Latijn als religieus Na de visserstrui de gornaeterie Boerenhoftuin en speelplaats Poppendamme gaan weer open 16 WALCHEREN CULTUREEL ERFGOED Ri Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl intratuin «ment Erremuuse visserstrui door Willem Staat MIDDELBURG - Vertegenwoordigers van jodendom, christendom en is lam gaven zaterdagavond samen in vulling aan het thema Vrede' tij dens een interreligieuze viering in een zaal van de RK Petrus- en Pau- luskerk in Middelburg. Latijn vorm de het verbindende element. De organisatie was in handen van Anneloes HofF en Suzanne van de Beek, studenten aan het Universi ty College Roosevelt. De bijeen komst was deel van de feestweek die de stad krijgt aangeboden. De viering was, vertelde Anneloes Hoff, 'bedoeld om aan eikaars be leving te proeven'. Voor de bezoe kers was het een demonstratie van respect voor eikaars tradities. Zo moesten de schoenen uit, uit eerbied voor de islam. Gelukkig werd de viering niet gehouden in de kerk, die met stenen vloeren is uitgerust. Men groette elkaar met een handdruk en zei daarbij tek sten als 'vrede van Christus, 'sja- lom', of'salam'. En verder was het luisteren gebla zen naar vertegenwoordigers van religies die ver uit elkaar lijken te liggen. De bezoekers kregen het volgende te verwerken: - Een verhaal van Jacques de Hond, voorzanger van de joodse gemeente, over de verschrikkin gen in de Tweede Wereldoorlog; - Persoonlijke christelijke getui genissen van Ivo Kalverboer (rooms-katholiek, student godge leerdheid in Leuven) en Jeroen Sytsma (gereformeerd vrijge maakt predikant); - Teksten uit de Koran, gereci teerd door imam Adnan Yuvaci. Tbssen de bedrijven door werd ge zongen uit het repertoire van Tai- zé, de kloostergemeenschap van katholieken en protestanten in Frankrijk. De inhoud van diverse nummers was met een beetje goe de wil acceptabel voor iedereen. Want 'Laudate Dominum omnes gentes' (psalm 117) wat 'Looft, alle volken, loof de Heer' betekent, mag je met een beetje geluk onge straft zingen in Genève, Jeruza lem, Mekka en Rome. En zodoen de gaf het jonge volk van Roose velt een mooi lesje in oecumene waar veel religieuze hooggeplaat- sten nog wat van kunnen leren. ARNEMUIDEN - Een nieuw product, gebaseerd op oude visserij tradi ties. Dat is de Erremuuse vissers trui, en zo zou Arnemuiden nog veel meer kunnen doen met zijn roemrijke verleden, vindt histori cus Gerard van Keken. „In Arnemuiden is geen viswin kel, geen visrestaurant. Dat is toch raar? Eén van de symbolen van Arnemuiden is de garnaal. Waarom dan geen garnalenrestau- rant openen? Garnalen, of zoals ze hier zeggen, gornaeten. Begin een gornaeterie!" Van Keken pleitte daar zaterdag voor bij de presentatie van de eer ste Erremuuse visserstrui. Hij schetste de geschiedenis van Ar nemuiden, om op basis daarvan een pleidooi te houden voor het erfgoed als inspiratiebron. Zo was Arnemuiden ooit ook een belang rijke plaats in zoutproductie. „Maar waarom is er tegenwoordig geen zout uit Arnemuiden meer? De herwaardering voor het oude ambacht komt langzaam weer te rug in Nederland. Dat is goed. Want niet iedereen hoeft in de kenniseconomie te zitten. De am bachtseconomie is ook belang rijk." KOPEN OF ZELF BREIEN De EFremuuse visserstrui is er nu in twee kleuren blauw. Prijs: €98. Te koop bij Atelier Jaffari, Langst raat in Arnemuiden. Di-vr 09-12 en 13.30-17.30 uur, za 09-13 uur. Er zijn ook breipakketten met een patroon en dan kun je zelf het ma teriaal en de kleur kiezen. Reken op een prijs vanaf €50. Er zijn twee patronen: het slangen patroon en het blokjespatroon. Eenjarige zomerbloeiers Diverse soorten, o.a. Lobelia, Begonia, Vlijtig Liesje, Ijsbloem en Petunia, hoogte 15 cm, volle zon, halfschaduw. f8 -It Intratuin Koudekerks Galgeweg 5, www.intratuin.nl kleurt je leven door Maurits Sep POPPENDAMME - De energiespeel- plaats en de boerenhoftuin in Pop pendamme gaan over enkele we ken weer open. Dat zegt mede-ei genaar Christine Lantsheer. „We zijn hard bezig en praten on der meer met mensen die de ex ploitatie op zich kunnen nemen", vertelt Lantsheer. Daar is afgelo pen woensdag nog over gespro ken. Wanneer de attracties weer opengaan, kan zij nog niet exact zeggen. „De meivakantie komt waarschijnlijk net te vroeg, maar snel daarna gaat alles open en zijn er gewoon weer activiteiten, net zoals vorig jaar." De vroegere eigenaar, Piet de Meester van Imkerij Poppendam me, woont nog steeds naast het bezoekerscentrum. Hij maakt zich al enige tijd zorgen over de toekomst van de tuin en de speel plaats. Hij heeft onlangs een open brief geschreven aan de eigena ren, de beherende stichting Am- brosius, de provincie, de gemeen te Veere en de media. Daarin uit De Meester niet alleen zijn zorgen, maar dringt hij ook aan op snelle heropening van de speelplaats en de tuin. Hij gaat ook in op de financiering en de subsidies die door overheden zijn verstrekt. Inmiddels is volgens De Meester een bemiddeling gaande tussen hem en de eigenaren, Christine Lantsheer en haar zus. Daarom wil hij nu niets zeggen over de kwestie. Christine Lantsheer wil er ook niet op ingaan. Zij benadrukt al leen dat over enkele weken ieder een weer terecht kan in Poppen damme. „De woonwerkgemeen- schap die er was gevestigd, is er sinds april uit. We hebben even tijd nodig om een nieuwe exploi tant te vinden, maar daar zijn we keihard mee bezig. Maar alles komt goed, dat is geen punt." De Erremuuse visserstrui - traditioneel in donkerblauw - is er ook in frisse moderne kleuren, maar dan moet je hem wel zelf (laten) breien. Mode-ontwerp ster Roya Hesam presenteerde de trui op een modeshow in Arnemuiden. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16