28 ZEELAND DAGBOEK WOUT VAN DEN BERG Mosselkweker Wout van den Berg begint de dag op een moment dat velen zich nog een keer in hun bed omdraaien. De inwoner van Bruinisse vertelt over mosselzaadinvang, familie en zijn functie als raadslid voor de WD in de gemeente Schouwen-Duiveland. Vrijdag 12 april 2013 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Hé is opletten. De rest Na een uur draaien en denken sta ik maar op. Het is vijf uur. Na het standaardontbijt van versgeperste si naasappels, zuurdesembrood, mail, Twitter en de PZC loop ik naar de Langedam. De Langedam is de thuisbasis van ons mosselkweekbedrijf. Met de ge broeders Stouten ben ik eigenaar. Ons pand was van machinefabriek Maaskant. Deze is perfect gelegen voor opslag en overslag van ons mosselzaadinvang (MZI) materiaal. Onze schepen, Bru 6, Bru 9 en de Bru 24 liggen hier voor de kant. Het is stil in de reparatiehaven in Bru. Bruinisse. Met een kraan takel ik de MZI-vlotten aan boord. Het personeel bij de buren begint om zes uur, m'n eigen mensen komen rond half acht. Na een paar uur is de klus klaar. Ik loop naar huis om mijn hon den uit te laten, Asterix en Fenna rekenen daar op. Onder het wandelen plan ik de dagen. Volgende week gaan we de vlotten aan de hoofdlijnen vast knopen. Alles moet gereed zijn vandaag. Ik realiseer me dat een nieuw werkvlot niet sterk genoeg zal zijn. Eerst aanpassen. Op de basis aangekomen loop ik naar de buurman. Of zij het kunnen maken. Machinefabriek Padmos heeft nog wel een mannetje. Op de vrijdagochtend is dat geluk hebben. Intussen loop ik naar huis om mensen te bellen en mails te beantwoorden. Het woonwerkverkeer is tweehonderd stappen. En dan is het zomaar half twaalf, tijd om de week af te slui ten. In de kantine van de Langedam. De laatste rod dels worden gedeeld. 's Middags zijn de mannen vrij. Ik heb dan tijd voor mijn afspraken als raadslid van de gemeente Schou wen-Duiveland. Ik rij naar de Westhoek waar ik met campingeigenaren praat over reguliere en niet-reguliere campings. Daar wordt al jaren over ge sproken. In de aanstaande raadsvergadering komt het aan bod. Politieke gesprekken voer ik bij voor keur bij de mensen zelf. Dat is beter voor het inle ven en zo kom je nog eens ergens. De vrijdagavond is heilig. Geen afspraken. Sporten met mijn zoon, als je aikido een sport kunt noemen tenminste. woonp,aats: Bruinis*® staat twe „aCt.evoorxitter b.ro.P ^r.Üw«--0ui",'nd hobby's: Sporx Om half tien naar Goes voor aikidoles. Alleen, de rest slaapt uit. Thuisgekomen eerst maar de weerbe richten checken voor morgen. De elementen lucht en water zijn eerste levensbehoeften. Bij het werken met MZI's zijn ze lastig. Strijden tegen de elemen ten kost geld, heel veel geld. De afgelopen winter hebben we geïnvesteerd in een spudpaal. Deze ver ankert het schip aan de bodem. Morgen proberen we het uit. De verdere zondag is familiedag. Een telefoontje zegt dat een bezoekje aan mijn schoonouders niet doorgaat. Het alternatiefis met de honden wande len en thuis zijn. Allemaal zitten we naar zo'n licht gevend doosje te staren. Gezellig. We eten paling van Henk als avondmaal. Daarna werk ik een amen dement over het kamperen uit. Om tien uur is het bedtijd. Morgen vroeg op. Normaal gesproken ga ik fitnessen. De voorbereidin gen voor maandag zijn nog niet af dus ben ik op weg naar de Langedam. Ik vind het niet erg, de grieprestanten van vorige week zijn nog niet uit mijn lijf. Het karwei is met een paar uur klaar. Mijn zoon belt, de pannenkoeken zijn klaar. Beide doch ters hebben een vriendinnetje meegenomen. Ze gaan naar de film. Mijn vrouw gaat graag mee. Dat geeft mij tijd en rust voor de column voor de WD-nieuwsbrief, die dit keer over het kamperen gaat. Gewoonlijk ga ik na zessen een biertje halen. Dit is tegelijk mijn politiek spreekuur. „Beter van niet nu je net ziek bent geweest", zegt mijn vrouw die gelijk heeft. Zoals zo vaak. Ik blijf thuis en ga 's avonds de sauna in met mijn zoon. „Dit is zeker de eerste keer dat jij je lichaam reinigt in plaats van ver giftigt op een zaterdagavond." Ik ben gedist. Zo noemt hij dat. Ruim een uur voor de wekker ben ik wakker. Om zes uur varen we met de Bru 6 naar de Vondelingen plaat in de Oosterschelde. Samen met Jan, Jacco en Bart. Het is een uurtje varen. Dan vijf uren knopen. Onze MZI bestaat uit elf lijnen. Aan elke lijn 26 vlot ten. Elk vlot maak je met vier touwtjes vast. Daar voor hebben we een pneumatische knooptang die net als de vlotten, een eigen uitvinding is. En de ge combineerde mast met spudpaal. Er is niks stan daard. Alles wordt bedacht en uitgeprobeerd. Het re sultaat is vaak oud ijzer. Maar soms werkt het echt. Zoals vandaag. Na elke twee vlotten moet ik de boot verhalen wat tijd kost. Ook hier is winst te halen. Om twaalf uur is de eerste lijn klaar. Nu terug naar Bru. Vlotten laden, terugvaren en knopen. Op de te rugweg naar Bru om te eten. Jan heeft macaroni klaargemaakt. Half acht aan de Langedam. De man nen laden. Ik douchen. Veel te laat kom ik op een vergadering. Ik duik tevreden mijn bed in. Twee lij nen op één dag. In vorige jaren kwamen we zelden verder dan één lijn. De spudpaal is een goede inves tering. Net als gisteren naar de Vondelingen. Om twaalf uur is één lijn klaar. De wind gaat op. De vooruit zichten voor de middag zijn zuidwest zes. We gaan naar huis, geen tweede lijn vandaag. De bemanning vindt dat niet erg. Intussen doet Jan een suggestie. „Kunnen we geen drie vlotten per keer knopen?" Ik zie dat niet zitten. Op de basis vlotten laden. Nog even tijd voor wat mailtjes. De griffier vraagt reactie op mijn amendement. Even schakelen dus. Even na zessen zit ik met het hele gezin aan de warme maal tijd. Het warme eten maakt slaperig. Mijn sport avond op dinsdag laat ik toch niet voorbijgaan. Te rug in de auto zit ik haast te pitten. M'n lijf wil niet meer. Gelukkig dat mijn zoon rijdt. Een paar minuten voor de wekker word ik wakker. Zes uur varen we weer uit. Het is bijna windstil. Per fect om wat uit te proberen. Drie vlotten knopen per keer. Het kan dus wel. De bemanning is de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 148