Snelkookpanterrorist nog vrij na tegenstrijdige berichten in VS stipreizen.nl ...grensverleggend! (stjp Giftige brief onderschept BUITENLAND 9 Partijtoppen steunen Marini Raketten op Israël Homohuwelijk mag Disney: elk jaar nieuwe Star Wars I Costal Berlijn, Dresden Erfurt*** ïo-daagse autorondreis L Aankomst mei t/m okt. Inclusief: verblijf in ^-sterren InterCityHotels met ontbijt. Verken j de 3 mooiste «eden van Duitsland. Rome, Sorrento Napels complete 8-daagse rondreis Vertrek mei en juni. Inclusief: vliegreis, k rondreis per touringcar, hotels met ontbijt A en Nederlandssprekende reisleiding.^f U/turom zou u mrdtr zozktn? Normaal "ormaal tof JLn hotel*, ÏTuvrKansl OfMOOjT- wel 19ool •Andatsnes uitsluitend bij vertrek 17 juni. Oe afvaart van 5 juni legt aan in Bergen t prijs Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. boekon-line of beimet 020 - 66 22 222 DONDERDAG 18 APRIL 2013 door onze redactie buitenland BOSTON - Het leek er gisteren even op dat Amerikaanse veiligheids diensten een verdachte van de aan slag op de marathon in Boston had den opgepakt. Nieuwszender CNN, die de melding deed, trok die ech ter weer in. Andere media, waaronder NBC, hielden het gisteravond op de mel ding dat de FBI 'naar verschillen de mensen keek'. Er zou wel een verdachte in beeld zijn, maar zijn naam zou nog niet bekend zijn. CNN was de eerste en enige die over een arrestatie repte en corri geerde zichzelf even later. Twee re geringsfunctionarissen hadden de geruchten ontkracht. Volgens CNN ging het om een man die op twee video's was vast gelegd terwijl hij een tas op straat deponeerde, op de plek waar een van de explosies plaatsvond, en vervolgens wegliep. De overheid riep mensen vanaf maandag op alle foto's en films die tijdens de marathon zijn ge maakt, bij de politie in te leveren. Ook buitenlanders die het land via de luchthaven van Boston ver lieten, werd door veiligheidsperso neel gevraagd de gemaakte foto's ter beschikking te stellen. Op de plaats van de aanslag zijn gisteren materiaalresten gevon den die erop wijzen dat er een keukenwekker als tijdklok is ge bruikt. De bommen waren dus niet van afstand tot ontploffing gebracht. Een van de doe-het-zelf-bommen was gemaakt van een snelkook pan met een inhoud van zo'n zes liter. De panbom zat verscholen in een rugtas. De tweede bom zat eveneens in eén 'metalen contai ner', maar de FBI kon niet met ze kerheid zeggen of dit ook een "snelkookpan was. De pannen waren gevuld met me- taalscherven, spijkers en stalen ko gels. Ze waren laag bij de grond geplaatst om zo veel mogelijk let sel te veroorzaken. De slachtoffers hadden dan ook voornamelijk ver wondingen aan het onderli- WASHINCTON - Een brief aan de Amerikaanse president Barack Obama bevatte het dodelijke gif ri- cine. Dat is gebleken uit de eerste tests. Dat heeft de Amerikaanse nieuwszender NBC News gemeld. De Amerikaanse veiligheidsdienst NSA maakte gisteren bekend dat een brief was onderschept met een 'verdachte stof. De brief was dinsdag aangetroffen in een spe- chaam. De bommen ontploften met een pauze van twaalf secon den. Alle restanten van de aanslagen zijn naar het FBI-laboratorium in Virginia gebracht. Het onder zoeksbureau zal daar de bommen zo goed mogelijk proberen te re construeren. Volgens de FBI zijn snelkookpan nen veel gebruikt bij aanslagen in Afghanistan, India, Pakistan en Nepal. Maar ook bij de aanslag op de Olympische Spelen in Atlanta maakte de terrorist gebruik van snelkookpannen. Tegen CNN zei voormalig FBI-on- derdirecteur Tom Fuentes dat de doorbraken in het onderzoek daar om niet meteen leidden naar een mogelijke dader. „Als je expertise ciaal kantoor waar de post voor het Witte Huis wordt gecontro