Zeeland het eerste kwartaal van dit jaar iets minder huizen verkocht, vergeleken met dezelfde periode van het vorig jaar. Maar er zijn ook provincies waar de af gelopen drie maanden juist meer huizen zijn verkocht. Dat gebeur de bijvoorbeeld in Flevoland en Noord-Holland. Het CBS heeft de cijferlijsten vast gesteld aan de hand van eigen ge gevens en die van het Kadaster. Elk kwartaal wordt op deze ma nier de ontwikkeling weergege ven. Ook de Nederlandse Vereni ging van Makelaars doet dat. door Wout Bareman EVERGEM - De 'filteracties' van de Belgische binnenschippers duren zeker nog tot woensdag. Dan praat een delegatie van de actievoerders voor de tweede keer met de fede rale staatssecretaris Melchior Wa- thelet (mobiliteit). De schippers voeren nog steeds actie op vijf fronten: in het Straats burgdok in Antwerpen, op het Al- bertkanaal bij Luik, de sluizen in Evergem tussen het Kanaal Gent-Terneuzen en de Ringvaart, in Merelbeke en in Doornik. Op al die plekken verzamelden zich de afgelopen dagen vele tientallen schepen. Volgens een woordvoer der van de Belgische schippersver eniging Ons Recht is er geen spra ke van volledige blokkades. Werk willige schippers worden mond jesmaat 'gefilterd' en doorgelaten. Maar vooral passerende Neder landse schippers krijgen het daar bij zwaar te verduren. Schippers melden dat ze worden bestookt met paintballgeweren en vuurpij len. De Belgische woede keert zich tegen de Nederlanders om dat die, nu de Belgen stil liggen, hogere tarieven bedingen. De bin nenvaart wil financiële steun via de Europese Commissie. MIDDELBURG - De bermen langs de bijna 4000 kilometer water schapswegen worden weer ge maaid. Tegen het eind van de maand wil het Waterschap Scheldestromen daarmee begin nen. Het waterschap zet het na tuurlijk bermbeheer van de afge lopen jaren voort. Tijdens de eerste voorjaarsmaai- ronde worden de gevaarlijkste kruispunten en onoverzichtelijke bochten gemaaid. Daarna komen de drukste wegen aan de beurt en tot slot de minder drukke, wegen. Doel van het maaien is er voor te zorgen dat de wegen uit het oog punt van verkeersveiligheid over zichtelijk blijven. Er wordt slechts een strook van. ongeveer twee me ter gemaaid, ook als de berm bre der is. De rest wordt aan de na tuur overgelaten. Bij het maaien proberen de mede werkers van het waterschap zo veel mogelijk rekening te houden met de flora en fauna. Op plaat sen waar beschermde flora en fau na aanwezig zijn wordt het tijd stip van maaien aangepast aan de groeiomstandigheden. In heel Zeeland heeft het waterschap 15 tot 20 haarden van akkerdistels ge teld. Alleen daar wordt chemische bestrijding toegepast. Oosterland uit slaap Het schuurtje van Gary Robinson en zijn moeder aan de Steengrachtstraat brandde tot op de grond af. foto's Dirk-jan Gjeltema In Oosterland zijn sinds maart vo rig jaar zestien branden geweest. Daarvan vonden negen branden plaats in de eerste vier maanden van dit jaar. Op 28 februari 2013 brak brand uit in een schuurtje. Op 15 maart gingen twee schuurtjes in het dorp in vlammen op. Donderdag 28 maart brandde op nieuw een schuurtje uit. Konijnen werden gered door omstanders. Op 11 april was brand in een cara van op een privéterrein. Afgelopen zaterdag ging een pony stal in vlammen op en was er een poging tot brandstichting. Zondag waren er drie pogingen tot brandstichting. Een schuurtje brandde af. Een brand doet brandweerman nen altijd wat, zegt operationeel manager brandweerposten Schou- wen-Duiveland Dirk Jan Bestman. „Ook al is het een 'automaatje'. Het doet je lichaam wat en het doet je geestelijk wat." Hup-hup je bed uit, de kou in en in actie ko men. Gebeurt dat meerdere keren per nacht (en ook nog eens meer dere nachten achter elkaar) dan voel je dat. Toch maakt Bestman zich abso luut geen zorgen over zijn man schappen in Oosterland. „Ze zijn voldoende capabel en voldoende op sterkte om zo nodig op te de len in twee wisselteams. Maar het is op dit moment nog geen pro bleem. Het zijn professionals."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51