Favela's van Rio laten zich niet zomaar schoonmaken tt Ik heb vrienden van wie de levens volledig overhoop zijn gegooid toen zij premier was 8 BUITENLAND BEGRAFENIS THATCHER reportace Trots, dat zijn de meesten die langs de rouwroute afscheid nemen van Margaret Thatcher. tt Vroeger waren we de zieke man van Europa. Zij heeft ons weer trots gemaakt 7:*gmzm Een trots volk neemt afscheid door onze correspondent Michiel Willems LONDEN - Terwijl de kist de St Cle ment Daneskerk wordt binnenge dragen, staat Victoria House trots toe te kijken. Deze it-recruitment consultant mag dan te jong zijn om Margaret Thatcher zelfbe wust te hebben meegemaakt, ze vindt dat de voormalige premier enorm veel heeft bijgedragen aan het Vereningd Koninkrijk. „Brit ten houden van Thatcher; ik vind het dan ook heel respectloos hoe mensen kranten met haar gezicht erop lopen te verbranden", zegt ze. Op deze dag zijn de straten van Londen al vroeg afgezet. Gezags dragers uit de hele wereld zullen om elf uur in de St Paul's Kathe draal afscheid nemen van de eer ste, en enige, vrouwelijke rege ringsleider die Groot-Brittanië ooit heeft gehad. Iets na negenen staan al duizenden mensen rijen- dik langs de route om een blik op te vangen van de kist die vooraf gaand aan de plechtigheid door het centrum gereden wordt. Met de Britse vlag bedekt, vertrekt de kist stipt om tien uur per auto vanaf de Chapel of St Mary Under croft in Whitehall, de buurt waar de regering kantoor houdt. De lijk wagen rijdt vervolgens naar de St Clement Daneskerk. Kerkklokken luiden en geestelij ken komen naar buiten. De kist wordt langzaam weer de officiële luchtmachtkerk uit gedragen. In eens wordt het doodstil. Veel Brit ten nemen hun hoed of pet af. Ge sprekken verstommen. Militairen schuiven de kist langzaam op een rijtuig dat na enig militair eerbe toon richting de St Paul's ver trekt. Als de koets begint te rij den, beginnen duizenden men sen te klappen. Het is hun manier om 'dankjewel' te zeggen. Met hun borst vooruit en kin om hoog zijn deze Britten duidelijk trots. Hier wordt iemand begra ven die iets betekent heeft voor veel mensen in dit land. Als de kist bij St Paul's aankomt en naar binnen wordt gedragen, begint de menigte zich te verspreiden. Op een steenworp afstand van de John McGraw, ingenieur Trevor Eames kathedraal, voor het statige ge bouw van de Bank of England, zit Trevor Eames op een collega te wachten. De welbespraakte Brit op leeftijd, die algemeen secreta ris is van Shield, een vakbond voor bewakingspersoneel, zegt dat Thatcher 'een hoop goede maar ook veel negatieve dingen' heeft gedaan. Zich beseffend dat vandaag wellicht niet de beste dag is om felle kritiek te spuien, voegt hij er toch snel aan toe: „Ik heb vrienden wiens levens volle dig overhoop zijn gegooid toen Thatcher premier was." Wat hij wel goed aan haar vindt, is dat ze altijd haar woord hield. „Als Thatcher iets zei, deed ze het ook", zegt Eames. Iets verderop staat John McGraw bij metrostation Bank. De inge nieur zegt dat- hij 'persoonlijk ge raakt' is door de dood van Thatcher en hij is blij dat ieder een zich fatsoenlijk gedraagt van daag. McGraw vindt dat 'deze da me de manier waarop we over de politiek denken in dit land voor al tijd heeft veranderd'. „Vroeger wa ren we de zieke man van Europa. Zij heeft ons weer trots gemaakt." Hij denkt dat de bijna 12 miljoen euro kostende begrafenis prima te rechtvaardigen is. Daar was voor af veel kritiek op geweest. Diplo matiek merkt McGraw op dat 'veel meer geld aan onzinnigere dingen wordt verspild'. Terwijl de dienst in St Paul's ten einde loopt en hoogwaardigheids bekleders de kerk beginnen te ver laten, komt Janet Benoa aange hold. Door haar lunchpauze vroeg te beginnen kan ze toch nog wat van het spektakel meemaken. De cateringmedewerkster is diep on der de indruk van Thatcher. „Ze