leerd. Die plek is niet in de buurt van het Witte Huis zelf. Dinsdag was een gifbrief onder schept die was geadresseerd aan de Republikeinse senator Roger Wicker. Het is onduidelijk of de aanslagen in Boston en de brieven met ricine aan elkaar gerelateerd zijn. op het gebied van al-Qaeda hebt, zul je naar al-Qaeda wijzen. Maar als je expertise hebt op het gebied van binnenlands terrorisme, zul je juist daarop uitkomen." De gebruikte fragmentatiebom- men zijn relatief gemakkelijk te maken. Ze zijn volgens de FBI al eerder gebruikt bij brandhaarden in de hele wereld, meldde The Guardian gisteren. In mei 2010 ge bruikte een bommenlegger een soortgelijk explosief bij een mis lukte aanslag op Times Square in New York. In een memo uit 2004 waarschuwde de Amerikaanse binnenlandse veiligheidsdienst al voor de gevaren van doe-het-zelf- bommen die met eenvoudige keu kenspullen in elkaar te knutselen zijn. „De aanwezigheid van een snel kookpan op ongebruikelijke loca ties, zoals in de lobby van een ge bouw of op een drukke straat hoek, moet dan ook meteen als verdacht wórden aangemerkt", al dus het memo van de FBI. Het pu bliek werd ook gevraagd waak zaam te zijn op draden die uit een snelkookpan steken of op vreem de chemische geuren. De organisatie van de Boston Ma rathon wil volgend jaar gewoon weer een hardloopwedstrijd hou den. „Wij voelen ons verplicht de traditie voort te zetten", aldus di recteur Grilk. El LAT De Israëlische stad Eilat, een populaire toeristenbestem ming, is gisteren vanuit het Egyptische deel van de Sf- naï-woestijn bestookt met raketten. Minstens één pro jectiel kwam in stedelijk ge bied terecht. Niemand raak te gewond. De populaire toeristenbestemming is de afgelopen jaren vaker doel wit geweest van aanvallen vanuit de woestijn. WELLINGTON Homoseksuele stellen kun nen vanaf half augustus trou wen in Nieuw-Zeeland. Het parlement stemde gisteren in met het homohuwelijk, met 77 stemmen voor en 44 tegen. Ondanks sterke tegen stand van een christelijke lobbygroep bleek uit peilin gen dat 70 procent van de be volking achter de wetswijzi ging staat. HOLLYWOOD Een nieuwe Star Warsfilm gaat een jaarlijkse traditie worden. Als het aan Disney ligt, dat de rechten vorig jaar kocht van geestelijk va der George Lucas, komen er naast de eerstvolgende Episo de VII vanaf 2015 zes nieuwe films: drie nieuwe afleverin gen, maar ook drie films over specifieke karakters als Yoda of Han Solo. Vertrek alléén 5 en 17 juni. Inclusief: 13-daagse cruise vanaf Amsterdam per A-sterren-plus Costa neoRomantica met alle I maaltijden aan boord*. Zie stipreizen.nl/crcnk Vertrek alléén 2a mei. Inclusief: 13-daagse cruise vanaf Amsterdam per A-sterren-plus Costa neoRomantica inclusief alle maaltijden aan boord. Zie stipreizen.nl/crcoo De kist met oud-premier van het Verenigd Koninkrijk Margaret Thatcher wordt door leden van luchtmacht, landmacht en marine St Pauls Kathedraal ingedragen. De Iron Lady had daarvoor een route door Londen afgelegd, foto Gareth Fuller/AFP ROME - Topfunctionarissen van drie belangrijke partijen in Italië hebben een akkoord bereikt over oud-vakbondsleider en oud-Se naatsvoorzitter Franco Marini (80) als nieuwe president. Dit meldden Italiaanse media gisteravond. De centrumlinkse PD van Pier Luigi Bersani, de centrumrechtse PDL van Silvio Berlusconi en de 'bur- gerlijst' SC van demissionair pre mier Mario Monti moeten hun achterban nog overtuigen van hun keuze. Struikelblok blijft de interne ver deeldheid binnen de PD. Marini is een vrome katholiek en dat valt niet goed bij de linker vleugel van de PD, waarin oud-communisten en progressieve katholieken zijn samengegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9