Sportweek Schouwen-Duiveland Bi SSK... de heift jcadeau Haven opent SCHOUWEN-DUIVELAND 27 Technasiumleerlingen voor tuinen van Zeeuwland op zoek naar balans tussen biodiversiteit en leefbaarheid. TVfiele Miele geeft! SPORTWEEK IN HET KORT 7-574,- KEUKENSTUDIO Kloosterweg 6 Kapelle www.ssk-keukenstudio.nl DONDERDAG 18 APRIL 2013 Oernatuur in de achtertuin door Joeri Wisse RENESSE - De van oorsprong Neder landse natuur nabootsen in je ach tertuin is al een hele opgave. Laat staan als je het in een gemiddelde achtertuin van een Zeeuwlandwo ning moet realiseren. Toch is het niet onmogelijk om een tuin zo in te richten dat niet alleen de bewoners kunnen genie ten van bloemenpracht en scha duwrijke plekjes. Door een goede opbouw en plantenkeuze kunnen ook insecten, vogels en andere die ren een fijn plekje in de tuin vin den, leerden enkele tientallen scholieren gisteren in Renesse. Bij het NME-centrum Schou- wen-Duiveland vindt deze week de aftrap plaats van het nieuwste project voor havo- en vwo-ers die voor het Technasium hebben ge kozen. De tweedejaars leerlingen krijgen eerst van Rien Drijgers van Zeeuwland te horen welke ei sen er aan worden gesteld. Zo vertelt hij dat bomen en strui ken wettelijk gezien niet te dicht bij de erfafscheiding mogen wor den geplant. Ook vindt Zeeuw land het belangrijk dat het regen water goed wordt afgevoerd en is het handig dat de gevels, daken en kozijnen van de huizen goed bereikbaar blijven. Daarna loodst Jos Catsman van het NME-centrum de leerlingen door de verschillende facetten van biodiversiteit. Een begrip dat volgens haar nog het best valt uit te leggen als de Verscheidenheid van levensvormen en de onderlin ge samenhang'. Een rijke biodiver siteit kan door mensen worden ge stimuleerd door goede boom- en plantensoorten te zien. Zo is een eik, een boom die van oorsprong voorkomt in Nederland, veel waar devoller voor de natuur dan bij voorbeeld een plataan. „Sommige vlinders hebben de eik nodig om voort te planten. De spanrupsen die vervolgen uitkomen op de eik worden weer opgegeten door vo gels die vanuit Afrika in het voor jaar hierheen komen." Ook door kleinere ingrepen is het mogelijk om diertjes naar de tuin te lokken en de bewoners er zelf ook plezier van te laten hebben. „Weten jullie waar dit nuttig voor is?", vraagt Catsman als er een Jos Catsman laat Technasiumleerlingen van Pontes Pieter Zeeman venkelzaadjes proeven. Kruiden dragen bij aan de biodiversiteit in tuinen, leren de scholieren, foto Dirk-Jan Cjeltema plaatje van een opengewerkt oud boek wordt vertoond. „Voor bij en?" „Vlinders?", doen leerlingen wat suggesties. „Nee het is om oorwurmen te lokken", zegt Cats man. „Getver", reageert een meis je. Catsman: „Ze zijn juist heel nuttig, want ze eten 's nachts de luizen van de rozen en overdag zitten ze beschermd in het boek." Na de theorie is het tijd voor prak tijk, door opdrachten in het NME-centrum te doen. De ande re helft van de groep trekt met Catsman de tuin in. Een rond gang langs kruiden leert dat die niet alleen lekker zijn, maar ook een toegevoegde waarde hebben voor de tuin. „Kruiden bloeien erg goed, het stuifmeel lokt insec ten, waar weer vogels op afko men", zegt Catsman. De komende weken gaan de leer lingen aan de slag met het ontwer pen van een modeltuin. In over leg met huurders van Zeeuwland worden die (gedeeltelijk) op de Thindagen in Brouwershaven, Zie- rikzee en Burgh-Haamstede gerea liseerd. door Joerl Wisse ZIERIKZEE - Een middagje met het hele gezin