was zo'n sterke vrouw, en om dit land te leiden, moet je super sterk zijn, ze noemen haar niet voor niks de Iron Lady. Dit is een groot se dag!" De vertrekkende staatshoofden worden ook door Paul Singh gade geslagen. De wetenschapper, die voor de Bank of England werkt, heeft gemengde gevoelens van daag. „Mevrouw Thatcher had een paar goede, maar vooral ook een hele hoop slechte beleidspun ten", zegt hij. Singh herinnert zich dat hij pas 'de mens' achter de persoon Thatcher zag toen ze Downing Street verliet. „Toen zag je haar ineens huilen, wat best vreemd was, want daarvoor was ze juist zo streng en serieus." Hoe wel er tranen vloeien, huilt Singh vandaag niet. door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust RIO DE JANEIRO - De strijd tegen on veiligheid in Rio de Janeiro heeft enkele forse tegenslagen gekregen. De projecten van de politie in de krottenwijken verlopen moeizaam en een vrouwelijke toerist werd bruut verkracht. Alberto Ferinho woont in Rocin- ha, met ruim tachtigduizend in woners de grootste favela in Rio de Janeiro. De laatste jaren is het leven voor hem met sprongen ver beterd. „Ik was altijd bang dat er iets met mijn familie zou gebeu ren. De kogels vlogen ons hier om de oren. Maar de machten zijn ver anderd en je kunt nu probleem loos over straat. Ik ben nu een be drijfje gestart dat evenementen voor buitenstaanders in de wijk organiseert. Dat had ik voorheen nooit kunnen doen." Het zogeheten Pacificatieproject werd ruim vier jaar geleden ge start en kwam op zijn hoogte punt met de militaire inval in het met drugshandelaren uitpuilende Complexo de Alemao in 2010. De beelden gingen de wereld over en Rio leek wel oorlogsgebied. Sinds dien zijn in 32 favela's, waar ruim een half miljoen mensen wonen, speciale politie-eenheden gestatio neerd. De ontwapening en het vertrek van de drugsbazen heb ben de levenskwaliteit aanzien lijk verbeterd, blijkt uit vele on derzoeken. De laatste maanden neemt het ge weld in de gepacificeerde favela's toe en zijn zo'n tien politieagen ten vermoord. Het aantal moor den in de stad mag dan met een kleine 10 procent zijn gedaald, veel criminaliteit is verschoven naar omliggende steden. Daar naast heerst onder de politie veel corruptie en dat maakt de bewo ners van de krottenwijken achter dochtig. Velen twijfelen ook of de politie na de Spelen in 2016 wel Veel criminaliteit is verscho ven van de favela's in Rio de Janeiro naar omliggende ste den blijft. „De inwoners van de favela zijn bang dat de drugsbazen terug keren", zegt Nanko van Buuren, al meer dan twintig jaar werk zaam in favela's met zijn stichting Ibiss. De pacificatie heeft voor de veilig heid van toeristen nog niet het ge wenste effect opgeleverd. Het aan tal berovingen en diefstallen steeg in 2012 met meer dan 20 pro cent. Afgelopen week werd een busje met acht Duitse toeristen klemgereden door auto's met ge wapende overvallers. De grootste schok kwam eind maart toen een groep jongens een buitenlands stel ontvoerde, de vrouw meerde re malen verkrachtte en de man mishandelde. De groep reed in een transportbusje, een alterna tief openbaar vervoersmiddel waarvan dagelijks honderdduizen den mensen gebruik maken. De busjes zijn sinds deze week in gro te delen van Rio verboden. „We willen laten zien dat we een zero tolerance-beleid hanteren als het gaat om dit soort situaties tegen toeristen", aldus de gemeente. Van alle kanten zien de stadsbe stuurders in aanloop naar het WK voetbal en de Olympische Spelen de uitdagingen groter worden. De criminelen zijn de stad nog niet zomaar uit. „Het is een begin, maar de jarenlange patronen door breek je niet gemakkelijk", zegt Alfonso Faya, socioloog aan de Universiteit van Rio. „De vraag is hoe lang de overheid volhoudt om de projecten te laten slagen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8