strandsporten spelen aan de Brouwersdam, survivallen in Burgh-Haamstede of met andere vijftigplussers een middag fitnes sen. Het kan vanaf zaterdag alle maal gratis of tegen een geringe vergoeding tijdens de Nationale Sportweek. Het fenomeen bestaat al tien jaar, maar Schouwen-Duiveland doet dit jaar pas voor het eerst mee. Drijvende krachten achter de or ganisatie op het eiland zijn Tho mas Vos en Anouk Dalebout. De medewerkers van het Welzijns huis zijn middels een speciaal budget van de gemeente en de rijksoverheid aangesteld om het sporten te stimuleren. Tot op he den vond dit vooral plaats op de basisscholen, waar dit schooljaar kinderen met zes verschillende sporten kennismaken. „Dat bevalt prima, zowel voor ons als voor de scholen en de sportver enigingen met wie we samenwer ken. De scholen zouden ons zelfs wat vaker willen zien, maar dat valt niet altijd mee omdat we met z'n tweeën 23 scholen bedienen", zegt Thomas Vos. Ook de sport clubs spinnen garen bij het pro ject. Onder meer de hockey- en tennisverenigingen op het eiland hebben door het houden van toer- nooitjes na de lesprogramma's nieuwe leden mogen noteren. Met de organisatie van de Sport week wil het Welzijnshuis zich ook op gezinnen en ouderen rich ten. „In elke gemeente wordt de Sportweek anders ingevuld. Wij hebben gekozen om vooral de sa menwerking met de recreatiebe- drijven te zoeken", vertelt Anouk Dalebout. „Ook willen we men sen kennis laten maken met min der bekende sporten, zoals vliege ren, boogschieten en mountainbi- ken", zegt Vos. Za. 20 april: Opening Onderdak Zierikzee. Demonstraties, groep- lesmix, clinic zelfverdediging, sport- en spelhoek voor kinderen. Zo. 21 april: Stranddag aan de Brouwersdam met vliegeren, beachvolleybal en beachvoetbal. Di. 23 en do. 25 april: Fitnessmid dag 50+ bij Take Care Zierikzee. Wo. 24 april: Familiedag Sportcen trum Westerschouwen met ten nis, biljart, kinderkermis, badmin ton, sport en spel. Za. 27 april: Survivaldag bij Molen berg Burgh-Haamstede. Uitgebreid programma en alle praktische informatie staat op http://sport.hetwelzijnshuis.nl. OOSTVOORNE - Het water van de Tweede Maasvlakte wordt woens dag 22 mei opengesteld voor de scheepvaart. Tot die tijd is het Ha venbedrijf Rotterdam nog bezig met het plaatsen van lichtlijnen en boeien. Woensdag is de 700 hectare grote Tweede Maasvlakte opgeleverd. Het grote werk zit er nu op voor de aannemers Boskalis en Van Oord. Het komend jaar zijn zij nog druk met de infrastructuur. Maasvlakte II moet met wegen, spoorlijnen en een viaduct wor den aangesloten op de bestaande haven. Ook aan de containertermi- nal wordt nog gewerkt. Die moet eind 2014 klaar zijn. er is geen betere compleet MM*» actie alleen geldig voor de modellen H 5040 BM en H 5080 BM Ook voor keukenrenovatie. Nu 6% BTW op montage en installatie! Nu ook exclusieve kortingen op o.a. Keiler keukens en MIELE apparatuur! Staat u op het punt een nieuwe keuken aan te schaffen? Of is uw huidige keuken toe aan nieuwe inbouwapparaten? Dan kunt u nu tijdelijk gebruik maken van een uniek aanbod. Besluit u namelijk in de periode van 1 maart t/m 31 mei 2013 minimaal vijf Miele- inbouwapparaten, waaronder een combimagnetron, aan te schaffen, dan krijgt u de combimagnetron* voor de helft van de prijs! industrieterrein 'De Smokkelhoek' Tel. 0113 - 33 oo 04 Geopend: maandag t/m donderdag 9.30 tot 17.30 uur vrijdag 9.30 tot 21.00 uur koopavond! zaterdag 9.30 tot 16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57